Szafki kuchenne z płytek. Zrób to sam

Joanna Turakiewicz
Kuchnia z płytekKuchnia oklejona glazurą ma specyficzny klimat
Kuchnia z płytekKuchnia oklejona glazurą ma specyficzny klimat (jmt)
Propozycja dla pomysłowych majsterkowiczów: wykonajcie samodzielnie niebanalne meble do kuchni. Podpowiadamy, jak się do tego zabrać.

Kuchnia to najdroższe chyba pomieszczenie w mieszkaniu. I nigdzie indziej precyzyjne dopracowanie przestrzeni nie jest aż tak ważne. Musi być funkcjonalna, ułatwiająca utrzymanie porządku i przyjazna.

Zobacz również: Kuchnia otwarta czy zamknięta. Wady i zalety obu aranżacji kuchni 

Nie bez kozery, najlepsze imprezy i nasiadówy z przyjaciółmi spontanicznie udają się w kuchni. Zaprojektowana i wykonana samodzielnie będzie naprawdę szyta na miarę. A do tego wyjątkowa. Kuchnia wyłożona płytkami może być na wskroś nowoczesna, nawiązywać do klimatów Toskanii albo wręcz do kuchennej izby z dawnej wiejskiej chaty. Wszystko zależy od pomysłu.

Materiały potrzebne do wykonania kucheni z płytek:

 • płyta meblowa laminowana – 18 mm – do wykonania skrzynek, czyli ścian szafek i półek. Liczbę płyt możemy policzyć na dwa sposoby: standardowo, czyli dla każdej szafki dwie ściany boczne, podłoga i ew. półki wewnątrz (góry nie liczymy, bo przykryje ją blat) albo ze wspólnymi ściankami, co pozwoli ograniczyć ilość materiału;
 • płyta OSB – 10 mm – do wykonania elementów frontowych, na które przykleimy płytki;
 • płyta HDF na tylną ścianę szafki;
 • blat kuchenny – nie tylko na blat, ale i na niektóre półki zewnętrzne;
 • materiał na fronty – deski drewniane lub płyta meblowa bądź też fronty gotowe;
 • profile drewniane na słupki do mocowania zawiasów w miejscach, w których nie ma ścianek;
 • płytki i klej dyspersyjny do płytek, fuga;
 • listwy maskujące;
 • wkręty (16 mm), śruby imbusowe (50 mm), małe gwoździki;
 • akcesoria: nóżki meblowe, zawiasy, mechanizmy do szuflad, ewentualnie okucia, uchwyty meblowe.

Narzędzia:

 • wiertarka, wiertło do drewna 5 mm,
 • wkrętarka,
 • piła do drewna,
 • młotek,
 • paca zębata,
 • krzyżyki dystansowe,
 • maszynka do cięcia płytek, ew. maszynka elektryczna do płytek do wycinania kątów w płytkach

Zagospodarowanie przestrzeni

Podstawowa różnica widoczna już na pierwszy rzut oka jest taka, że o ile w zwykłej zabudowie meblowej powierzchnia widziana z przodu jest w 98% pokryta frontami (drzwiczkami szafek), o tyle w kuchni oklejonej płytkami ta przestrzeń jest mniej jednorodna, bo między szafkami mamy szersze bądź węższe paski płytek. Z tego też względu rozmiar frontów nie jest tożsamy z rozmiarem samej szafki, która jest większa o szerokość płytek, przez co ma przy ściankach dodatkowe „zakamarki”.

Warto przeczytać: Kuchenne inspiracje: różne efekty uzyskane z płytek 

Zaletą każdego własnoręcznie wykonanego mebla jest możliwość precyzyjnego zaplanowania przestrzeni pod swoje potrzeby. Tak też jest w tym przypadku, ale pod uwagę trzeba wziąć dodatkowy szczegół: mebel powinien być tak zaprojektowany, aby maksymalnie ograniczyć konieczność cięcia płytek. Dlatego w kuchni wykorzystanej do ilustracji tego artykułu, odstępy między frontami mają szerokość 20 cm, czyli jednej płytki. Im mniejsze płytki wybierzemy, tym łatwiej będzie manewrować szerokościami, ale wiąże się z tym więcej klejenia i fugowania.

Kuchnia na bazie mebli gotowych:
Chcąc sobie ułatwić zadanie, można wykorzystać gotowe skrzynki meblowe, które po prostu postawimy obok siebie, ale wiąże się to ze stratami przestrzeni, bo szafki i tak trzeba będzie połączyć fragmentem płyty OSB o szerokości paska płytek, a tej powierzchni nie odzyskamy już we wnętrzu szafki.

Wykonanie szafekvkuchennych z płytek

Wykonując ciąg szafek, możemy zaoszczędzić materiały,
wykonując jedną dużą skrzynię, analogicznie do pojedynczej szafki i
dzieląc ją później ściankami z płyty meblowej w ten sposób, że
sąsiadujące szafki mają wspólną ściankę.

Na początek, oczywiście, wymierzamy i tniemy wszystkie elementy – płytę meblową, HDF i OSB, jeśli nie zamówiliśmy już pociętych. Do wykonania dużej szeregowej szafki z naszego projektu będziemy potrzebować (wymiary przykładowe):

 • 2 kawałki płyty meblowej laminowanej 18 mm o wymiarach 506 mm x 609 mm na ścianki,
 • 1 kawałek płyty na podłogę szafki o wymiarach 2550 mm x 660 mm,
 • 1 kawałek płyty HDF na ściankę – 2550 mm x730 mm,
 • duży kawałek płyty OSB (675 mm x 609 mm) do szerokiej szafki z pojedynczym frontem (zastawiony lodówką)
 • małe kawałki płyty OSB o wymiarach które przymocujemy w części frontowej szafki pionowo – z prawej i lewej strony drzwiczek oraz poziomo – na górze i na dole,
 • 2 kawałki płyty OSB, które zamocujemy na szafce, dla podtrzymania blatu,
 • front meblowy o wymiarach 620 mm x 470 mm
 • profil drewniany do zamontowania zawiasów.

 

Rzut na szafki: z góry, z przodu przed oklejeniem płytkami i po oklejeniu oraz wymiary elementów z płyty OSB
Rzut na szafki: z góry, z przodu przed oklejeniem płytkami i po oklejeniu oraz wymiary elementów z płyty OSB fot. (jmt)

Na początek śrubami imbusowymi za pomocą wkrętarki skręcamy elementy z płyty laminowanej – podłoże ze ściankami bocznymi, przybijamy tylną ściankę z płyty HDF. Kładziemy naszą szafkę na boku i przykręcamy nóżki.

Cztery fragmenty  (poziomie i pionowe) płyty OSB przykręcimy z przodu powstałej bryły, jak na rysunku nr 1. W zależności od tego, w którą stronę ma się otwierać front, za prawym lub lewym fragmentem stanie drewniany profil wysokości wnętrza szafki, do którego przymocujemy zawiasy.

Teraz na górze prostopadle do ścianek bocznych, przykręcamy 2 kawałki płyty OSB, które będą podtrzymywać blat. Tak oto powstanie rama z otworem drzwiowym. Na płaszczyzny frontowe, używając pacy zębatej, nakładamy klej i przyklejamy płytki, zaczynając od góry. Klej dyspersyjny ma tę zaletę, że łatwo się go nakłada, nie spływa z klejonej powierzchni, bardzo dobrze trzyma się różnych rodzajów podłoża, w tym płyty OSB.

Dobrze jest rozplanować wcześniej rozmieszczenie płytek względem szuflad i drzwiczek tak, aby ograniczyć ich cięcie, choć trudno będzie go uniknąć. Po położeniu płytek listwą maskującą zasłaniamy płytę OSB na krawędziach mebli. Po wyschnięciu kleju spoiny wypełniamy fugą lub silikonem. 

Dla ekonomicznego gospodarowania przestrzenią szuflady najlepiej jest umieścić między dwoma szafkami. Do bocznych ścianek przykręcamy mechanizmy szuflad. Między szufladami możemy umieści pasek płytek, zabierze nam to dodatkowe miejsce, ale doda uroku.

Blat kładziemy na zmontowane szafki i przykręcamy od wnętrza szafki za pomocą metalowych kątowników. Uniemożliwi to jego przesuwanie.

Uwaga!
Szafki wyklejane płytkami są znacznie cięższe, dlatego nie powinny być wieszane, a jeśli bardzo nam na tym zależy, trzeba się upewnić, że ściana zniesie takie obciążenie i dla bezpieczeństwa wesprzeć szafkę na dodatkowych pionowych podporach/elementach z profili drewnianych lub rurek metalowych.

Drzwiczki szafki wykonujemy z gotowych frontów, płyty meblowej lub desek drewnianych, jak w naszym przykładowym wnętrzu. Montujemy zawiasy meblowe, mocując je najpierw do frontów, a następnie do profilu ukrytego we wnętrzu szafki.

Dobrym rozwiązaniem są zawiasy samodomykające i takie same prowadnice do szuflad, co zabezpieczy najbardziej nawet kruche płytki przed narażającym je na ukruszenie trzaskaniem. Zabezpieczeniem dodatkowym, oprócz listew maskujących, które również spełnią tu funkcję amortyzatora, będą przyklejone na płytki odbojniki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chcesz sprzedać mieszkanie ? To musisz wiedzieć!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom