Storczyk dendrobium phalaenopsis. Uprawa, wymagania, pielęgnacja

Katarzyna Józefowicz
Storczyk dendrobium phalaenopsisPomimo podobnej nazwy ten storczyk ma inne wymagania niż znany i lubiany phalaenopsis. A pochodzi z rodziny storczyków dendrobium.
Storczyk dendrobium phalaenopsisPomimo podobnej nazwy ten storczyk ma inne wymagania niż znany i lubiany phalaenopsis. A pochodzi z rodziny storczyków dendrobium. ThaiThu007 (Pixabay.com)
Do najpopularniejszych domowych storczyków należą falenopsisy (phalaenopsis). Podpowiadamy, jak uprawiać jego kuzyna o bardzo podobnej nazwie, ale innych wymaganiach. Oto dendrobium phalaenopsis.

Za sprawą pięknych i egzotycznych kwiatów, storczyki stały się jednymi z naszych ulubionych roślin doniczkowych. Niestety, wiele z nich w domu sprawia problemy, dlatego nie nadaje się dla ogrodnika-amatora.
Do najłatwiejszych w uprawie należy phalaenopsis (falenopsis), ale w sprzedaży można też spotkać jego bardziej wymagającego kuzyna, dendrobium phalaenopsis.
Mimo łudząco podobnej nazwy, oba storczyki należą do różnych rodzajów i są osobnymi gatunkami, które różnią się zarówno wyglądem jak i wymaganiami. Obydwa nadają się do uprawy w mieszkaniu, choć wymagają innych warunków.

Polecamy też: Oryginalny storczyk pafiopedilum czyli sabotek. Sprawdź, jak o niego zadbać

Jak wygląda dendrobium phalenopsis

Delikatniejsze i bardziej wymagające jest dendrobium phalaenopsis, choć jego mieszańce ozdobne są nieco bardziej tolerancyjne. Dendrobium phalaenopsis to storczyk, który może dorastać do ok. 40-120 cm, tworząc wydłużone, skórzaste, szerokie, zielone liście. Wyrastają one po kilka z mięsistej, spłaszczonej, cylindrycznej, rozwijającej się ponad ziemią pseudobulwy. Zdobią go liczne, duże kwiaty (podobne jak u phalenopsisów, ale delikatniejsze), zebrane po kilkanaście lub kilkadziesiąt na pędzie wyrastającym ze szczytu pseudobulwy.
Kwiaty rozwijają się o różnych porach roku i zwykle mają barwę różową, ale u odmian i mieszańców mogą być też białe, liliowe, czerwone, fioletowe, a nawet dwukolorowe i nakrapiane. Uwaga: każda pseudobulwa wydaje kwiaty zwykle tylko jeden raz.

Miejsce dla tego storczyka

Dendrobium phalaenopsis jest storczykiem epifitycznym (czyli rosnącym na drzewach), o zupełnie innych wymaganiach od popularnego phalaenopsisa. Ponieważ pochodzi z górzystych lub półpustynnych rejonów Australii, gdzie rośnie na szczytowych konarach drzew lub w zagłębieniach skalnych, przez cały rok oczekuje bardzo dużo światła i ciepła.
Jego stanowisko musi znajdować się w bardzo widnym miejscu (nawet na południowym oknie), ale osłoniętym przed bezpośrednimi promieniami słońca, które mogłoby poparzyć liście roślin stojących tuż za szybą. Trzeba mu zapewnić dużo światła, ale rozproszonego np. przy pomocy firanki.

W naturze ten storczyk (jak wiele innych) jest epifitem czyli rośnie na drzewach. Nie jest jednak pasożytem, bo nie pobiera od drzewa żadnych substancji
W naturze ten storczyk (jak wiele innych) jest epifitem czyli rośnie na drzewach. Nie jest jednak pasożytem, bo nie pobiera od drzewa żadnych substancji odżywczych, ani nawet wody. Po prostu wykorzystuje go jako miejsce do życia. Fot. Kaigraphick (Pixabay.com)

Ciepło i wilgoć potrzebne dla dendrobium phalenopsisa

Dendrobium phalaenopsis i jego mieszańce to storczyki ciepłolubne, które przez cały rok muszą mieć zapewnioną dość wysoką temperaturę. Latem dobrze czują się w temp. ok. 25-30°C, zimą natomiast wolą mieć nieco chłodniej, ale nadal stosunkowo ciepło (18-22°C).
Storczyki z tego rodzaju uwielbiają też wilgotne powietrze (nawet powyżej 60% wilgotności), co w mieszkaniu trudno im zapewnić, szczególnie zimą. Dlatego też dobrze jest ustawić w ich pobliżu nawilżacz powietrza, doniczkę umieścić na warstwie wilgotnych kulek keramzytu, a liście systematycznie zraszać wodą (nie należy moczyć kwiatów). Do zraszania najlepiej używać wody przegotowanej (i ostudzonej do temperatury pokojowej).

Podlewanie storczyka

Oprócz wilgotnego powietrza, rośliny oczekują też dość wilgotnego, ale nie mokrego podłoża. Bardzo ważne jest pilnowanie, aby woda nie zaległa w pobliżu korzeni i nie pozostawała po podlewaniu na podstawce, gdyż wtedy korzenie rośliny szybko ulegają gniciu lub zapadają na choroby grzybowe.
Dobrze jest też odizolować je od dna pojemnika za pomocą grubej warstwy drenażu, która uchroni korzenie przed kontaktem z wodzą i zapewni im więcej powietrza. Częściej i bardziej obficie należy podlewać dendrobium latem (podłoże musi przeschnąć przed kolejnym podlewaniem), natomiast ograniczyć podlewanie zimą, nie dopuszczając jednak do całkowitego wyschnięcia podłoża.
W sezonie dendrobium warto też zasilać, stosując połowę dawki nawozu dla storczyków.

Kiedy przesadzać dendrobium phalenopsis

Wiosną dendrobium phalaenopsis można przesadzić, wybierając lekkie i przepuszczalne podłoże dla storczyków. Nie należy jednak robić tego zbyt często, gdyż rośliny wolą przyciasne doniczki (wystarczy raz na 2-3 lata). Przy okazji przesadzania roślinę można też rozmnożyć przez podział.

Problemy w uprawie tego storczyka

Mimo całego swego uroku, storczyki z rodzaju dendrobium phalaenopsis nie należą do gatunków najłatwiejszych w uprawie. Jeśli mają zawiązać i utrzymać pąki kwiatowe przez cały rok potrzebują ciepła i dużo światła. Zimą w mieszkaniach jest dla nich zwykle za ciemno, dlatego jeśli nie zapewnimy im dodatkowego doświetlania, mogą mieć problemy z utrzymaniem kwiatów. Zdarza się nawet, że zawiązują pąki kwiatowe, które następnie zrzucają, jeśli warunki im nie odpowiadają (za mało światła, zbyt suche powietrze, za niska temperatura). 

Kupując storczyka zawsze dokładnie sprawdźmy jego nazwę, bo w zależności od gatunku te rośliny mają bardzo różne wymagania.
Kupując storczyka zawsze dokładnie sprawdźmy jego nazwę, bo w zależności od gatunku te rośliny mają bardzo różne wymagania. Fot. ThaiThu007, JACLOU_DL (Pixabay.com), Katarzyna Laszczak
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom