Ubezpieczenia przy kredycie hipotecznym: kosztowne, ale potrzebne

Agnieszka Wirkus
ubezpieczenie przy kredycie hipotecznymPożyczając z banku pieniądze na zakup nieruchomości, trzeba czasami zapłacić za ubezpieczenie mieszkania, życia oraz od utraty pracy.
ubezpieczenie przy kredycie hipotecznymPożyczając z banku pieniądze na zakup nieruchomości, trzeba czasami zapłacić za ubezpieczenie mieszkania, życia oraz od utraty pracy. SXC
Szukając najkorzystniejszego kredytu mieszkaniowego, trzeba wziąć pod lupę obowiązkowe polisy. Ważna jest nie tylko ich cena, ale także i zakres. By po czasie nie okazało się, że słono zapłaciliśmy za ubezpieczenie, który nie gwarantuje nam żadnej ochrony.

Od czego musimy się ubezpieczyć, gdy zamierzamy kupić mieszkanie na kredyt i zadłużyć się na kilkadziesiąt lat? To zależy od banku.

Ubezpieczenie na życie

Często instytucje finansowe wymagają wykupienia polis na życie. I tu zaczynają się pierwsze schody. W przypadku tych ubezpieczeń musimy zwrócić szczególną uwagę nie tylko na to, jak wysoką składkę zapłacimy, ale i na zakres ochrony, jaki będzie zagwarantowany w ramach polisy. Dlatego przed podpisaniem umowy kredytowej, poświęćmy trochę czasu na przeczytanie ogólnych warunków ubezpieczenia (w skrócie OWU) .

– Polisa jest polisie nierówna nie tylko pod względem ceny – zaznacza Halina Kochalska, analityczka firmy doradczej Open Finance. – Na przykład, gdy po śmierci jednego z małżonków biorących kredyt razem, jeden ubezpieczyciel spłaci połowę kredytu pozostałego do oddania, a inny pokryje część proporcjonalną do zarobków na podstawie deklaracji PIT z ostatniego roku. Różnica w zapisie polisy jest więc istotna i można się zastanawiać, jak sobie poradzi osoba, która została sama, a jej zarobki były trzy razy niższe niż zmarłego małżonka.

Towarzystwo zapłaci raty kredytu

Podobne problemy mogą pojawić się w przypadku innych polis. Przykładowo gdy dotyczą one nieruchomości, upewnijmy się, czy ochrona dotyczy tylko murów, czy również wyposażenia lokalu.

A jeśli bank chce, abyśmy ubezpieczyli się od utraty pracy, przeczytajmy w OWU, w jakich sytuacjach możemy liczyć na wypłatę pieniędzy. Czy gdy stracimy etat, towarzystwo będzie spłacać za nas raty przez trzy miesiące, pół roku lub rok? A co z kosztami utrzymania nieruchomości? Czy one także mogą zostać pokryte pieniędzmi z polisy? Odpowiedzi na te pytania powinniśmy znać, zanim opłacimy ubezpieczenie.

Składki płacą co miesiąc

– Kredyt mieszkaniowy na 300 tys. zł i koszt ubezpieczeń przekraczający 60 tys. zł? To nie jest żart – przestrzega Halina Kochalska. – Część banków oczekuje, że klient zainwestuje w polisy od wszelkiego rodzaju ryzyka spłaty. Obkupić się w drogie ubezpieczenia jest łatwo, bo wysokich kosztów nie widać na pierwszy rzut oka.

Jak to jest możliwe? – Banki coraz częściej zamiast epatować składkami ubezpieczeń w wysokości 2 czy 5 procent wartości kredytu, koniecznych do wyłożenia raz na kilka lat, zaczynają mówić o składkach liczonych w dziesiętnych czy setnych częściach procenta od zadłużenia, ale za to płatnych co miesiąc i to przez cały okres spłaty – tłumaczy ekspertka.

Polisa zamiast prowizji

Zdarza się, że gdy wykupimy ubezpieczenia przy braniu kredytu mieszkaniowego, bank zrezygnuje z pobierania od nas prowizji.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom