Wiśnia piłkowana (wiśnia japońska) – jej owocami się nie najesz

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Wiśnia piłkowanapełne kwiaty.
Wiśnia piłkowanapełne kwiaty. Jarosław Mikietyński
Nie bez powodu Japonia nazywana jest Krajem Kwitnącej Wiśni. Wiśnia piłkowana, zwana wiśnią japońską, jednak z Japonii nie pochodzi, tylko z Chin. Właśnie teraz, pod koniec kwietnia, drzewo obficie kwitnie.

Prawie każda roślina jest ozdobą, lecz niektóre rośliny są ozdobami wyjątkowymi. Do nich należy wiśnia piłkowana (wiśnia japońska). To niewysokie drzewo (rzadziej krzew), dorastające do 8–10 metrów, z reguły jednak mierzy około 4–5 metrów wysokości.

Przeczytaj: Wiśnie ozdobne to piękne drzewa do ogrodu 

Piękna wiśnia

Dech w piersiach zapierają jej piękne, pełne, jasnoróżowe, czasem białe duże kwiaty, które delikatnie pachną. Jej liście pełnią rolę dekoracyjną, ponieważ są błyszczące. Roślina wywodzi się z rodziny różowatych. Jej kwiaty faktycznie przypominają rozkwitające róże. Pojawiają się one jeszcze przed rozwojem liści.
Kto chce sprawić sobie takie drzewo do ogrodu, niech zrobi to wiosną albo poczeka do jesieni z zasadzeniem wiśni. Będzie cieszył się widokiem kwiatów, ale na pewno nie smakiem soczystych owoców.

Drzewo ozdobne, a nie owocowe

– Wiśnia piłkowana nie wydaje owoców, jadalnych dla ludzi. Mogą to być jedynie owoce jadalne dla ptaków – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Ona jest drzewem ozdobnym, a nie owocowym.

Ogrodnik wyjaśnia: – Wiśnia japońska nie ma wygórowanych warunków, jeśli chodzi o glebę. Nawet na terenach miejskich, na zanieczyszczonych ziemiach, potrafi rosnąć z powodzeniem. Susza jej nie szkodzi, chociaż należy pamiętać o regularnym, dosyć obfitym podlewaniu młodych, niedawno zasadzonych drzewek. Wiśnia japońska lubi natomiast stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru. Gdy zostanie posadzona w zacienionym miejscu, będzie słabiej rosła.

Nasza zima sroga dla wiśni japońskiej

Zimą, zwłaszcza młodym egzemplarzom, mogą zaszkodzić przymrozki. To dlatego, że ta wiśnia pochodzi z rejonów, gdzie zimy są znacznie łagodniejsze niż w Polsce. Aby zabezpieczyć drzewo, warto je okryć na sezon zimowy agrowłókniną lub słomianą matą. – Drzewo jest również wrażliwe na zasolenie. To oznacza, że roślina nie powinna być sadzona w pobliżu najczęściej uczęszczanych dróg, ponieważ może marnieć, gdy zimą te drogi zostaną posypane solą – tłumaczy Mikietyński.

Warto zobaczyćKalina koralowa – roślina zdobiąca wiosną i jesienią 

Wiśnia piłkowana źle znosi cięcie. – Po nim może przestać kwitnąć, do tego staje się podatna na grzyby czy inne choroby – dodaje Mikietyński. Gdy natomiast ten zabieg trzeba będzie przeprowadzić, po cięciu rany na wiśni piłkowanej należy posmarować, np. maścią sadowniczą lub środkiem grzybobójczym.

Ekspert mówi, że wiśnia japońska jest z reguły odporna na choroby i szkodniki. – Może jej natomiast zagrażać niekiedy mszyca – zauważa ogrodnik. Mszyce można próbować zwalczyć choćby zapachami, których te małe szkodniki nienawidzą. To przykładowo cebula, czosnek czy mięta. Skuteczniejsze zazwyczaj bywają preparaty chemiczne.

Ciekawostki o wiśni piłkowanej

Gdy większość roślin zgubiła już liście na zimę, wiśnia japońska nadal je ma. Pozbędzie się ich dopiero w drugiej połowie listopada, kiedy zacznie się zima. Wiśnia piłkowana nadaje się nie tylko do ogrodu, ale również na taras. Mniejsze egzemplarze można bowiem uprawiać w donicy. 

Dowiedz sięKiedy i czym robić wiosenne opryski drzew i krzewów owocowych 

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom