Upał na poddaszu. Czy da się temu zapobiec?

Zuza Gunia, Rockwool
Co zrobić by zapobiec upałom na poddaszu?Upał na poddaszu. Czy da się temu zapobiec?
Co zrobić by zapobiec upałom na poddaszu?Upał na poddaszu. Czy da się temu zapobiec? materiały prasowe
Upały szczególnie są odczuwane przez osoby mieszkające na poddaszach. Podpowiadamy, jak się ich ustrzec.

Wystawienie na słońce i stosunkowo cienkie pokrycie, sprawia, że są to najszybciej nagrzewające się przegrody domu. Dachówki, blachy lub papa oddają ciepło do wnętrza budynku, co powoduje, że ciężko jest latem wytrzymać w źle zaizolowanym pomieszczeniu na poddaszu.

Czytaj też: Nowoczesne materiały izolacyjne. Izolacja termiczna i akustyczna domu nowej generacji 

Dlatego najważniejsze jest by dach miał właściwą izolację. Dzięki niej gorące powietrze nie będzie przenikać do wnętrza. Na poprawę izolacyjności można zdecydować się w trakcie budowy lub podczas termomodernizacji domu. Warto zwrócić uwagę by izolacja była sprężysta i niepalna. Szczelne wypełnienie między krokwiami zniweluje mostki termiczne, oraz ochroni konstrukcję przed ewentualnym pożarem. Do wypełnienia tej przestrzeni idealnie nadaje się skalna wełna mineralna, która oprócz odporności na ogień, poprawia również komfort akustyczny w pomieszczeniu. Na dodatek jest łatwa w montażu.

By ocieplenie poddasza było energooszczędne powinno składać się z dwóch warstw izolacji, pierwszej ułożonej pomiędzy krokwiami oraz drugiej pod, nad specjalnie przygotowanym ruszcie.

Kliknij w zdjęcie, żeby zobaczyć więcej:

Ocieplenie dachu można układać o każdej porze roku. Dokładność montażu, szczelność na stykach płyt uzyskuje się przez dociskanie ich do siebie, wykorzystując sprężystość skalnej wełny mineralnej. W ten sposób eliminuje się mostki termiczne. Pamiętajmy też, by w pomieszczeniach takich jak łazienka czy kuchnia, zastosować paroizolację.

– Dokładność montażu zależy przede wszystkim od szczelnego dociśnięcia płyt izolacyjnych do konstrukcji dachowej i do siebie nawzajem. Szczególnie uważać trzeba na narożniki oraz załamania dachu – najlepiej, by ocieplenie poddasza łączyło się z w sposób ciągły z ociepleniem ścian i stropu nad poddaszem – dodaje Tomasz Kwiatkowski, Doradca Techniczny ROCKWOOL.

Niestety adaptacja poddasza wiąże się z kosztami. Jednak wydatek też zwraca się już po kilku sezonach grzewczych. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom