Ulga mieszkaniowa – komu przysługuje, na jakich zasadach jest przyznawana

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Ulga mieszkaniowaNa ulgę mieszkaniową mogą liczyć m.in. ci, którzy mają jedno mieszkanie, a odziedziczyli drugie, chcą je sprzedać i za otrzymane pieniądze kupić kolejne lokum.
Ulga mieszkaniowaNa ulgę mieszkaniową mogą liczyć m.in. ci, którzy mają jedno mieszkanie, a odziedziczyli drugie, chcą je sprzedać i za otrzymane pieniądze kupić kolejne lokum. Kernau
Udostępnij:
Podatnicy mają możliwość skorzystania z ulgi mieszkaniowej. Wyjaśniamy, kiedy można się o nią starać i jakie warunki należy spełnić.

Na ulgę mieszkaniową mogą liczyć m.in. ci, którzy mają jedno mieszkanie, a odziedziczyli drugie, chcą je sprzedać i za otrzymane pieniądze kupić kolejne lokum. Trzeba jednak orientować się w przepisach, aby z tego udogodnienia skorzystać.

Sprawdź:Kto i ile zapłaci podatku za deszczówkę

Podatek dochodowy od osób fizycznych (zwany dalej PIT) płaci się w kilku sytuacjach. - To w przypadku uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie – wymienia Bartosz Stróżyński, rzecznik Izby Administracji Skarbowej w Bydgoszczy.

Sprzedaż lub zamiana mieszkania

Odpłatne zbycie nieruchomości rozumiane jest przede wszystkim jako sprzedaż lub zamiana mieszkania. Okres wspomnianych 5 lat liczy się od końca roku podatkowego, w którym nieruchomość została nabyta. – Zbycie w 2017 roku nieruchomości, która została nabyta przed 1 stycznia 2012 roku, nie podlega zatem opodatkowaniu podatkiem PIT – podkreśla rzecznik.

Podatek PIT obliczany jest od dochodu. – Oznacza to, że przychód uzyskany ze sprzedaży pomniejszony o koszty odpłatnego zbycia, pomniejsza się także o koszty uzyskania przychodu – zaznacza Bartosz Stróżyński. – Do kosztów uzyskania przychodów zalicza się koszty nabycia oraz koszty wytworzenia lub wybudowania zbywanej nieruchomości lub prawa majątkowego, np. prawa wieczystego użytkowania gruntów.

I dalej: – Jeżeli nieruchomość została nabyta w drodze spadku, darowizny lub w inny nieodpłatny sposób, kosztem uzyskania przychodów jest kwota zapłaconego podatku od spadków i darowizn w takiej części, w jakiej wartość zbywanej nieruchomości lub prawa majątkowego przyjęta do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn odpowiada łącznej wartości rzeczy i praw majątkowych przyjętej do opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn.

Dowiedz sięJak napisać wniosek o obniżenie czynszu 

Do kosztów uzyskania przychodów, zarówno w przypadku nieruchomości kupionych, jak i otrzymanych, można też zaliczyć udokumentowane nakłady, które zwiększyły wartość nieruchomości. Wysokość poniesionych nakładów ustala się na podstawie faktur VAT oraz dokumentów stwierdzających poniesienie opłat administracyjnych.

Ulga mieszkaniowa

– Wolne od podatku PIT są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli uzyskane przychody z tego tytułu przeznaczone zostaną na własne cele mieszkaniowe – wyjaśnia rzecznik. – Kwota zwolnienia jest limitowana i zależy od tego, w jakiej części zostanie wydatkowany przychód na cele mieszkaniowe, tzn. zwolniony będzie dochód w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Warunkiem zwolnienia jest poniesienie wydatków na własne cele mieszkaniowe (są one wskazane w art. 21 ust. 25 ustawy o PIT) w określonym terminie.

Jak obliczyć dochód zwolniony z opodatkowania?

W celu obliczenia stosuje się następujący wzór:

dochód x wydatki na cele mieszkaniowe
------------------------------------------------------ = dochód zwolniony
przychód z odpłatnego zbycia

Specjalista kontynuuje: – Jeżeli przychód z odpłatnego zbycia w całości zostanie wydatkowany na własne cele mieszkaniowe, uzyskany z tego tytułu dochód będzie w całości zwolniony od podatku PIT.

Wydatki na własne cele mieszkaniowe

To m.in. wydatki na zakup mieszkania, nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, zakup gruntu pod budowę domu. – Za wydatki na własne cele mieszkaniowe uznaje się też wydatki na spłatę kredytu wraz z odsetkami, w tym także tzw. kredytu refinansowego i konsolidacyjnego, zaciągniętych na sfinansowanie własnych potrzeb mieszkaniowych – informuje ekspert.

Zobacz portal nieruchomości: Mieszkania na sprzedaż

Stawka podatku

– Podatek wynosi 19 procent osiągniętego dochodu, stanowiącego różnicę pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia nieruchomości lub praw majątkowych, a kosztami uzyskania przychodu, powiększoną o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw – podkreśla Stróżyński.

Rozliczenie z fiskusem

Co roku w terminie do 30 kwietnia należy złożyć zeznanie roczne (PIT-39), w którym wykazuje się dochody uzyskane w roku podatkowym ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych i należny podatek PIT od dochodu, do którego nie ma zastosowania ulga mieszkaniowa, lub wykazuje się dochody zwolnione z podatku PIT ze względu na ulgę mieszkaniową.

Warto przeczytaćJak radzić sobie z problemami z parkowaniem we wspólnocie mieszkaniowej

Rzecznik: – W zeznaniu wykazuje się dochody zwolnione z opodatkowania PIT niezależnie od tego, czy wydatki na cele mieszkaniowe zostały już poniesione w okresie od dnia odpłatnego zbycia do dnia złożenia zeznania, czy też będą poniesione dopiero po złożeniu zeznania – tj. w okresie 2 lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym uzyskano przychód.

Korekta zeznania

Jeżeli w złożonym zeznaniu zostały wykazane dochody zwolnione z opodatkowania, a nie zostały wypełnione warunki zwolnienia określone w ustawie PIT, trzeba złożyć korektę zeznania i zapłacić podatek PIT łącznie z odsetkami za zwłokę. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

KE akceptuje Krajowy Plan Odbudowy - wizyta Ursuli von der Leyen

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Więcej informacji na stronie głównej RegioDom
Dodaj ogłoszenie