Kryształy z PRL-u są warte fortunę. Wróciła moda na szkło z lat 60., 70. i 80. Zobacz, czy masz w domu te cenne szkło z PRL-u

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Niektóre kryształy z PRL-u są warte krocie. Wróciła moda na dekoracyjne naczynia w stylu vintage z lat 60., 70., i 80. Zajrzyj do naszej galerii inspiracji i zobacz kultowe kryształy z czasów PRL-u. Sprawdź, może masz je w domu. Zobacz slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Niektóre kryształy z PRL-u są warte krocie. Wróciła moda na dekoracyjne naczynia w stylu vintage z lat 60., 70., i 80. Zajrzyj do naszej galerii inspiracji i zobacz kultowe kryształy z czasów PRL-u. Sprawdź, może masz je w domu. Zobacz slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. Katarzyna Laszczak
Kryształy nieodłącznie kojarzą nam się z czasami PRL-u, gdy stanowiły kultową dekorację. Każdy chciał mieć w domu eleganckie szkło, żeby ozdobić nim półkę w meblościance i wzbudzić zazdrość sąsiadów. Na imieninach u cioci czy babci można było podziwiać na stole patery, misy, popielniczki czy dekoracyjne kryształowe wazony. Od lat 90. kryształowe szkło było traktowane po macoszemu i kojarzone z tandetą. Teraz kryształy z PRL-u dumnie powracają na salony, a niektóre wzory są warte krocie. Sprawdź, może masz na strychu, pawlaczu czy w regale cenne szkło z PRL-u.

Spis treści

Sprawdź, gdzie produkowano cenne kryształy w czasach PRL. Te przedmioty warto mieć w kolekcji

Kryształy w okresie PRL-u stanowiły dla wielu Polaków synonim luksusu. Z trudem kupione spod lady egzemplarze dekoracyjnego szkła rodacy dumnie eksponowali w kredensach i meblościankach. Dzieciaki miały zakaz dotykania i wyjmowania ozdobnych naczyń, żeby przypadkiem ich nie rozbić podczas zabawy.

Zobacz, gdzie były wytwarzane dekoracyjne kryształy w okresie PRL-u:

  • Huta Szkła Kryształowego BEATA w Miejskiej Górce,
  • Huta Szkła w Zawierciu,
  • Huta Szkła Kryształowego VIOLETTA w Stroniu Śląskim,
  • Huta Szkła Kryształowego JULIA w Piechowicach,
  • Huta Szkła LUCYNA w Pieńsku,
  • Huta Szkła Kryształowego DOROTA w Drawsku Pomorskim,
  • Huta Szkła Kryształowego SUDETY w Szczytnej,
  • Huta Szkła Kryształowego KAROLINA w Grójcu,
  • Huta Szkła EDYTA w Parszowie,
  • Huta Szkła Gospodarczego IRENA w Inowrocławiu,
  • Huta Szkła JÓZEFINA w Krośnie.

Czy pamiętasz te kryształowe przedmioty z PRL-u? Sprawdź, może te cenne naczynia masz w domu, na strychu czy piwnicy:

Koniec XX i początek XXI wieku to okres, w którym zaczęliśmy kupować zastawy stołowe produkowane na masową skalę, które stanowiły dla Polaków symbol lepszych czasów i nowoczesności. Na szczęście ta moda już dawno minęła i wiele osób znowu zaczyna doceniać rodzimą produkcję i szkło użytkowe z PRL-u. Coraz częściej chcemy dekorować wnętrza przedmiotami z duszą. Dlatego dekoracyjne szkło vintage z lat 60., 70. i 80. ciągle zyskuje na wartości. Niektóre unikatowe egzemplarze kryształów można uzyskać nawet kilka tysięcy złotych.

Jak powstawały kryształowe naczynia w PRL-u? Jak rozpoznać kryształ?

Kultowe kryształy są wytworzone ze szkła ołowiowego, nazywanego szkłem kryształowym. Nazwa ta nie jest przypadkowa, bo podczas produkcji tego typu naczyń do masy szklanej jest dodawany tlenek ołowiu, który sprawia, że kryształy mają kilka unikatowych właściwości.

Przedmioty kryształowe są m.in.:

  • cieńsze niż te wytwarzane z tradycyjnego szkła,
  • bardziej transparentne,
  • dużo cięższe od klasycznego szkła,
  • doskonale załamują i rozpraszają światło (pięknie się mienią),
  • posiadają liczne szlify i zdobienia (szkło ołowiowe jest bardziej miękkie i plastyczny od tradycyjnego szkła).

Jeśli delikatnie uderzymy w powierzchnię kryształowego naczynia, to usłyszymy długi i melodyjny dźwięk (przypominający dźwięk dzwonka). Natomiast stuknięcie w naczynie z klasycznego szkła wygeneruje krótki, niski i głuchy ton.

Kryształy z PRL-u znowu są modne. Wazony, patery i misy naszych babć warto mieć w salonie

Kryształowe naczynia i dekoracje z czasów PRL-u coraz częściej pojawiają się w naszych jadalniach i chętnie umieszczamy je na stołach podczas posiłków. Wazony, salaterki, kieliszki czy patery, które pamiętają czasy naszych babć, wróciły w wielkim stylu na salony. Znudzeni pospolitym wzornictwem naczyń i zastaw stołowych zaczynamy na nowo odkrywać piękne polskie szkło kryształowe z lat 60., 70., i 80. Dla wielu z nas stanowi sentymentalne wspomnienie z dzieciństwa, a dla osób urodzonych na przełomie XXI I XXI wieku kryształowe naczynia to istota designu w stylu vintage.

Czy pamiętasz te kryształowe przedmioty z PRL-u? Sprawdź, może te cenne naczynia masz w domu, na strychu czy piwnicy:

Coraz więcej kolekcjonerów i laików poszukuje kryształów z PRL-u na targach staroci, portalach zakupowych oraz aukcjach internetowych i jest w stanie zapłacić za nie krocie. Warto więc znać ich wartość i nie wyrzucać pochopnie na śmietnik szkła vintage, z którym nie wiemy co zrobić, porządkując mieszkanie dziadków czy innych krewnych. Niektóre komplety kryształowych kieliszków wycenia się na ok. 4500 zł, a unikatowe kryształowe wazony są warte ok. 3000-3800 zł.

Prosty sposób na przechowywanie

Materiały promocyjne partnera
od 7 lat
Wideo

Gdynia Orłowo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom