W Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Celem nowelizacji jest dostosowanie przepisów do prawa unijnego oraz założeń Programu Dostępność Plus, a ze zmian skorzystają przede wszystkim osoby niepełnosprawne i inne osoby z trudnościami w poruszaniu się, np. seniorzy.
Warunki techniczne bardziej przyjazne niepełnosprawnym
Ministerstwo Rozwoju zaprezentowało projekt nowelizacji w lipcu 2020 r. Zmiany w przepisach dotyczą przede wszystkim zwiększenia dostępności budynków dla osób z trudnościami w poruszaniu się. Resort rozwoju chce też doprecyzować pewne niejasne wcześniej regulacje. Większość nowych przepisów wejdzie w życie po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia, czyli zapewne na początku 2021 r.
Dzięki zmianom w nowelizacji więcej budynków zostanie wyposażonych w windy osobowe lub osobowo-towarowe. Będzie ona obowiązkowa w każdym:
- budynku użyteczności publicznej mającym dwie lub więcej kondygnacji,
- budynku zamieszkania zbiorowego mającym dwie lub więcej kondygnacji,
- budynku mieszkalnym wielorodzinnym mającym trzy lub więcej kondygnacji.
Wyjątkiem będą 3-piętrowe budynki wielorodzinne, w których całe ostatnie piętro stanowi część mieszkań wielopoziomowych. Dodatkowo w trzech wymienionych typach budynków osoby niepełnosprawne będą musiały mieć zapewniony dostęp do wszystkich kondygnacji użytkowych oraz dojazd z poziomu gruntu.
Zobacz: Ministerstwo Klimatu zachęca dopłatami do zakupu domów na wsi
Dostęp do wszystkich kondygnacji z pomieszczeniami użytkowymi trzeba też będzie zapewnić w budynkach bez windy. Stanie się tak dzięki obowiązkowi zamontowania stałych urządzeń podnoszących przy schodach.
Co więcej, zostanie wprowadzony wymóg, by w każdym budynku mieszkalnym liczącym więcej niż 4 mieszkania co najmniej 12 proc. mieszkań było przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oznacza to m.in. niższe progi, szersze korytarze, lepiej rozmieszczone gniazdka elektryczne i odpowiedni dostęp do garażu podziemnego.
Łatwiejszy wjazd do klatki i lepiej oznaczone schody
Dziś w wielu starszych budynkach osoby niepełnosprawne natykają się na przeszkody już podczas wjazdu do klatki. Drogę blokują im bariery architektoniczne w postaci np. zbyt małej przestrzeni do manewru po obu stronach drzwi. Po zmianie przepisów zapewnienie takiej przestrzeni o wymiarach 1,5 m na 1,5 m będzie obowiązkowe (z wyłączeniem m.in. zabudowy jednorodzinnej i zagrodowej).
Inną częstą barierę architektoniczną stanowią trudne w obsłudze furtki. Nowelizacja warunków technicznych wprowadzi wymóg, zgodnie z którym wszystkie furtki w ogrodzeniach wokół budynków wielorodzinnych i budynków użyteczności publicznej muszą być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Przeczytaj: Tu prawie nie buduje się domów i mieszkań. Zaskakująca mapa Polski
Osoby z trudnościami w poruszaniu się zmagają się także z wysokimi krawężnikami i innymi barierami przy miejscach parkingowych. Nowe warunki techniczne pozwolą temu zapobiec, zapewniając niepełnosprawnym swobodny dostęp do chodnika obok miejsca postojowego.
Nowelizacja przepisów wprowadzi także obowiązek oznakowania schodów w budynkach wielorodzinnych i budynkach publicznych taki sposób, by ich krawędzie były wyraźnie widoczne.
– Krawędzie pierwszego i ostatniego stopnia w każdym biegu schodów wewnętrznych i zewnętrznych w budynkach (...) powinny być oznakowane na powierzchni poziomej i pionowej pasem o szerokości nie mniejszej niż 0,05 m, w kolorze kontrastującym z kolorem posadzki (...) – czytamy w projekcie.
Zmiany na plus nie tylko dla niepełnosprawnych
Planowane zmiany w prawie z pewnością ucieszą osoby niepełnosprawne i seniorów, dla których poruszanie się po schodach jest często niemożliwe. Prowadzi to do sytuacji określanej czasem jako syndrom czwartego piętra, czyli faktycznego uwięzienia w wyżej położonych mieszkaniach osób z trudnościami w poruszaniu się. Osoby takie często latami nie wychodzą z domu, ponieważ uniemożliwia im to brak wind i innych udogodnień.
Jak podkreślają twórcy projektu, nowe przepisy ułatwią też życie np. rodzicom małych dzieci, którzy często muszą dźwigać po schodach wózki czy duże zakupy. Na zmianach w prawie skorzystają też osoby z czasowymi trudnościami w poruszaniu się, np. po wypadku czy ciężkiej chorobie.
Sprawdź: Zmiany w prawie budowlanym od 19 września. Co trzeba wiedzieć?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

NOWODVORSKI - LAMPA STOŁOWA MONO GU10 - CZARNY - 7706
Wymiary:Wysokość: 40cmSzerokość: 22cm x 14cmGwint/…
kup teraz

Zuma Line Lampa stołowa REA biało-złota RLT93163-1GW (RLT931631GW)
Źródło światła: 1 x 60W Rodzaj trzonka: E27 Wysoko…
kup teraz

Kaspa Coco 41092102
Nowoczesna lampa stołowa COCO 41092102 abażurowa d…
kup teraz

Elstead Lampa stołowa Holmes QZ-HOLMES-TL
Pojedyncza lampa stołowa Elstead Quoizel Holmes z …
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE