Sypialnia – jakie kwiaty doniczkowe powinny się w niej znaleźć, a z jakich zrezygnować

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Storczyk w sypalniStorczyki idealnie nadają się do sypialni, ponieważ należą do roślin doniczkowych, które w nocy produkują tlen pochłaniając przy tym dwutlenek węgla.
Storczyk w sypalniStorczyki idealnie nadają się do sypialni, ponieważ należą do roślin doniczkowych, które w nocy produkują tlen pochłaniając przy tym dwutlenek węgla. ErikaWittlieb (Pixabay.com)
Kwiaty w sypialni to dobre rozwiązanie, pod warunkiem, że wybierzemy je z głową. Jedne kwiaty są sprzymierzeńcem odpoczynku i snu. Inne utrudniają relaks. Radzimy, na co zwrócić uwagę, wybierając rośliny doniczkowe do sypialni.

Sypialnia to, wbrew pozorom, jeden z pokoi, w którym w domu spędzamy najwięcej czasu. Statystyczny Kowalski przebywa w niej 8 godzin na dobę, w tym w większości wypoczywa i śpi. Zdrowy sen utrudniają mu wysiłek przed snem, skołatane nerwy, kofeina oraz brak wietrzenia w pomieszczeniu.

Zieleń koi zmysły

Warto zaprosić do swojej sypialni rośliny doniczkowe, które pomogą nam odprężyć się i zdrowo spać. Zielony kolor koi bowiem zmysły, pozwala zregenerować siły i pomaga zachować równowagę fizyczną oraz psychiczną. Poza tym kwiaty w sypialni pełnią funkcję dekoracyjną. Sam gust w wyborze kwiatów do pomieszczenia, w jakim spędzamy przeciętnie 30 procent doby, to za mało.

Poznaj: 10 przykazań dobrego snu 

Tych kwiatów nie trzymaj w sypialni

– Kwiaty w sypialni nie powinny intensywnie pachnieć – podkreśla Jarosław Mikietyński, ogrodnik Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Przykładowo: róże czy hiacynty to piękne, urzekające kwiaty, ale w wersji doniczkowej w sypialni nie u każdego się sprawdzą. To ze względu na swój intensywny zapach, dla niektórych duszący, mogący powodować ból głowy.

Na niektóre rośliny pokojowe trzeba jednak uważać. Jedni mówią, że np. jaśmin w donicy nadaje się do pokoju, w którym śpimy, bo jego zapach sprawia, że się rozluźniamy, odstresowujemy. Drudzy przekonują natomiast, że ta roślina zbyt intensywnie pachnie, co utrudnia zasypianie.

Polecamy: Rośliny, które oczyszczają powietrze

Kwiaty oczyszczające powietrze w sypialni

W pokoju, w którym śpimy, warto zdecydować się na kwiaty oczyszczające powietrze ze szkodliwych substancji, m.in. z drobnoustrojów i pleśni. Te kwiaty jednocześnie nawilżą powietrze, dzięki czemu lepiej nam się będzie spało. – Do takich roślin należą anturium, geranium, draceny, bluszcz pospolity – zaznacza Mikietyński.

Dracena jest bardzo lubianą rośliną doniczkową. Pochodzi ona z obszarów tropikalnych. Jest ceniona za ładny pokrój i ozdobne liście.
Dracena jest bardzo lubianą rośliną doniczkową. Pochodzi ona z obszarów tropikalnych. Jest ceniona za ładny pokrój i ozdobne liście. Fot. webandi (Pixabay.com)

Kwiaty produkujące nocą tlen

Istnieje ponadto szereg kwiatów, które właśnie nie w dzień, jak większość roślin, tylko nocą produkują tlen, a pochłaniają dwutlenek węgla. – W tej grupie znajdują się grudnik, storczyk, skrzydłokwiat – wymienia dalej Mikietyński. W sypialni może znaleźć się także kaktus bożonarodzeniowy czy wielkanocny.

Pewne kwiaty jednocześnie oczyszczają powietrze w pomieszczeniu i je nawilżają. Tak mają choćby paprotki, aloes i sansewieria. Zielistki też odświeżają powietrze i je nawilżają. Lawenda w wersji doniczkowej tak samo sprawdzi się w sypialni, ponieważ ułatwia zasypianie.

Podlewaj rośliny z głową

Niektórzy przekonują, że kwiaty doniczkowe w sypialni powinno się częściej podlewać, żeby powietrze było tutaj bardziej nawilżone niż w innych pomieszczeniach. To błędne myślenie. Jeżeli kwiaty będą miały zbyt wilgotną ziemię, ich korzenie zaczną gnić, a w efekcie cała roślina może się zmarnować. Każdy gatunek ma swoje wymagania dotyczące częstotliwości podlewania. To, jak często dostarczać wodę kwiatom, zależy także od nasłonecznienia pomieszczenia oraz temperatury powietrza. 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom