Winobluszcz szybko okryje ścianę lub płot, a jesienią przybierze niezwykłe kolory. Sprawdź, jak uprawiać to pnącze

Katarzyna Laszczak
To pnącze, które jest łatwe w uprawie, odporne na zanieczyszczenia, znosi też przejściową suszę
To pnącze, które jest łatwe w uprawie, odporne na zanieczyszczenia, znosi też przejściową suszę Aime M/unsplash.com
Winobluszcz trójklapowy to atrakcyjne i niezbyt wymagające pnącze. Nie jest tak uciążliwy jak winobluszcz pięciolistkowy, a wygląda pięknie, szczególnie jesienią, kiedy mieni się całą paletą barw. Radzimy, jak uprawiać to pnącze i jak je wykorzystać w ogrodzie.

Spis treści

Winobluszcz trójklapowy, znany też jako winobluszcz japoński, to popularne pnącze. Nie jest wymagające i dobrze znosi różne trudne warunki, dlatego jest często spotykany nawet w miastach. Najczęściej naszą uwagę zwraca jesienią, gdy porośnięta nim ściana z zielonej staje się żółta, pomarańczowa, czerwona, bordowa, a nawet fioletowa. Takie kolory przybierają liście tego pnącza, zanim opadną.

Jak wygląda winobluszcz trójklapowy?

\Winobluszcz trójkalpowy (Parthenocissus tricuspidata) to pnącze o dość mocnym wzroście, bo tworzy pędy o długości kilkunastu metrów, choć są też odmiany słabiej rosnące (należy do nich np. odmiana Veitchii). W ciągu roku tworzy przyrosty o długości około 2 m. Jego pędy gęsto pokrywają średniej wielkości liście. W ich blaszce są po dwa wcięcia, tworzące trzy tzw. klapy, od których pochodzi nazwa tego pnącza. W rzeczywistości kształt jego liści jest bardziej zróżnicowany i można dopatrzeć się różnych form. Liście wyrastają gęsto i układają się jak dachówki, tworząc zwartą zasłonę. Winobluszcz trójklapowy ma także wąsy czepne, zakończone przylgami, za pomocą których wspina się po nawet stosunkowo gładkich powierzchniach.
Latem to pnącze kwitnie – kwiaty są drobne i niepozorne, ale miododajne. Natomiast późnym latem i jesienią dojrzewają jego granatowe owoce. Dla ludzi są lekko toksyczne (powodują zatrucia pokarmowe), ale chętnie zjadają je ptaki.

Jak uprawiać winobluszcz trójklapowy?

To pnącze najlepiej rośnie w miejscach słonecznych lub lekko cienistych oraz zacisznych. Optymalne podłoże dla niego to żyzna, przepuszczalna i lekko wilgotna ziemia, jednak w praktyce nie jest wybredne i dobrze rośnie na każdej w miarę typowej ziemi ogrodowej. Znosi przejściową suszę i dobrze sobie radzi z miejskimi zanieczyszczeniami. Podlewania mogą wymagać tylko młode rośliny, gdy dłużej nie pada.

Jak wykorzystać winobluszcz trójklapowy w ogrodzie?

Winobluszcz to pnącze, które można wykorzystać do obsadzania pergoli lub trejaży i tworzenia zielonych tuneli i zadaszeń. Pięknie prezentują się na altanach, ale można je także wykorzystać do osłaniania elewacji większych budynków. Ma to tę zaletę, że latem liście chronią ściany przed nagrzewaniem się. Winobluszcze można je sadzić przy ogrodzeniach, na których utworzą szczelną zasłonę. Świetnie czują się w miejskich warunkach, więc można je sadzić nawet przy ruchliwych ulicach.
Jednak sadząc winobluszcz trójklapowy jako osłonę, musimy pamiętać o kilku rzeczach:

  • nie sadźmy go od północy, ani w miejscach narażonych na silne wiatry (szczególnie zimą), bo nie jest w pełni odporny na mróz i może przemarzać (w cieniu nie będzie się też ładnie wybarwiać);
  • przylgi, za pomocą których pnącze mocuje się do podłoża są silne i próba zdjęcia, może się skończyć uszkodzeniem tynku. Sadźmy go przy tych ścianach, które mają mocne elewacje lub wręcz przeciwnie – nie są otynkowane lub mają na tyle stary i zniszczony tynk, że chcemy go zasłonić;
  • liście winobluszczu trójklapowego są sezonowe – opadają na zimę, więc nie zapewnią osłony przez cały rok.

Winobluszcz trójklapowy świetnie nadaje się też do obsadzania skarp, bo jeśli nie zapewnimy mu podpór, jego pędy będą się płożyć po ziemi.

Przycinanie winobluszczu trójklapowego

Młode pnącza warto przyciąć wiosną, żeby lepiej się rozkrzewiły. W późniejszych latach wykonuje się przede wszystkim cięcie sanitarne, czy usuwa przemarznięte lub uszkodzone pędy. Robi się to wiosną, zanim pojawią się liście, ale gdy są widoczne pąki i można ocenić stan pędu. Jeśli winobluszcz nadmiernie się rozrósł, jego pędy można skracać. Najlepiej zrobić to wiosną, ale można go ciąć przez cały sezon.

Winobluszcz trójklapowy a pięciolistkowy

Winobluszcz trójklapowy bywa mylony tak zwanym dzikim winem, czyli winobluszczem pięciolistkowym i zaroślowym. Choć obie rośliny są pnączami i tak samo przebarwiają się jesienią, to różnią się budową liści, a poza tym winobluszcz trójklapowy jest mniej uciążliwy, a także bardziej wrażliwy na mróz. Dowiedz się więcej: jak wygląda winobluszcz pięciolistkowy, jak go uprawiać i jak nad nim zapanować.

To pnącze, które jest łatwe w uprawie, odporne na zanieczyszczenia, znosi też przejściową suszę

Winobluszcz szybko okryje ścianę lub płot, a jesienią przybi...

Polecjaka Google News - RegioDom

Przechowywanie w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom