Wjazd do garażu i wejście do domu z kostki brukowej (zdjęcia)

Edyta Hanszke
Kostka brukowa przed domemUżycie różnych kolorów nawierzchni pozwala na uzyskanie ciekawego efektu wizualnego.
Kostka brukowa przed domemUżycie różnych kolorów nawierzchni pozwala na uzyskanie ciekawego efektu wizualnego. Polbruk
Przy planowaniu wjazdu do garażu musimy brać pod uwagę otoczenie, przestrzeń do zagospodarowania i kąt nachylenia wjazdu.

Jednym z najpopularniejszych materiałów wykorzystywanych do adaptacji podjazdów przed domami jednorodzinnymi jest bruk. – Podjazd jest miejscem niezwykle ruchliwym i narażonym na znaczne obciążenia, dlatego też warto zdecydować się na bardzo wytrzymałe elementy betonowe, takie jak specjalne płyty lub kostkę brukową. Najlepiej sprawdzi się kostka o grubości od 6 do 8 cm – wyjaśnia ekspert firmy Polbruk.

Zaletą podjazdów z betonowych elementów jest także stosunkowa łatwość utrzymania ich w czystości – wystarczy myjka ciśnieniowa albo nawet zwykły wąż ogrodowy.

Ważnym aspektem, na który należy zwrócić szczególną uwagę podczas aranżacji przestrzeni podjazdu jest rodzaj i stopień nachylenia wjazdu do garażu. Równa zapewnia łatwe manewrowanie autem i daje większe możliwości aranżacyjnie. – Właściciele płaskich podjazdów mogą swobodnie łączyć różne rodzaje faktur, rozmiarów i kolorów kostki, tym samym tworząc oryginalne kompozycje – mówi ekspert.

Przy stromym zjeździe do garażu, usytuowanym poniżej linii jezdni, szczególną uwagę musimy zwrócić na względy bezpieczeństwa i dobrego odprowadzania wody. Rozwiązaniem tych problemów może być zastosowanie płyt ażurowych lub podniesienie np. co drugiego rzędu kostki o 2 cm i zastosowanie kostki o chropowatej nawierzchni.

Bardziej komfortową wersją jest wjazd do garażu ze spadem w kierunku jezdni. Nie ma wówczas ryzyka zalania garażu, bo woda swobodnie spływa z nachylenia na jezdnię. Taki podjazd jest dobrze widoczny z ulicy, a więc trzeba starannie dobrać na niego nawierzchnię. – Warto pomyśleć o połączeniu elementów o różnych wielkościach, jednak utrzymanych w jednej tonacji kolorystycznej – podpowiada ekspert firmy Polbruk.

Aranżacja powierzchni przed garażem

Jeśli mamy wolnostojący dom na dużej posesji to możemy sobie pozwolić na aranżację podjazdu do garażu z rozmachem. Warto przeznaczyć na niego dość duży fragment terenu, żeby swobodnie manewrować autem. Dobrym pomysłem jest również zaprojektowanie specjalnej zatoczki na dodatkowe samochody.

– Duży podjazd może stać się miejscem reprezentacyjnym, a żeby było bardziej efektowne warto połączyć różne kolor kostki oraz elementy dekoracyjne: palisady wyznaczające podjazd, stylizowane ławki czy obsadzone trawą skarpy. Ciekawą opcją może być stworzenie na podjeździe małego ronda, którego centrum stanowić będzie kwietnik lub fontanna – mówi specjalista.

W przypadku małej parceli lub domu szeregowego właściciele muszą zaprojektować teren z zachowaniem jego maksymalnej funkcjonalności. W tym przypadku kwietniki, ławki czy inne elementy ozdobne się nie sprawdzą, bo mogą utrudniać manewrowanie autem.

Bardzo często zdarza się, że właściciele niedużej działki ograniczają wielkość podjazdu do szerokości bramy garażowej lub też brukują jedynie miejsce śladów opon, a resztę terenu pozostawiając na trawnik.

Takie rozwiązanie prezentuje się bardzo efektownie, jednak w przypadku deszczu, śniegu czy błota może okazać się niepraktyczne. Nawet na niewielkiej posesji warto ułożyć kilka kostek brukowych więcej i zapewnić sobie wygodny plac manewrowy.

Wejście do domu z kostki brukowej

Żeby zachować harmonię wokół domu, warto wykonać nawierzchnię z tego samego materiału co dom lub elementy jego wykończenia albo kolorystycznie powiązaną z domem na zasadzie analogii lub kontrastu. Lepiej wystrzegać użycia materiałów kompletnie obcych, nie występujących w najbliższej okolicy.

Dość popularnym materiałem wykorzystywanym do aranżacji jest kostka brukowa. Różnorodność kolorów i kształtów pozwala na zaprojektowanie bardzo ciekawych dla oka rozwiązań, np. wzorów geometrycznych (kół, linii, trapezów).

Zobacz: Jak dbać o kostkę brukową zimą

Dla zachowania całości kompozycji kostka brukowa może posłużyć również do wykończenia schodów wejściowych (kostki użyte do wyłożenia podjazdu i chodników nadają się bowiem również do wykonania stopni, a ich brzegi i umocnienia można wykonać natomiast z betonowych palisad).

Większym wyzwaniem jest, gdy drzwi wejściowe umiejscowione są z boku lub schowane ze bryłą garażu, słabo widoczne i znacznie oddalone od ulicy. W tym wypadku warto jest wytyczyć ścieżkę prowadzącą od furtki wprost do domu, pamiętając jednak by wyróżniała się ona na tle pozostałych alejek umiejscowionych w ogrodzie.

Przeczytaj:Zasady układania kostki brukowej

– Często zdarza się również, że chodnik taki biegnie wzdłuż podjazdu dla samochodów, co dodatkowo utrudnia odpowiednią aranżację. Dobrym, pomysłem w tego typu projektach jest wyraźne rozgraniczenie ciągów komunikacyjnych i oddzielenie tras przeznaczonych dla pieszych od tych dla pojazdów kołowych. Wykorzystać do tego można kostki brukowe o różnej kolorystyce, a tym samym rodzaju i fakturze.

W sytuacji, gdy decydujemy się na jeden rodzaj kostki brukowej, warto wprowadzić dodatkowy pas zielni, który oddzieli wjazd, a jednocześnie wyeksponuje ścieżkę prowadzącą do budynku.

– W ten sposób zapewnimy bezpieczeństwo przemieszczających się po posesji osób, a jednocześnie podniesiemy walory estetyczne ogrodu – podkreślają eksperci.

Innym, ciekawym pomysłem wykończenia terenu przed domem jest zbudowanie niewielkiego ronda z pasem zieleni pośrodku. Jeżeli format i wielkość działki na to pozwala, plac zagospodarować można tworząc wygodne koło, które umożliwi wjeżdżanie i wyjeżdżanie przodem auta.

Warto przeczytać: Ścieżki ogrodowe z kostki brukowej

Daje to również możliwość podjechania i zaparkowania tuż pod frontowymi drzwiami. Zbudowanie tego typu drogi ułatwiają trapezowe kostki, bo dzięki specjalnym kształtom bez problemu można odpowiednio wyprofilować podjazd i stworzyć linię o perfekcyjnym obrysie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom