Szczecin: Nawet 85 procent najemców ma szanse na obniżki

GDP
Mieszkania komunalne w SzczecinieW szczecińskich mieszkaniach komunalnych żyje ponad 60 tysięcy osób.
Mieszkania komunalne w SzczecinieW szczecińskich mieszkaniach komunalnych żyje ponad 60 tysięcy osób. Andrzej Szkocki
ROZMOWA z Marcinem Posadzym, dyrektorem Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych w Szczecinie.

– Od 1 kwietnia wszyscy najemcy mieszkań komunalnych w Szczecinie będą płacić nowe czynsze. Ile osób może skorzystać z systemu ulg?

– Nie znamy dochodów naszych najemców, a więc nie wiemy, ile osób będzie mogło dostać obniżkę. Znamy jednak powierzchnie gminnych mieszkań i biorąc pod uwagę tylko to kryterium wynika, że około 85procent wszystkich najemców mieszkań komunalnych kwalifikuje się do otrzymania obniżki czynszu.

– Dlaczego do tej pory zgłosiło się tak niewiele osób?

– Staramy się poinformować wszystkich najemców o możliwości uzyskania obniżki. Każdy najemca dostał wniosek, rozwiesiliśmy plakaty, wydrukowaliśmy ulotki, ale chyba mamy w zwyczaju zostawiać pewne sprawy „na ostatnią chwilę". Z tego powodu 22 lutego organizujemy „Wieczór z obniżkami", podczas którego każdy będzie mógł zasięgnąć informacji dotyczących obniżek i oczywiście złożyć wniosek. Część najemców zapewne nie złożyło wniosku, bo nie spełnia kryteriów, np. dochodowych. Dodam tylko, że w ciągu ostatniego tygodnia zauważamy wzrost zainteresowania ulgami – przekłada się to na liczbę wniosków.

– Skąd najemca ma wiedzieć czy należy mu się ulga?

– Na pewno musi przeanalizować swoje dochody z ostatnich trzech miesięcy i sprawdzić metraż mieszkania. Na podstawie tych danych najemca – dzwoniąc pod numer naszej infolinii (91 43 45 448) lub wysyłając mail pod adres [email protected] – uzyska informacje, czy kwalifikuje się do obniżenia czynszu. Zawsze też można pofatygować się do swojego zarządcy i tam zapytać o kryteria udzielania ulg. Dobrą okazją do tego będzie „Wieczór z obniżkami".

– Jak najlepiej to sprawdzić/ wyliczyć?

– Korzystając z kalkulatora obniżek na stronie www.nowa-polityka-mieszkaniowa.szczecin.pl Jeżeli jednak ktoś nie ma dostępu do internetu zawsze można zapytać pracownika zarządu.

– Jakimi danymi trzeba dysponować, aby wyliczyć sobie ulgi?

– Po pierwsze trzeba znać dochody członków gospodarstwa z ostatnich trzech miesięcy – tzn. wysokość renty/ emerytury/ wynagrodzenia itp. Po drugie należy znać metraż mieszkania i sprawdzić, czy mieści się ono w ramach określonych w uchwale. Po trzecie – należy posiadać umowę najmu lokalu na czas nieokreślony. I po czwarte – nie można mieć zaległości w opłatach, a jeśli takie są, to należy je spłacać w ratach. Jeśli mieszkanie jest za duże wtedy można złożyć oświadczenie o gotowości zamiany lokalu na mniejszy (a więc i tańszy) i wtedy obniżka przyznawana jest jednorazowo na rok.

– Czy w każdym czasie można złożyć wniosek o ulgę?

– Tak, wniosek można złożyć zawsze. Namawiamy najemców, aby składali wnioski do końca lutego, bo wtedy obniżka dotyczyć będzie kwietniowego, zmienionego czynszu. Jednakże, gdy sytuacja rodziny zmieni się (np. zmniejszy się jej dochód) wniosek może złożyć w dowolnym momencie.
ROZMAWIAŁ MARIUSZ PARKITNY 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom