Urządzamy pokój dla dziecka w wieku szkolnym (ZDJĘCIA)

Edyta Hanszke
pokój dzieckaPokój Mai, małej opolanki przygotowano w kolorystce białej z różowymi dodatkami.
pokój dzieckaPokój Mai, małej opolanki przygotowano w kolorystce białej z różowymi dodatkami. archiwum prywatne
Strefa nauki, odpoczynku i zabawy powinna znaleźć się w pokoju małego ucznia. W małych pomieszczeniach aranżacja przestrzeni bywa nie lada wyzwaniem.

Warunki, jakie stworzymy dziecku do zabawy i nauki mają istotne znaczenie. Pokój małego ucznia powinien być funkcjonalny i sprzyjać komfortowemu odrabianiu lekcji, czytaniu książek i relaksowi.

Wygodne biurko, krzesło i meble do przechowywania to podstawa

Biurko powinno być stosunkowo duże, żeby dziecko swobodnie pomieściło na nim książki i zeszyty do nauki. Jeżeli będzie stał na nim komputer, to blat powinien być na tyle głęboki, aby monitor znajdował się co najmniej 50 cm oczu dziecka. Powinien też mieć jasny kolor.

Zobacz: Aranżacja pokoju dziecka w stylu francuskim

Biurko wyposażone w szuflady i półki sprawi, że dziecko będzie miało podstawowe przybory pod ręką. Najlepiej umieścić je w pobliżu okna, aby zapewnić naturalne światło do nauki.

Musi też znaleźć się na nim lampa biurowa z regulowanym ramieniem. Powinna ona dawać jasne światło, oświetlać niemal cały blat, a żarówka powinna być umieszczona od 40 do 50 cm nad blatem.

Dla dziecka praworęcznego lampkę powinniśmy ustawić z lewej strony, dla leworęcznego – z prawej. 

Warto zainwestować w biurko z regulowaną wysokością blatu, dzięki czemu dziecko będzie mogło korzystać z niego przez lata.  

Zobacz: Jak urządzić pokój dla rodzeństwa

Powierzchnię użytkową powiększyć może nadstawka do biurka z półką na książki i tyłem z korka, który służy jako tablica, ale taki mebel sprawdzi się raczej w dużych pokojach.

Dobrze, żeby krzesło do biurka było obrotowe, miało regulowaną wysokość, podłokietniki i miękki zagłówek, a nawet regulowany kąt oparcia. Chodzi o to, żeby dało się dopasować je do rosnącego dziecka.

Zobacz: Pokój dla chłopca

Kolejny element zapewniający komfort nauki to powierzchnia do przechowywania książek, zeszytów i albumów. Dobrze w tej roli sprawdzają się regały z pojemnikami czy koszami, które pozwolą na uporządkowanie uczniowskich rzeczy, półki i komody,   

Wydzielenie stref do nauki i wypoczynku

W małym pokoju będzie to trudne, jednak warto postarać się, aby przestrzeń była uporządkowana. Część do nauki można oddzielić od tej do odpoczynku np. za pomocą regału na książki, ruchomego parawanu, przesuwanej ściany czy ażurowego mebla. Eksperci nie polecają dzielenia pomieszczenia ścianami działowymi, co sprawi, że pomieszczenie będzie zaciemnione. **

Kolorystyka pokoju dziecięcego

Ważne jest, aby unikać krzykliwych, jaskrawych barw, które będą dekoncentrować małego ucznia. W takich pomieszczeniach sprawdzą się jasne, neutralne, pastelowe kolory (delikatna zieleń, jasna żółć, chłodna biel lub błękit, jeśli róż - to zdecydowanie stonowany.

Jeśli chcemy ozdobić ściany naklejkami czy szablonami postaci z bajek lepiej, żeby tło było jednorodne. Znakomitymi dodatkami do dziecięcego pokoju o pastelowych ścianach będą kolorowe zasłony, dywany, koce, poduszki.

Edyta Hanszke

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

SIM Zagłębie inwestycje pow. zawierciański

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom