Jeśli zazwyczaj jesteśmy pełni energii i trudno nam wyciszyć się przed snem, zadbajmy o to, by dookoła dominowały jasne, stonowane barwy. Jeśli natomiast często brakuje nam siły, ostrożnie postawmy na kolor. Nie chodzi o to, by od razu cały pokój przemalować na ostry pomarańcz czy czerwień, ponieważ są to barwy, które mogą przeszkodzić w relaksie, ale już detale w takich wybarwieniach dodadzą przestrzeni stymulującego optymizmu.
Zobacz również: Materac do łóżka. Jaki wybrać, żeby dobrze spać
Dużo zależy także od metrażu i naszych potrzeb: czy w sypialni tylko śpimy, czy tworzymy w niej garderobę, czy zależy nam na toaletce, a może to tu musimy zorganizować kąt do pracy? Bez względu na udzielone odpowiedzi trzeba jednak pamiętać, że najważniejszym punktem sypialni jest łóżko. Dobrze jeśli możemy postawić je tak, by mieć do niego dostęp z trzech stron. To da nam duży komfort w kładzeniu się i wstawaniu, a także ułatwi poranne układanie pościeli i narzuty.
Komfortowe spanie
Kluczem do komfortowego snu jest wybór materaca. - Jest to sprawa mocno zindywidualizowana, dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie koniecznie trzeba udać się do sklepu i przetestować rożne modele. Dla osób ważących ponad 80 kg przeznaczone są materace twarde, dla lżejszych takie o średniej twardości. Jednak nie ma tu jednego, gotowego przepisu. Niektórym najlepiej śpi się na materacach lateksowych, inni preferują kieszeniowe, a są i tacy, dla których wybór ogranicza się do pianek termoelastycznych - mówi Tomasz Goc z Fabryki Materacy Janpol.
W sypialniach, w których łóżka są dwuosobowe warto zastosować dwa oddzielne materace. Sen jest tak ważny, że nie ma tu miejsca na niepotrzebne kompromisy. Jeśli jednak partnerzy mają podobne odczucia w kwestii komfortu mogą wybrać alternatywne rozwiązanie, czyli materac kieszeniowy. Nie dopuszcza on do efektu falowania, dzięki czemu ruchy drugiej osoby nie są praktycznie odczuwane. Sam materac to jednak za mało, by zapewnić pełny komfort podczas nocnego wypoczynku. Niezwykle ważny jest również odpowiednio dobrany stelaż. Tych na rynku jest bardzo dużo. Różnią się między sobą wyglądem i ceną, ale przede wszystkim funkcjonalnością.
- Kiedy w łóżku lubimy czytać książki lub oglądać telewizję, wówczas dobrym rozwiązaniem będzie zakup stelaża regulowanego. Pozwala on na dogodną dla nas zmianę pozycji. W modelach takich jak Macedonia, dużym atutem jest możliwość regulacji za pomocą pilota - tłumaczy Tomasz Goc.
O tym warto pamiętać
Kupując materac warto wybrać taki, z którego bez trudu da się ściągnąć pokrowiec. Najlepiej, by można go było wyprać w domowej pralce - to pozwoli utrzymać odpowiednią higienę i nie narazi nas na dodatkowe koszty związane z korzystaniem z pralni. - Przydatny bywa także materac posłaniowy, który zabezpieczy ten właściwy przed zniszczeniem - podpowiada Tomasz Goc z Janpolu.
To też cię zainteresuje: Ustawienie łóżka w sypialni według zasad feng shui
Wybierając dodatki do sypialni, jako główną zasadę powinniśmy przyjąć minimalizm. Każda dekoracja, wiklinowy kosz czy książka gromadzą kurz. Im mniej jest go w naszym otoczeniu, zwłaszcza w tym, w którym śpimy, tym lepiej. Trzeba również uważać na rośliny - niektóre gatunki kwiatów, nie mając dostępu do światła, wydzielają szkodliwy dla organizmu dwutlenek węgla. Jeśli lubimy długo spać, a okna wychodzą na wschód lub południe, warto porządnie je zasłonić. Jeśli jednak cenimy sobie pobudki przez promienie słońca, wystarczą lekkie firanki lub cienkie rolety. Osobną sprawą jest zaplanowanie sztucznego oświetlenia, oprócz górnego pamiętajmy o funkcjonalnych lampkach do czytania.
Bez względu na to, jak chcemy urządzić naszą sypialnię, dobrze mieć świadomość, że wnętrzarskie trendy przemijają, a najważniejsze miejsce wypoczynku i relaksu powinno być przede wszystkim funkcjonalne i komfortowe, dzięki czemu pozwoli na porządną regenerację sił.