Spis treści
Windykator – kto to taki?
Windykator jest osobą odpowiedzialną za odzyskiwanie długów na rzecz wierzycieli. W przeciwieństwie do komornika nie jest zatrudniany przez sąd, tylko przez prywatne firmy windykacyjne lub banki. Głównym zadaniem windykatora jest kontakt z osobą zadłużoną i nakłonienie jej do zwrotu długu, a także pomoc w ustaleniu najlepszego sposobu spłaty. Prawną podstawę działania windykatorów stanowi ustawa Prawo przedsiębiorców z dnia 6 marca 2018 r.
Windykator należności to profesja, który nie wiąże się z koniecznością ukończenia studiów kierunkowych. Osobie takiej przydaje się jednak wiedza z zakresu prawa, finansów oraz biznesu. Przydadzą się również umiejętności negocjacyjne, gdyż temat zwrotu należności jest trudny i delikatny, a współpraca z dłużnikiem nie zawsze przebiega gładko.
Czym windykator różni się od komornika?
Jak wspomniano, komornik jest pracownikiem wymiaru sprawiedliwości, podejmującym działania w oparciu o decyzje sądu. W związku z tym przysługują mu różne specjalne uprawnienia, takie jak np. prawo do przeszukania dłużnika i jego miejsca zamieszkania, otwierania siłą zamkniętych pomieszczeń i skrytek czy zajmowania majątku osoby zadłużonej. Komornik wykonuje również wyroki eksmisyjne, usuwając niepłacące osoby z zajmowanego lokalu.