VAT od materiałów budowlanych. Jeszcze możesz go odzyskać

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
WydatkiZniesienie ulgi dla inwestorów indywidualnych pewnie spowoduje, że budowa lub remont domu od przyszłego roku wyjdą nam drożej.
WydatkiZniesienie ulgi dla inwestorów indywidualnych pewnie spowoduje, że budowa lub remont domu od przyszłego roku wyjdą nam drożej. djshaw (Shc.hu)
Tylko do końca roku masz szansę na zwrot VAT za zakup materiałów budowlanych. Piszemy, co możesz odliczyć, aby zaoszczędzić i czy zwrot podatku np. może częściowo spłacić Twój kredyt.

Jakie zakupy teraz może odliczyć prywatny inwestor? M.in. płyty podłogowe, płytki ceramiczne, chodnikowe, cegły, dachówki, cement, wapno, grzejniki i kotły centralnego ogrzewania, okna i drzwi drewniane, tapety, farby, kleje, rury i przewody do stosowania w budownictwie, a nawet zamki do drzwi. To jedynie garść z wielu materiałów budowlanych, które zainteresowany budujący lub remontujący dom może sobie jeszcze odliczyć od podatku.

Zwrot VAT tylko do końca bieżącego roku

Tej możliwości już niedługo, czyli od początku 2014 roku, nie będzie. Na zwrot VAT za materiały budowlane można liczyć tylko do końca tego roku. Do tej pory osoby fizyczne korzystające ze zwrotu VAT mogły dzięki tym pieniądzom częściowo spłacać np. raty kredytu. Od stycznia będzie to utrudnione. 

Poczytaj również: Sprzedaż wyrobów budowlanych może wzrosnąć pod koniec roku 

Ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym obowiązywała od 2005 roku. Przypomnijmy: zwrot części VAT, tzn. różnicy pomiędzy stawkami 22 i 7 procent, przysługuje nabywcom po zakupie materiałów budowlanych, które przed przystąpieniem Polski do Unii Europejskiej zostały objęte obniżoną stawką tego podatku. W 2011 roku stawki zostały podwyższone o 1 procent i kształtują się obecnie na poziomie odpowiednio 23 i 8 procent.

Budowa i remont pewnie będą droższe od nowego roku

Zniesienie ulgi (w rządzie zaznaczają: wygaszenie, a nie likwidacja) dla inwestorów indywidualnych pewnie spowoduje, że budowa lub remont domu wyjdą nam od przyszłego roku drożej. Im bliżej końca tego roku, tym większe może być zainteresowanie zakupem materiałów budowlanych. Skoro tak, pod koniec roku trzeba spodziewać się podwyżek stosowanych przez producentów materiałów budowlanych i remontowych.

Warto wiedzieć: Oszczędzanie na cele mieszkaniowe ma być zwolnione z podatku 

Co więcej : wygaśnięcie od 2014 roku programu zwrotu części VAT za materiały budowlane może skutkować ich gorszą jakością. Tak przewidują eksperci z branży. To tak, jakby było mniej cementu w cemencie i mniej wapna w wapnie. Ze wzrostem obciążeń podatkowych należy wiązać spadek popytu. Dlaczego? Bo marże w budowlance są niskie w porównaniu z innymi branżami. Nie tylko przedstawiciele Związku Producentów Materiałów dla Budownictwa tłumaczą, że nie można racjonalnie oferować niższych cen materiałów budowlanych, gdy spada zainteresowanie tymi wyrobami. Jeżeli cena musi być niższa, jakość tych wyrobów prawdopodobnie będzie gorsza.

Kto będzie miał szansę na zwrot VAT w następnych latach

Nie wszystko jednak stracone. Osoby fizyczne, które przed początkiem stycznia 2014 roku zakupią materiały budowlane, jakie wymienione są w Ustawie z 2005 roku, i tak będą miały prawo starać się po 31 grudnia bieżącego roku o zwrot części poniesionych wydatków na dotychczasowych warunkach. Jeżeli wniosek o zwrot VAT będzie składany pierwszy raz dopiero po 31 grudnia 2013 roku, limity kwoty zwrotu ustalane będą bowiem zgodnie z zasadami, o których mowa we wspomnianej Ustawie. Te zwroty mają dotyczyć okresów liczonych od daty złożenia dokumentów aż do końca 2018 roku. 

Przykładowy odpis VAT

Rozbudowujemy dom i jesteśmy osobą fizyczną. Wcześniej nie korzystaliśmy z ulg mieszkaniowych i pierwszy wniosek składamy właśnie teraz, gdy stawka podatku VAT wynosi 23 procent. Na materiały budowlane przeznaczyliśmy 200 tysięcy złotych. Tyle mamy udokumentowanych wydatków. Nie wszystkie
zakupy można jednak odliczyć. Kwota uprawniająca do otrzymania zwrotu podatku to 33,5 tysiąca złotych, w tym 22 tysiące dotyczy podatku zapłaconego według stawki 22 procent (przed zmianami),
a wg stawki 23-procentowej (po zmianach) - pozostałe 11,5 tysiąca. Na te pieniądze od przyszłego roku liczyć nie będzie już można. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom