Wentylacja w budynkach użyteczności publicznej i biurowcach – przepisy i wybór wentylacji

Artykuł sponsorowany
Zapewnienie odpowiedniej jakości powietrza osobom, które przebywają w danym budynku, czy to na stałe, czy czasowo – to obecnie jedno z podstawowych zadań odpowiednio dobranej i zaplanowanej wentylacji.

W biurowcach, ale również w budynkach użyteczności publicznej, będą one jednak zapewniały dodatkowo nie tylko odpowiednią wilgotność, ale również dopasowane do wymagań przebywających osób, warunki termiczne. 

Dzięki prawidłowo działającej wentylacji, warunki w poszczególnych pomieszczeniach nie tylko będą odpowiednie i przyjazne dla osób, które w nich przebywają, ale również będą odpowiednio dopasowane do wszystkich zadań, które będą się w nich odbywały, które mogą mieć ogromny wpływ na wymagania, które będą stawiane przed konkretnym systemem wentylacyjnym.

Kliknij i dowiedz się więcej - badanie szczelności budynku

 

Wentylacja musi zostać odpowiednio dopasowana nie tylko do samego budynku, ale również do tego, jak będą wykorzystywane dane pomieszczenia. Ilość osób, które będą w nich przebywać, ilość czasu, który tam spędzą czy rodzaj wykonywanych w danej przestrzenni zadań będą miały ogromny wpływ na to, jak powinna zostać wybrana i zaprojektowana wentylacja.

W tym przypadku trzeba również zwracać uwagę nie tylko na samo dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza, by konkretne osoby mogły swobodnie oddychać, ale wentylacja będzie miała również ogromny wpływ na komfort termiczny. Temperatura, na którą wpływ będzie miała właśnie wentylacja, powinna być jak najbardziej dopasowana do wymagań w danym pomieszczeniu, dzięki czemu nie będą konieczne liczne jej zmienny, np. z pomocą klimatyzacji, co zawsze będzie generowało dodatkowe koszty, zwłaszcza w skali całego biurowca czy innego budynku użyteczności publicznej.

Kliknij i dowiedz się więcej - kontrole efektywności energetycznej budynków

Wentylacja i przepisy prawne

 
Wszystkie zadania, które musi realizować wentylacja, ale również wymagania, które musi spełniać, zostały zamieszczone w odpowiedniej normie – na chwilę obecną jest to norma PN-83/B-03430: wentylacja w budynkach mieszkalnych zamieszkania zbiorowego i użyteczności publicznej, uchwalona w dniu 8 lutego 2000 (z późniejszymi zmianami).

Kluczowym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę w powyższej normie, jest strumień objętości powietrza wentylacyjnego w pomieszczeniach przeznaczonych na stały i czasowy pobyt ludzi – musi on wynosić minimalną wartość, ustaloną przez normę i dopasowaną jednocześnie do specyfiki działania konkretnego pomieszczenia.

Największy wymagany strumień wynosi 50 m3/h i wymagany on jest w przypadku każdej osoby, która przebywa w danym pomieszczeniu, lecz jest ono jedynie wentylowane i nie ma możliwości otwierania w nim okien. W tym przypadku w danym pomieszczeniu będzie również możliwe palenie tytoniu, co jest kluczowe w kontekście całej sytuacji, nie jest ona bowiem wysoce standardowa.

30 m3/h na osobę przebywającą w danym pomieszczeniu będą dotyczyły analogicznej sytuacji do powyższej. Pomieszczenie jest wentylowane i klimatyzowane, nie ma możliwości otwierania w nim okien, lecz w tym przypadku w danym pomieszczeniu nie można palić tytoniu. Jest to więc wysoce standardowa sytuacja w biurach, gdzie okna często nie mają opcji na ich otwieranie.

20 m3/h to wymagany strumień powietrza na osobę w przypadkach przestrzeni, które z założenia przeznaczone są do masowego gromadzenia się w nich wielu osób. Wartość ta podniesie się jednak do 30 m3/h na osobę w przypadku, gdy w powyżej opisanej przestrzeni będzie dopuszczalne palenie tytoniu.
Najmniejsza wartość, wynosząca 15 m3/h będzie dotyczyła się przestrzeni, w których mają przebywać głównie dzieci. Będą to więc czy to żłobki, czy też przedszkola.

Kliknij i dowiedz się więcej - kontrola prac ociepleniowych

Jak wybrać odpowiednią wentylację?

 
Aby wybrać odpowiednią wentylację, trzeba zdecydować się na taką, która będzie w stanie utrzymać w normach każdy z 4 parametrów - temperaturę, wilgotność, stopień zanieczyszczenia powietrza oraz prędkość przepływu powietrza. Dopasowanie odpowiedniej wentylacji będzie związane nie tylko ze specyfiką i uwarunkowaniem, wypływającymi z konstrukcji konkretnego budynku, ale również z tego, gdzie i w jakiej ilości przebywają konkretne osoby, jak przemieszczają się po budynku, czy jakie zadania są realizowane przez poszczególne z osób.

Za utrzymanie powyższych wskaźników w normach, będą odpowiadały urządzenia nawiewne i wywiewne. Są one jednak z natury dość głośne, więc w przestrzeni, która wymaga ciszy, będzie konieczne montowanie odpowiednich tłumików. Warto również stawiać na rozwiązania zautomatyzowane, które obecnie samodzielnie będą dbały o to, by poszczególne wartości powyższych wskaźników zawsze znajdowały się w odpowiednich normach. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom