Spis treści
- Malowanie płytek: zrób to sam
- Jaka farba do malowania płytek?
- Ile kosztuje farba do płytek i jakie ma kolory?
- Materiały potrzebne do malowania płytek
- Przygotowanie płytek do malowania – prace wstępne
- Przed malowaniem płytek zwróć uwagę na fugi
- Przygotuj płytki do malowania: matowienie powierzchni i odtłuszczanie
- Malowanie płytek w kuchni i łazience
Malowanie płytek: zrób to sam
Płytki ceramiczne na podłodze i ścianach łazienki i kuchni to dość popularny, a jednocześnie trwały element wykończenia wnętrz. Niestety ich wzory i kolory po latach wychodzą z mody i taka okładzina może psuć wystrój całego wnętrza. Kucie płytek jest uciążliwe i dość drogie, podobnie jak układanie nowych. Ale nie musisz tego robić. Bardzo popularną i naprawdę skuteczną metodą na to, aby stare płytki – i całe pomieszczenie – zyskały nowy wygląd, jest ich pomalowanie. Taką pracę z powodzeniem można wykonać samodzielnie. Wystarczy trochę czasu i cierpliwości. Trzeba też przestrzegać kilku podstawowych zasad, żeby metamorfoza płytek była udana i trwała.
Jaka farba do malowania płytek?
Malować można zarówno płytki ścienne, jak i podłogowe, znajdujące się w kuchni i łazience. Do ich odnowy są przeznaczone specjalne farby, najczęściej opisane przez producentów po prostu jako farby do płytek. Z tym że niektóre są przeznaczone tylko do płytek ściennych, a do podłogowych są osobne produkty. Zwróć na to uwagę, wybierając farbę. Bardzo często też pojawia się informacja, że jest to farba renowacyjna (do płytek).
Najczęściej są to gotowe produkty typu 2 w 1, czyli nie trzeba pod nie stosować podkładu, a farba jest gotowa do użycia. Wystarczy ją wymieszać, przelać do kuwetki i można malować. Warto jednak wiedzieć, że są także produkty dwuskładnikowe, na bazie żywic epoksydowych, które trzeba odpowiednio przygotować; zwracaj na to uwagę podczas wyboru farby.
Farby do płytek tworzą na powierzchni okładziny gładką powłokę. Powinna być odporna na wodę i domowe środki czystości (sprawdź to w opisie produktu).
Sprawdź też: Czy można położyć płytki na płytki i na co zwrócić uwagę
Ile kosztuje farba do płytek i jakie ma kolory?
Farby do płytek oferują różni producenci. Ich ceny są nieco zróżnicowane. Farby najczęściej są sprzedawane w pojemnikach 0,75 l, co wystarcza na pomalowanie około 9 mkw. Za taką farbę zapłacimy od około 85 do 120 zł. Trzeba jednak pamiętać, że kładzie się co najmniej dwie warstwy.
Kolory farb do płytek obejmują przede wszystkim modne odcienie szarości – od jasnego do ciemnego, oraz biel. Można też znaleźć beże oraz bardziej wyraziste kolory, jak np. turkus. Farby najczęściej tworzą matową lub satynową powierzchnię.
Materiały potrzebne do malowania płytek
Do pomalowania płytek będą potrzebne podstawowe akcesoria malarskie, czyli:
- nieduża kuweta,
- wałek nylonowy z uchwytem,
- cienki pędzel do malowania fug,
- papier ścierny o średniej gradacji,
- taśma i folia malarska.
Sprawdź: Tyle zapłacisz za remont łazienki z kuciem płytek i kładzeniem nowych
Przygotowanie płytek do malowania – prace wstępne
Prace trzeba zacząć od przygotowania powierzchni do malowania. Jeśli płytki są mocno zabrudzone, warto wstępnie je umyć wodą z płynem do naczyń. Styk z powierzchniami, które nie mają być malowane, zabezpiecz taśmą malarską. Jeśli malujesz ściany, to na podłodze rozłóż folię.
Przed malowaniem płytek zwróć uwagę na fugi
Szczególną uwagę trzeba zwrócić uwagę na fugi. Silikonowe, które mogą się znajdować, np. przy wannie, umywalce czy zlewie, trzeba usunąć (te miejsca będzie trzeba uszczelnić po zakończeniu malowania).
W przypadku pozostałych trzeba sprawdzić, w jakim są stanie i jeśli jest taka potrzeba – uzupełnić ubytki. Trzeba też zwrócić uwagę, czy nie ma śladów pleśni. Jeśli je zauważysz, użyj środka przeciw pleśni i grzybom (są gotowe spreje do tego celu). Do dalszych prac możesz przystąpić, gdy fugi będą czyste i suche.
Przygotuj płytki do malowania: matowienie powierzchni i odtłuszczanie
Teraz trzeba się zająć samymi płytkami. Bardzo ważne są dwie rzeczy, które wpłyną na trwałość powłoki malarskiej.
- Po pierwsze – powierzchnię płytek trzeba zmatowić, czyli przetrzeć papierem ściernym. Zapewni to lepszą przyczepność farby. Następnie powierzchnię trzeba oczyścić z pyłu, wystarczy do tego sucha szmatka.
- Drugi ważny etap to odtłuszczenie powierzchni. Można do tego użyć benzyny ekstrakcyjnej (wygodna jest w spreju). Płytki należy nią przetrzeć i poczekać, aż powierzchnia wyschnie.
Malowanie płytek w kuchni i łazience
Potem już tylko wystarczy pomalować płytki. Pamiętaj, żeby przed użyciem dobrze wymieszać farbę. Jeśli fugi są głębokie, najlepiej malować je cienkim pędzlem, a na płytki nanosić farbę wałkiem. Na pewno będą potrzebne co najmniej dwie warstwy farby, a możliwe, że trzy lub nawet cztery – tak może się zdarzyć w przypadku zmiany koloru z ciemnego na biały, jak na naszych zdjęciach, gdzie płytki były przemalowane z ciemnego granatu na biel.
Bardzo ważne jest to, że każda kolejna warstwa musi dobrze wyschnąć. Przed naniesieniem kolejnej, trzeba odczekać czas wskazany przez producenta (jest to kilka godzin).
Po pomalowaniu płytek wystarczy zdjąć taśmę malarską i już można się cieszyć nową łazienką, wc, czy kuchnią.