Stare bibeloty ze strychu i pchlego targu: daj im drugie życie

redakcja.regiodom
Drewniane ramki na ścianieDekoracja ściany starymi obrazami w pięknych drewnianych ramach
Drewniane ramki na ścianieDekoracja ściany starymi obrazami w pięknych drewnianych ramach Anna Kosztela
Design musi mieć w sobie to "coś". Wykorzystajmy stare przedmioty w aranżacji wnętrza. Dajmy drugie życie przedmiotom, które trzymamy na strychu, w piwnicy lub kupujemy na pchlim targu.

Współczesny design daje nam dużo możliwości. To m.in. wielka szansa na wykorzystanie starych rzeczy w naszych salonach.

Zapomnijmy o czasach grzecznego, uporządkowanego designu

Najczęściej bazuje on na lśniących, polerowanych i nieskazitelnie doskonałych formach i materiałach. Na szczęście jego miejsce zaczyna zajmować wzornictwo oparte na twórczym nieładzie i pozornych kontrastach kolorystycznych i stylistycznych. W ten nurt doskonale wpisuje się bogate czerpanie z artystycznego dorobku minionych pokoleń, najlepiej w oryginalnej nieprzetworzonej postaci. Stare bibeloty, drobiazgi i meble powracają w wielkim stylu. Takie spojrzenie na sztukę i wystrój wnętrz sprawia, że dawno zapomniane rzeczy, porzucone przed laty na strychu, znowu mają swoje pięć minut. Bez obaw możemy uczynić z nich ozdobę każdego domu czy mieszkania. Architekt wnętrz Anna Koszela zachęca do śmiałego sięgania w aranżacjach po tzw. przedmioty „z duszą".

Pierwiastek autentyczności w aranżacji wnętrz

– Podczas aranżacji wnętrz postawmy na oryginalne, stare rzeczy, a nie tylko na masową, współczesną produkcję. Przedmioty delikatnie „nadgryzione" zębem czasu mają niepowtarzalny klimat, który pozytywnie rzutuje na atmosferę całego pomieszczenia – mówi Anna Koszela.

W wielu przypadkach dokonując renowacji mebla czy obrazu pozbawiamy go tego, co jest w nim najpiękniejsze – pierwiastka autentyczności, historii, która ma. Delikatne pęknięcia, zarysowania są znakiem czasu i potrafią dodać przedmiotom szlachetności. Dobór i umiejętne aranżowanie w przestrzeni mieszkalnej starych przedmiotów jest zadaniem trudnym. Wymaga dużego wyczucia stylu. Jeżeli nie czujesz się na siłach poproś o wsparcie architekta lub dekoratora wnętrz.

Twórczy recykling starych przedmiotów, by pasowały do wnętrza

Jeśli stan naszych bibelotów i mebli nie pozwala na wkomponowanie ich w wystrój wnętrza, to pomyślmy nad uratowaniem ich poprzez renowację. W przypadku antyków warto jednak oddać je w ręce profesjonalistów, którzy przywrócą im dawny blask zachowując i szanując ich dotychczasową formę. Niekiedy efekty takich twórczych renowacji potrafią zaskoczyć.

Przedmioty począwszy od strychu, a skończywszy na „pchlim targu"

Poszukiwania przedmiotów „z duszą" i mebli najlepiej rozpocząć od rodzinnych strychów i piwnic, które skrywają bogactwo monumentalnych drewnianych kredensów, fantazyjnie giętych abażurów czy wzorzystych, starych dywanów.

Poszukiwań możemy spróbować również na giełdach staroci, czyli popularnych „pchlich targach". Znajdziemy tam niezwykle szeroką ofertę mebli, obrazów, dywanów, porcelany itp. – Nie bójmy się odwiedzać takie miejsca. Można tam kupić piękne, unikalne rzeczy często w bardzo atrakcyjnych cenach. Na przykład minimalny ubytek w porcelanowej figurce drastycznie obniży jej wartość rynkową, ale nie wpłynie na jej wartość artystyczna i dekoracyjną. Szukajmy starych, pięknych rzeczy! Naprawdę warto! – dodaje Anna Koszela.

Warto zobaczyć: Aranżacja łazienki z wykorzystaniem salonowych dekoracji  

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom