Sprzęt do domowych prac na wysokości

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Domowe prace na wysokościDrobne prace remontowo-naprawcze czy też domowe porządki wymagają użycia odpowiedniej drabiny, podestu lub schodków, które pozwolą nam bezpiecznie i komfortowo stać na niewielkiej wysokości. Nie warto ryzykować i używać do tego typu prac krzesła czy taboretu, które mogą nie wytrzymać obciążenia i spowodować upadek. W domu najlepiej zaopatrzyć się w sprzęt z jak najgłębszymi stopniami oraz platformą z antypoślizgowymi nakładkami.
Domowe prace na wysokościDrobne prace remontowo-naprawcze czy też domowe porządki wymagają użycia odpowiedniej drabiny, podestu lub schodków, które pozwolą nam bezpiecznie i komfortowo stać na niewielkiej wysokości. Nie warto ryzykować i używać do tego typu prac krzesła czy taboretu, które mogą nie wytrzymać obciążenia i spowodować upadek. W domu najlepiej zaopatrzyć się w sprzęt z jak najgłębszymi stopniami oraz platformą z antypoślizgowymi nakładkami. Krause
Stań na wysokości zadania i wybierz odpowiednią, potrzebną podczas remontu lub sprzątania drabinę, podest czy składane schodki. Radzimy, jakie powinny być sprzęty do prac na wysokości.

Remont mieszkania, naprawa górnych szafek, malowanie ścian, mycie okien czy sprawdzenie rynien – nie tylko tutaj drabina jest przydatna. Sprzęt do pracy na wysokościach powinien być jednak nie tylko praktyczny, ale i bezpieczny. Ryzykujemy przecież upadkiem, którego konsekwencje mogą rzutować na całe życie.

Drabiny domowe

Wysokość drabiny to jeden z głównych parametrów, jakie bierzemy pod uwagę przy zakupie tego oprzyrządowania. Idąc kupić drabinę, trzeba wiedzieć, jaka jest wysokość pomieszczeń mieszkania czy domu. To tzw. wysokość robocza, tzn. wysokość, na jakiej już z drabiny, sięgniesz i swobodnie będziesz na górze pracować. Nie sugeruj się liczbą schodków na drabinie. Te mają zróżnicowaną odległość, zależnie od modelu drabiny. Zdarza się więc, że drabina z sześcioma stopniami jest niższa od tej posiadającej pięć stopni. Zbyt niska drabina powoduje, że stojąc na najwyższym jej szczeblu i tak nie sięgniesz powierzchni. Za wysoka ograniczy cię ruchowo: będziesz musiał się schylać, co nie sprzyja efektywnej pracy na wysokości.

Materiał, z jakiego wykonana jest drabina

Sklepy oferują drabiny drewniane (tradycyjne, ale już nie takie chwiejne jednostronne, jakie pamiętamy z czasów naszych babć), metalowe, stalowe, z włókna szklanego. Do najpopularniejszych należą natomiast drabiny aluminiowe.

Drewniane drabiny są masywne, ale uważane za niezbyt stabilne. Są też stosunkowo ciężkie. Te wykonane z aluminium czy z włókna szklanego wyglądają na cięższe, ale są lżejsze niż modele drewniane. Poza tym drabiny drewniane są mniej trwałe niż metalowe. Niektórzy twierdzą, że aby drewniana drabina służyła dłużej, wystarczy ją przemalować lakierem czy farbą ochronną. W takim jednak przypadku ewentualne pęknięcia w drewnie przestaną być widoczne, a więc drabina może się złamać, co grozi nam upadkiem.

Zobacz: Prace na dachu 

Drabiny wykonane z aluminium są lekkie, odporne na warunki atmosferyczne, ale – podobnie, jak stalowe - przewodzą prąd. Prace typu naprawa oświetlenia czy przewodów w takiej sytuacji odpadają. To dlatego niektórzy decydują się na zakup drabiny z laminatu epoksydowo-szklanego (materiał nie przewodzi prądu). Mówi się, że to drabiny dobre dla elektryków, także tych pracujących w domach. Podobnie w tym zakresie sprawdzają się drabiny z włókna szklanego. One także nie przewodzą prądu.

Rodzaje drabin

Model drabiny to kolejna kwestia. Do wyboru mamy drabiny rozkładane wolnostojące (po rozstawieniu przypominają kształtem odwróconą literę V), przystawne (jednoczęściowe, przystawia się je zazwyczaj do ściany), teleskopowe (z regulowaną wysokością, może być używana także na nierównym podłożu), ogrodowe albo trzyczęściowe (zazwyczaj rozsuwane).

Każda drabina posiada określoną wytrzymałość, czyli ciężar, jaki udźwignie. Standardowo jest to około 150 kilogramów. Zapytaj sprzedawcę o to, czy korzystanie z drabiny gwarantuje bezpieczeństwo. Samo stwierdzenie, że tak, to za mało. Handlowiec powinien pokazać dokument świadczący o tym, że produkt został wykonany zgodnie z normą EN131.

Dodatkowe wyposażenie drabiny

Antypoślizgowe stopki drabiny to standard. Producenci takiego oprzyrządowania oferują jednak także dodatkowe wyposażenie drabin. Uchwyty dachowe i rynnowe do drabiny, stopnie poszerzające, półstopnie, antypoślizgowe stopnie albo nakładki na stopnie, drugi stabilizator, dystans do oparcia o ścianę, boks na narzędzia oraz platforma lub podest roboczy stanowią tutaj wybrane dodatkowe rozwiązania.

Podesty

Te sprzęty także ułatwią pracę na wysokości. Są z reguły niższe niż drabina. Mogą mieć np. około 70 cm wysokości, a na ich szczycie znajduje się platforma do stania. Posiadają z reguły schodki (mogą być rozkładane), które są szersze niż te od drabiny. Schodki w podeście gwarantują swobodniejsze poruszanie się po nim. Często sprzęty te wyposażone są w rolki samojezdne albo standardowe kółka (z hamulcami). Dzięki temu można sprzęt łatwo przestawić. Wybrane modele posiadają miniporęcze do trzymania, a wokół platformy na górze z wszystkich stron - barierkę ochronną o regulowanej wysokości. To umożliwia pracę na wysokości także osobom niepełnosprawnym ruchowo. Niektóre podesty posiadają miniwindy: za pomocą specjalnych zaczepów mocuje się wózek inwalidzki do schodka i wózek ten jest transportowany na górę przy użyciu minidźwigu.

Składane schodki

Wyglądem składane schodki przypominają połączenie drabiny z taboretem. One też ułatwiają wejście na górę. Mają zazwyczaj 2–4 stopnie. Maksymalna wysokość schodków wynosi z reguły łącznie około metra. Składane poręcze w komplecie i antypoślizgowe stopnie to prawie standard. Niektóre modele są wyposażone w specjalne zamocowania do wanny lub brodzika prysznicowego, przez co osobie niepełnosprawnej jest łatwiej wejść i wyjść. Wybrane produkty ważą około 2 kilogramów, a po złożeniu mają jedynie kilka centymetrów grubości. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom