Uprawa jeżyn w ogrodzie - pielęgnacja, odmiany. Poradnik

Agata Kaźmierczak
Owoce jeżynyOwoce jeżyn są bardzo smaczne. Zawierają witaminę C oraz A. A także potas, wapń i magnez.
Owoce jeżynyOwoce jeżyn są bardzo smaczne. Zawierają witaminę C oraz A. A także potas, wapń i magnez. www.sxc.hu
Jeżyny to krzewy z rodziny różowatych. Spotykamy je często rosnące dziko przy polnych drogach, w lasach, na opuszczonych działkach. Ale nie tylko. Z powodzeniem uprawiać możemy je w ogrodach. Podpowiadamy, jak je pielęgnować.

Jeżyny wykorzystujemy na mnóstwo sposobów. Owoce nadają się do bezpośredniego spożycia oraz na przetwory (dżemy, konfitury, soki). Zarówno świeże owoce, jak i przetwory mają właściwości dietetyczne i zdrowotne. Inne wartości krzewów jeżyny to dekoracyjność i możliwość formowania. Dekoracyjne są kwiaty, owoce i przebarwiające się jesienią liście, a w większych ogrodach jeżyny można wykorzystać także jako żywopłot.

Czytaj także: Maliny w trzech kolorach. Jak przycinać ich pędy 

Krzewy jeżyn sadzimy w odpowiedniej od siebie odległości!

Jeżyny rosną bardzo silnie, więc sadzimy je w odległości ok. 2 -2,5 metra od siebie, by pędy mogły się swobodnie rozrastać. Jeżyny mogą rosnąć nawet na mało urodzajnych, lekkich glebach, ale nie lubią zalewania korzeni. Silny wzrost, obfite plony, a zwłaszcza duże, smaczne owoce uzyskamy sadząc jeżyny na glebach żyznych i próchnicznych. Przed sadzeniem glebę odchwaszczamy i nawozimy. Krzewy sadzimy w miejscach osłoniętych, zacisznych.

Pielęgnacja jeżyny ogrodowej

Jeżyna nie ma specyficznych wymagań co do pielęgnacji. Tworzy dość rozległy i głęboki system korzeniowy, dlatego jest odporna na brak wilgoci w glebie. Podlewamy ją tylko w okresach długotrwałej suszy - obficie raz na 7 do 10 dni. Ziemię wokół rośliny warto ściółkować, co zapobiega rozrastaniu się chwastów i utracie wody, zwłaszcza na ziemiach lekkich

Jeżyny nawozimy wiosną w początkowym okresie wegetacji mieszanką nawozów mineralnych lub nawozami specjalnymi przeznaczonymi do uprawy jeżyn.

Uprawiając jeżynę w rejonach o dużych spadkach temperatury podczas zimy, jednoroczne pędy należy zabezpieczyć przed mrozem przez przygięcie ich do ziemi i okrycie słomą lub agrowłókniną. Krzewy prowadzone w formie kolumnowej zabezpieczamy przez owinięcie włókniną lub słomianym chochołem.

Pamiętaj o stabilnej podporze dla pędów jeżyn!

Jeżyna może być prowadzona w systemie szpalerowym lub w formie kolumnowej.

  • Formę kolumnową uzyskamy przywiązując do pionowego palika o dł. 1,7 - 2m około 6 dwuletnich, owocujących pędów, a młode wyrastające pędy przywiązując do skośnie ustawionych podpór.
  • Szpaler uzyskamy sadząc krzewy przy ogrodzeniach, parkanach, kratach - rozpinając na nich pędy. 

Możemy również rozciągnąć mocne sznurki, druty i podwiązać rośliny wolno stojące, aby zapobiec rozchylaniu pędów.

Jak przycinamy jeżyny?

Jeżyny owocują na pędach ubiegłorocznych. Tak więc pędy, które już zaowocowały należy przycinać po zbiorach przy samej ziemi. Wszystkie młode pędy pozostawiamy do wiosny. Po łagodnej zimie pozostawiamy tylko po kilka najładniejszych pędów w krzewie. Ich ilość zależy od siły wzrostu odmiany, najczęściej waha się od w granicach od 6 do 8. W tym czasie wycinamy pędy słabe i skracamy boczne rozgałęzienia na długość 20-30cm. Jeśli pędy są bardzo długie i nie dają się swobodnie rozkładać na przygotowanej konstrukcji skracamy wierzchołkowe ich części. Gdy prowadzimy krzewy w formie kolumnowej, aby uzyskać zwartą formę i obfite owocowanie, młode pędy przycinamy, gdy osiągną wielkość palika.

Przeczytaj: Jak przechowywać owoce w domu, by cieszyć się ich smakiem 

Odmiany jeżyn najlepsze dla naszych ogrodów

Gazda – odmiana mało podatna na przemarzanie, ma kolce niewielkie i słabe. Owoce dojrzewają pod koniec lipca i w sierpniu. Są one średniej wielkości i małe, czarne z silnym połyskiem, smaczne.

Orkan – Odmiana średnio podatna na przemarzanie. Nie ma kolców i nie wydaje odrostów korzeniowych. Owoce dojrzewają od początku sierpnia do połowy września. Są duże, wydłużone, czarne, lekko błyszczące, lekko kwaśne.

Thornless Evergreen - jest odmianą bezkolcową. Owoce są średniej wielkości, bardzo liczne, dojrzewające dość późno, bo dopiero w połowie września. Odmiana średnio odporna na przemarzanie.

Black Satin - odmiana bezkońcowa, rośnie i owocuje podobnie jak Orkan. Jest dość podatna na przemarzanie. Owoce zaczynają dojrzewać w drugim tygodniu sierpnia. Są one średniej wielkości lub duże, wydłużone, czarne i błyszczące. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom