Uszczelnianie okien przed zimą

redakcja.regiodom, Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi
Paweł WróblewskiUszczelnianie okien przed zimą
Paweł WróblewskiUszczelnianie okien przed zimą Związek Polskie Okna i Drzwi
Jak rozwiązać problem z wnikaniem zimna przez stare lub nieszczelne okna? Na to pytanie odpowie Paweł Wróblewski, Dyrektor Związku Polskie Okna i Drzwi.

Nieszczelne okno stanowi duży problem, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, gdy temperatura powietrza na zewnątrz wyraźnie spada. Poprzez niewłaściwie uszczelnione okno tracimy bardzo dużo ciepła, a do pomieszczeń napływa nieprzyjemne, chłodne powietrze. Jest to szczególnie odczuwalne w przypadku silnie wiejącego wiatru bądź intensywnych opadów deszczu.

Zobacz również: Szczelne okna to lepszy komfort cieplny i akustyczny w domu 

Nierzadko też poprzez nieszczelną stolarkę okienną do wnętrza budynku przedostaje się woda – dochodzi do tego głównie na styku okna z parapetem i w miejscach, gdzie szyba łączy się z ramą okienną. Nieszczelna stolarka okienna powoduje więc spadek komfortu korzystania z pomieszczeń i generuje duże straty ciepła, co przekłada się na wyższe rachunki za ogrzewanie.

Przyczyną nieszczelności okna może być jego niska jakość i zły sposób montażu, bądź też wyeksploatowanie w wyniku upływu czasu. Problemy ze szczelnością występują głównie w przypadku drewnianych okien starego typu, w których nie stosowano nowoczesnych rozwiązań izolacyjnych.

Czym uszczelnić okna

Przed okresem jesienno-zimowym należy wyeliminować nieszczelności między szybą a ramą okienną oraz między futryną i parapetem a ścianą. Do uszczelnienia miejsca łączenia szyby z ramą skrzydła okiennego najlepiej zastosować elastyczny silikon w odpowiednim kolorze. Taką metodę stosuje się jednak tylko w przypadku okien z drewna. Silikon może zostać również użyty do wypełnienia szczeliny między parapetem a oknem. Silikon należy nakładać na suchą, oczyszczoną powierzchnię i następnie wyrównać np. za pomocą niewielkiej szpachelki.

W zależności od potrzeb można kupić silikon w niewielkiej tubce bądź też w kartuszu – w tym przypadku niezbędny będzie również pistolet do wyciskania. Należy pamiętać, że odpowiedni do takiego zastosowania silikon powinien być odporny na działanie czynników atmosferycznych.

Do uszczelnienia i wypełnienia większych szczelin między futryną a ścianą można użyć pianki montażowo-uszczelniającej. Ma ona dobrą przyczepność do różnego rodzaju materiałów budowlanych i pozwala na izolację termiczną i akustyczną stolarki okiennej. Pianki dostępne są w puszkach aerozolowych z poręcznym dozownikiem ułatwiającym aplikację. Piankę po utwardzeniu należy koniecznie zabezpieczyć przed wpływem czynników atmosferycznych – opadami deszczu i promieniowaniem UV.

Zastosowanie tego typu produktów pozwoli na skuteczne ograniczenie strat ciepła. Należy jednak pamiętać, że w przypadku starych, mocno nieszczelnych okien, docelowym rozwiązaniem jest ich wymiana. Przy wyborze nowego okna trzeba zwrócić uwagę na jego jakość i parametry izolacyjne. Równie istotny jest tu sposób montażu – jeśli zostanie on wykonany nieprawidłowo, wówczas nawet stolarka najwyższej jakości nie będzie odpowiednio szczelna. W trakcie montażu należy więc zwrócić uwagę na właściwą izolację okna i jego odpowiednie osadzenie. 

Warto przeczytać poradnik: Wymiana okien w domu lub mieszkaniu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom