Truskawki skończyły owocować? Teraz musisz o nie zadbać. Sprawdź, jak pielęgnować je latem i co zrobić, żeby w przyszłym roku obrodziły

Ilona Burkowska
Ilona Burkowska
Na świeże truskawki z ogrodu będzie trzeba trochę poczekać, ale jeśli chcemy, by dobrze owocowały w kolejnym roku, musimy zająć się nimi jeszcze latem.
Na świeże truskawki z ogrodu będzie trzeba trochę poczekać, ale jeśli chcemy, by dobrze owocowały w kolejnym roku, musimy zająć się nimi jeszcze latem. Iuliia Zavalishina/GettyImages
O truskawkach trzeba pamiętać nie tylko wtedy, gdy owocują. Bardzo ważny jest okres po zbiorach. Właśnie wtedy trzeba zadbać o rośliny i wykonać kilka zabiegów pielęgnacyjnych. Dzięki temu nasze truskawki będą obficie owocować w następnym sezonie. Podpowiadamy, jak pielęgnować truskawki latem, co zrobić z rozłogami i starymi liśćmi oraz kiedy trzeba odmłodzić rośliny.

Spis treści

Pozostawiona bez opieki truskawkowa grządka prędko zamienia się w chwastowisko. Chwasty mogą tak bardzo zdominować truskawki, że jesienią trzeba będzie ich wręcz szukać w zielonej gęstwinie. Dlatego ważne jest regularne pielenie. Ale poza tym jest jeszcze kilka zabiegów pielęgnacyjnych, o których warto pamiętać, jeśli chcemy cieszyć się udanymi zbiorami.

Co zrobić z rozłogami truskawek?

Jednym z ważniejszych zabiegów w uprawie truskawek jest usuwanie rozłogów. To „dzieci” truskawki-matki. Jeden krzaczek może wydać ich na świat kilka.
Rozłogi można wykorzystać jako sadzonki. Wtedy oczywiście należy im pozwolić się rozrosnąć i ukorzenić. Jeśli jednak nie będziemy ich chcieli użyć jesienią na sadzonki, trzeba jak najszybciej odciąć je od macierzystej rośliny i wyrzucić. Po to, żeby jej niepotrzebnie nie osłabiały.

Sprawdź: Kiedy i jak sadzić truskawki oraz jak je uprawiać „bez chemii”

Koniecznie usuń stare liście i spleśniałe truskawki

Niezbędnym zabiegiem pielęgnacyjnym po owocowaniu jest usunięcie starych liści. Często są one porażone chorobami. Bezwzględnie trzeba też usunąć spleśniałe owoce. Taki zabieg pozwoli zlikwidować zarodniki grzybów i szkodniki oraz ich jaja.
Niektórzy ogrodnicy po owocowaniu ścinają po prostu wszystkie liście truskawek 6-7 cm nad ziemią. Hamuje to też wyrastanie nowych rozłogów. Robi się to w lipcu, po tym, jak truskawki skończą owocować. Jeśli truskawki są nowe, nie trzeba usuwać ich liści – ścina się je od drugiego roku uprawy. Ścinanie liści nie dotyczy rzecz jasna odmian powtarzających owocowanie (zobacz, jak zadbać o takie odmiany). Wytwarzają one owoce od lipca niemal do pierwszych przymrozków.

Kompost pod truskawki

Kiedy już dokładnie odchwaścimy grządkę i zetniemy liście, warto przyjrzeć się, czy bryła korzeniowa krzaczków truskawek nie zaczyna wystawać ponad powierzchnię ziemi. Jeśli tak się dzieje, podsypujemy odpowiednią ilość dobrze rozłożonego kompostu. Wcześniej ziemię oczywiście spulchniamy. Te wszystkie zabiegi spowodują, że kiedy za kilka tygodni truskawki zaczną zawiązywać pąki kwiatowe, z których w przyszłym roku powstaną owoce, będą to robić w lepszej kondycji.

Pamiętaj o odmładzaniu truskawek! Kiedy sadzić nowe?

Truskawki owocują ładnie najwyżej przez cztery lata. Po tym czasie należy krzaczki usunąć i posadzić nowe. Niektórzy radzą nawet przeprowadzać taki lifting co trzy lata. Trzeba koniecznie pamiętać, żeby nową truskawkową grządkę założyć w innym miejscu. Rośliny będą mniej narażone na choroby grzybowe.

Sprawdź: Uważaj na szarą pleśń. Ta choroba atakuje truskawki i inne rośliny. Zobacz, jak sobie z nią radzić

Najlepiej posadzić nowe truskawkowe krzaczki jeszcze latem[/a] (koniec sierpnia-koniec września). Będą wtedy miały dostatecznie dużo czasu na rozrośnięcie się i wytworzenie silnego systemu korzeniowego. Zbyt późne posadzenie grozi przemarzaniem sadzonek zimą. Jest też przyczyną niskich plonów w pierwszym roku uprawy.

Sadzenie truskawek – rozstawa

Dla nowych sadzonek należy wybrać miejsce słoneczne, bo truskawki lepiej rosną w ziemi szybko nagrzewającej się. Szybciej też na słońcu obsychają po deszczu, co zmniejsza ryzyko chorób grzybowych.
Pamiętajmy, że krzaczków truskawek nie powinniśmy sadzić zbyt blisko siebie. Rzędy trzeba wyznaczyć co 60 cm, a w rzędzie umieścić truskawki do 35 cm. Nie wolno też sadzić truskawek w miejscu, gdzie wcześniej rosły poziomki lub maliny, bo narazi się je na choroby typowe dla tych owoców. Na dwa-trzy tygodnie przez posadzeniem nowych sadzonek należy ziemię zasilić kompostem lub rozsypać nawóz mineralny i wymieszać grabiami.

Wiosną koniecznie usuń stare liście

Nawet jeśli po zbiorach ścięliśmy liście truskawek, to i tak do jesieni urośnie trochę nowych. Wiosną trzeba te liście koniecznie usunąć, najlepiej ręcznie. Można je też wygrabiać, ale ostrożnie, żeby nie uszkodzić wierzchołków nowych pędów.
Pamiętajmy, że stare liście i pozostałości rozłogów są doskonałą pożywką dla szkodników i źródłem wielu chorób. Zimują w nich przędziorki, formy przetrwalnikowe grzybów powodujących białą i czerwoną plamistość liści oraz mączniak prawdziwy truskawki.

Polecjaka Google News - RegioDom

Meble na balkon i na taras

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom