Kupujemy żelazko. Czym charakteryzują się nowoczesne żelazka

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Żelazko Nowoczesne żelazko sprawia, że prasowanie można nawet polubić.
Żelazko Nowoczesne żelazko sprawia, że prasowanie można nawet polubić. MPM Product
Nie tylko ceną i wyglądem powinniśmy kierować się przy wyborze żelazka. Radzimy, jakie parametry i funkcje wziąć pod uwagę przy jego zakupie.

Nasze prababcie uważały żelazka za cud techniki, chociaż wtedy te urządzenia nie miały zbiorniczków na wodę, więc, żeby prasowanie łatwiej szło, trzeba było spryskać tkaninę wodą. Teraz jest tyle rodzajów żelazek, co ich producentów. Które więc wybrać? 

Najpierw części zewnętrzne żelazka

Uchwyt żelazka musi być ergonomiczny, czyli łatwy do chwytania, ma pasować do dłoni i nie ślizgać się. Stopa żelazka musi być stabilna i odporna na zarysowania mogące powstać podczas prasowania ostrych elementów, jak np. metalowe suwaki, guziki, napy. Kształt stopy żelazka i rozmieszczenie otworów też mają znaczenie. Powinna być ona mocno zwężona z przodu, a szersza z tyłu. Umożliwia to dokładniejsze wyprasowanie plis, zakładek, falban, mankietów oraz ubranek dziecięcych. Najlepiej, gdy otwory umiejscowione są wzdłuż boków w dwóch rzędach. W prawie każdej stopie żelazka znajduje się aluminiowa płyta. Ta nagrzewa się w parę sekund i dobrze przewodzi ciepło, ale nagrzane aluminium przywiera do tkanin i szybko widać na nim na zarysowania. To z tego względu aluminiową płytę pokrywa powłoka z ceramiki, stali, teflonu czy nawet szafiru.

Moc żelazka

Moc żelazka to podstawowy parametr. Im wyższa, tym żelazko szybciej się nagrzewa i osiąga wyższe temperatury, a więc poradzi sobie z prasowaniem „najtrudniejszych" materiałów. Najczęściej kupowane żelazka to te o mocy minimum 2000 W, nagrzeją się w kilkanaście albo nawet kilka sekund. Trzeba pamiętać, że im większa moc, tym potem większy rachunek za prąd. Stopień rozgrzania żelazka jest w większości modeli regulowany, dzięki czemu temperaturę, z jaką pracuje żelazko, można dostosować do rodzaju prasowanej tkaniny.

Wielkość pojemnika na wodę

Pojemność zbiornika na wodę także jest istotna. Im większy, tym rzadziej będziemy musieli przerywać prasowanie, żeby dolać wody do pojemnika. Nie ma co jednak przesadzać: żelazko z dużym zbiornikiem (np. litrowym lub większym) jest po prostu zbyt ciężkie, przez co prasowanie robi się jeszcze mniej przyjemne. Warto zwrócić uwagę na to, czy żelazko posiada system antywapienny oraz funkcję samooczyszczenia. Jeśli tak, można do niego wlewać wodę kranówkę, a nie pojawią się osady i kamień powstające z twardej wody.

Dodatkowe funkcje żelazka

Spryskiwacz wody ułatwi prasowanie. Wilgotne tkaniny łatwiej bowiem wyprasować. Blokada kapania również jest praktyczna. Nie utworzą się mokre plamy na materiale, a woda nie będzie tak szybko ubywać. Następna funkcja żelazka to tzw. strażak. Urządzenie samoczynnie wyłącza się, gdy zostaje odstawione np. na 5 lub 10 minut. Antypoślizgowa powierzchnia oparcia żelazka zapewnia wygodę. Prasowanie jest łatwiejsze przy użyciu żelazka bezprzewodowego. Są w sprzedaży żelazka, które pracują jedynie wtedy, gdy trzymamy je w dłoni. To tzw. żelazka dotykowe.

Inteligentne żelazka

Istnieją również tzw. inteligentne żelazka. Nie posiadają one regulacji temperatury, ponieważ urządzenie samo dostosowuje temperaturę do prasowanej tkaniny. Takie żelazko rozpoznaje materiał, z którego jest uszyte ubranie. Inną temperaturę ustawi sobie w przypadku lnu, inną dla bawełny, jeszcze inną, gdy zamierzamy wyprasować dżinsy. 

Żelazka ze stacją parową

Popularne są żelazka ze stacją parową. To w niej gromadzi się para, która podawana jest do żelazka, gwarantując tym samym bardzo długie i wydajne prasowanie. Moc pary zapewnia wygodne, a więc szybkie i łatwe prasowanie. W niektórych modelach stacja parowa żelazka posiada rączkę i długi przewód. Możemy tę stację parową postawić na podłodze albo na desce do prasowania, o ile ta jest większych rozmiarów. Takie żelazko jest wyposażone w wyjmowany zbiornik na wodę. W tym zbiorniku znajduje się antywapienny filtr. Dzięki temu możemy wlać do zbiornika wodę prosto z kranu.

Poczytaj: Jakie możliwości drzemią w żelazkach ze stacją parową 

Prasowanie przy użyciu stacji parowej może być niekonwencjonalne: nie trzeba rozkładać ubrań na desce do prasowania, tylko np. zmiętą koszulkę powiesić na wieszaku i przyłożyć do niej żelazko, które będzie wydzielało parę. Ta spowoduje, że tkanina raz, dwa się wyprostuje. Jeśli rzecz nie była prana, a w ten sposób zostanie wyprasowana, jednocześnie zostanie odświeżona (brudu nie da się usunąć, ale np. zapach potu, papierosów lub dezodorantu – tak).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom