Wentylacja domu - lepsza wentylacja mechaniczna czy grawitacyjna

redakcja.regiodom, Michał Sitek – Dyrektor Generalny firmy Dospel
Montaż wentylatoraMieszkając w źle wentylowanym jesteśmy stale narażeni na kurz, pyłki roślin, zanieczyszczenia chemiczne, zarodniki grzybów i pleśni. W wyniku tego możemy narzekać na bóle głowy, pieczenie oczu, kłopoty z koncentracją i ogólne zmęczenie.
Montaż wentylatoraMieszkając w źle wentylowanym jesteśmy stale narażeni na kurz, pyłki roślin, zanieczyszczenia chemiczne, zarodniki grzybów i pleśni. W wyniku tego możemy narzekać na bóle głowy, pieczenie oczu, kłopoty z koncentracją i ogólne zmęczenie. Dospel
Odpowiednia wentylacja w domu jest tak samo ważna jak stabilna konstrukcja domu czy sprawna instalacja grzewcza.

Wentylacja mechaniczna zapewnia równomierną wymianę powietrza, która jest szczególnie ważną w domach energooszczędnych i pasywnych. Natomiast zastosowanie odzysku ciepła z usuwanego powietrza, pozwala na zmniejszenie kosztów ogrzewania domu. Poznajmy argumenty, które przemawiają za wyborem instalacji wentylacyjnej, która zapewni optymalny we wnętrzach.

Sprawna wentylacja w domu to stały dopływ świeżego powietrza

Dopływ świeżego powietrza jest szczególnie istotny w przypadku domów pasywnych i energooszczędnych oraz bardzo szczelnych wnętrz.

– Efektywna wentylacja mechaniczna, pracująca w oparciu o centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła zapewnia ciągły wywiew powietrza, jak również stałe usuwanie zużytego i zanieczyszczonego powietrza. Co równie ważne, dostarczane powietrze jest filtrowane, dzięki czemu do wnętrza nie przedostaje się kurz i brud oraz pyłki kwiatów czy mikroorganizmy. Wentylacja grawitacyjna usuwa z nagrzanego pomieszczenia powietrze przez przewody wentylacyjne i wprowadza w to miejsce nieogrzane powietrze z zewnątrz. Różnica temperatur – szczególnie zimą – powoduje, że w wyniku wentylacji grawitacyjnej może dochodzić do dużych strat ciepła. Aby je ograniczyć, mieszkańcy uszczelniają okna, co wpływa na znaczne zmniejszenie ilość świeżego powietrza w domu. Takich problemów nie ma, gdy zastosujemy nawiewno-wywiewną wentylację mechaniczną. Wtedy wymiana powietrza jest stała bez względu na pogodę i zewnętrzną temperaturę.Ważne jest również to, że instalacja mechaniczna funkcjonująca w oparciu o centralę wentylacyjną zapewnia bardzo cichą pracę, która nie będzie przeszkadzać domownikom – wyjaśnia Michał Sitek z firmy Dospel.

Rachunki za ogrzewanie domu przemawiają za wentylacją mechaniczną

Koszty poniesione na ogrzewanie domu będą niższe, gdy zastosujemy instalację opartą na centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła. „
– Centrale wentylacyjne z rekuperatorem ogrzewają zimne powietrze czerpane z zewnątrz. Ma to miejsce w wymienniku ciepła. Oznacza to, że potrzebna jest mniejsza ilość energii do utrzymania odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Daje to realne oszczędności, które w przypadku domów o dobrej izolacyjności termicznej mogą sięgnąć nawet 50 procent – dodaje ekspert.

Przeczytaj również: Rekuperacja - odzysk ciepła obniżający koszty ogrzewania 

Wilgotne pomieszczenia, gdy wymiana powietrza jest nieprawidłowa

Stała wymiana powietrza oraz jednakowa temperatura we wnętrzach zapewnia również szybkie usuwanie nadmiaru wody z pomieszczeń.
– Problem wilgotnych ścian, zaparowanych okien czy lustra w łazience to skutek nieprawidłowej wymiany powietrza. Tego rodzaju zawilgocenia mogą prowadzić do pojawienia się w pomieszczeniach pleśni oraz wykwitów grzybów. Nieprzyjemny, stęchły zapach w domu też oznacza niedostateczną wentylację. Zastosowanie centrali nawiewno-wywiewnej eliminuje taki problem, bo zapewnia ona stały dopływ świeżego powietrza. W przypadku wentylacji mechanicznej nie ma mowy o zawilgoceniu pomieszczeń. Jednak zimą mieszkańcy mogą narzekać na zbytnie przesuszenie powietrza – podsumowuje Michał Sitek.

Dowiedz się więcej o tym: Jak usuwać grzyby i pleśnie ze ścian 

Większą cześć dnia spędzamy w zamkniętych pomieszczeniach

Współczesny człowiek aż 90 proc. czasu spędza w pomieszczeniach. A z tego aż 65 proc. to czas spędzony we własnym domu. Budując lub remontując dom warto, więc zadbać o komfort domowników i funkcjonalność instalacji, które sprawią, że nasz dom będzie bezpieczny dla zdrowia. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom