Warunki techniczne – co zmieni się w przepisach? Skorzystają m.in. niepełnosprawni i seniorzy

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
warunki techniczne niepełnosprawniZmiany w przepisach mają m.in. pomóc w likwidacji barier architektonicznych utrudniających życie osobom niepełnosprawnym.
warunki techniczne niepełnosprawniZmiany w przepisach mają m.in. pomóc w likwidacji barier architektonicznych utrudniających życie osobom niepełnosprawnym. 123RF.com
Ministerstwo Rozwoju pracuje nad nowelizacją rozporządzenia ws. warunków technicznych. Chodzi m.in. o dostosowanie prawa do założeń rządowego Programu Dostępność Plus.

W Ministerstwie Rozwoju trwają prace nad nowelizacją rozporządzenia ws. warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Celem nowelizacji jest dostosowanie przepisów do prawa unijnego oraz założeń Programu Dostępność Plus, a ze zmian skorzystają przede wszystkim osoby niepełnosprawne i inne osoby z trudnościami w poruszaniu się, np. seniorzy.

Warunki techniczne bardziej przyjazne niepełnosprawnym

Ministerstwo Rozwoju zaprezentowało projekt nowelizacji w lipcu 2020 r. Zmiany w przepisach dotyczą przede wszystkim zwiększenia dostępności budynków dla osób z trudnościami w poruszaniu się. Resort rozwoju chce też doprecyzować pewne niejasne wcześniej regulacje. Większość nowych przepisów wejdzie w życie po 6 miesiącach od dnia ogłoszenia, czyli zapewne na początku 2021 r.

Dzięki zmianom w nowelizacji więcej budynków zostanie wyposażonych w windy osobowe lub osobowo-towarowe. Będzie ona obowiązkowa w każdym:

  • budynku użyteczności publicznej mającym dwie lub więcej kondygnacji,
  • budynku zamieszkania zbiorowego mającym dwie lub więcej kondygnacji,
  • budynku mieszkalnym wielorodzinnym mającym trzy lub więcej kondygnacji.

Wyjątkiem będą 3-piętrowe budynki wielorodzinne, w których całe ostatnie piętro stanowi część mieszkań wielopoziomowych. Dodatkowo w trzech wymienionych typach budynków osoby niepełnosprawne będą musiały mieć zapewniony dostęp do wszystkich kondygnacji użytkowych oraz dojazd z poziomu gruntu.

Zobacz: Ministerstwo Klimatu zachęca dopłatami do zakupu domów na wsi

Dostęp do wszystkich kondygnacji z pomieszczeniami użytkowymi trzeba też będzie zapewnić w budynkach bez windy. Stanie się tak dzięki obowiązkowi zamontowania stałych urządzeń podnoszących przy schodach.

Co więcej, zostanie wprowadzony wymóg, by w każdym budynku mieszkalnym liczącym więcej niż 4 mieszkania co najmniej 12 proc. mieszkań było przystosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych. Oznacza to m.in. niższe progi, szersze korytarze, lepiej rozmieszczone gniazdka elektryczne i odpowiedni dostęp do garażu podziemnego.

Łatwiejszy wjazd do klatki i lepiej oznaczone schody

Dziś w wielu starszych budynkach osoby niepełnosprawne natykają się na przeszkody już podczas wjazdu do klatki. Drogę blokują im bariery architektoniczne w postaci np. zbyt małej przestrzeni do manewru po obu stronach drzwi. Po zmianie przepisów zapewnienie takiej przestrzeni o wymiarach 1,5 m na 1,5 m będzie obowiązkowe (z wyłączeniem m.in. zabudowy jednorodzinnej i zagrodowej).

Inną częstą barierę architektoniczną stanowią trudne w obsłudze furtki. Nowelizacja warunków technicznych wprowadzi wymóg, zgodnie z którym wszystkie furtki w ogrodzeniach wokół budynków wielorodzinnych i budynków użyteczności publicznej muszą być dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Przeczytaj: Tu prawie nie buduje się domów i mieszkań. Zaskakująca mapa Polski

Osoby z trudnościami w poruszaniu się zmagają się także z wysokimi krawężnikami i innymi barierami przy miejscach parkingowych. Nowe warunki techniczne pozwolą temu zapobiec, zapewniając niepełnosprawnym swobodny dostęp do chodnika obok miejsca postojowego.

Nowelizacja przepisów wprowadzi także obowiązek oznakowania schodów w budynkach wielorodzinnych i budynkach publicznych taki sposób, by ich krawędzie były wyraźnie widoczne.

– Krawędzie pierwszego i ostatniego stopnia w każdym biegu schodów wewnętrznych i zewnętrznych w budynkach (...) powinny być oznakowane na powierzchni poziomej i pionowej pasem o szerokości nie mniejszej niż 0,05 m, w kolorze kontrastującym z kolorem posadzki (...) – czytamy w projekcie.

Zmiany na plus nie tylko dla niepełnosprawnych

Planowane zmiany w prawie z pewnością ucieszą osoby niepełnosprawne i seniorów, dla których poruszanie się po schodach jest często niemożliwe. Prowadzi to do sytuacji określanej czasem jako syndrom czwartego piętra, czyli faktycznego uwięzienia w wyżej położonych mieszkaniach osób z trudnościami w poruszaniu się. Osoby takie często latami nie wychodzą z domu, ponieważ uniemożliwia im to brak wind i innych udogodnień.

Jak podkreślają twórcy projektu, nowe przepisy ułatwią też życie np. rodzicom małych dzieci, którzy często muszą dźwigać po schodach wózki czy duże zakupy. Na zmianach w prawie skorzystają też osoby z czasowymi trudnościami w poruszaniu się, np. po wypadku czy ciężkiej chorobie.

Sprawdź: Zmiany w prawie budowlanym od 19 września. Co trzeba wiedzieć?

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom