Spis treści
Samodzielne tapetowanie ścian nie sprawi nam kłopotu, jeśli będziemy mieć odpowiednie narzędzia, kupimy tapetę oraz klej dobrej jakości i właściwie przygotujemy podłoże. Zanim poprosimy o pomoc fachowca, którego teraz bardzo trudno znaleźć „od ręki”, spróbujmy samodzielnie to zrobić. Wystarczy, że będziemy się kierować kilkoma prostymi zasadami, a tapetowanie stanie się znacznie łatwiejsze. Sprawdź, jakich błędów unikać podczas tapetowania.
Niewłaściwe przygotowanie ścian do tapetowania
Jeśli się spieszymy i chcemy szybko przykleić na ścianie tapetę, to często zapominamy o odpowiednim przygotowaniu podłoża, na których chcemy ją umieścić. Wiele osób nakleja nową warstwę tapety na zabrudzonym i popękanym podłożu z licznymi ubytkami oraz nierównościami. Często również nie chce nam się albo nie potrafimy usunąć pozostałości po starej tapecie, wyjąć ze ściany wkrętów i zdemontować gniazdek elektrycznych, które znacznie utrudnią nam precyzyjne naklejenie tapety. Zanim zagruntujemy ścianę profesjonalną emulsją czy klejem do tapet, koniecznie wyczyśćmy i wyrównajmy powierzchnię za pomocą masy szpachlowej.
Nieodpowiedni wybór rodzaju tapety i kleju do tapet
Wybierając tapety do domowych wnętrz, często zwracamy uwagę jedynie na jej wzór, zupełnie zapominając o doborze odpowiedniego materiału ze względu na warunki panujące w pomieszczeniu. W łazience czy kuchni jest większa wilgotność, a my o tym nie myślimy i kupujemy najtańsze tapety z papieru, a nie droższe winylowe czy na włóknie szklanym. A potem zastanawiamy się, czemu na powierzchni nowej tapety pojawiają się nieestetyczne wybrzuszenia czy przebarwienia.
Równie istotny, a często bagatelizowany jest dobór odpowiedniego kleju do tapet. Często decydujemy się na klej uniwersalny, zakładając, że może nam się jeszcze przydać przy kolejnym tapetowaniu. To rozwiązanie ma jednak wady, bo nie daje nam gwarancji, że dobrze i łatwo tapeta przyklei się do ściany, a po drodze nie napotkamy problemów, a co za tym idzie utrudnimy sobie tylko tapetowanie. Najbezpieczniej będzie wybrać produkt dedykowany to konkretnego rodzaju tapety (np. winylowej, lateksowej czy papierowej). Zanim użyjemy kleju do tapetowania, pamiętajmy, żeby zawsze dokładnie przeczytać instrukcję dołączoną do opakowania!
Mocne rozciąganie wilgotnej tapety
Często podczas kładzenia tapety na ścianie nie możemy sobie poradzić ze szparami między poszczególnymi pasami tapety i trudno nam to zniwelować. Próbujemy ratować sytuację, mocno naciągając wilgotną od kleju tapetę. To duży błąd! Jeśli tapetę za mocno rozciągniemy, mogą na jej powierzchni powstać zmarszczki, a nawet może się ona rozerwać.
Złe warunki panujące we wnętrzu po przyklejeniu tapety
Bardzo często tuż po naklejeniu tapety albo jeszcze w trakcie pracy otwieramy okna, żeby przewietrzyć pomieszczenie. To wielki błąd! Żeby tapeta dobrze się trzymała na ścianie, nie robiły się na jej powierzchni bąble i nie powstawały szpary pomiędzy poszczególnymi pasami materiału, w pomieszczeniu powinna przez kilka dni panować stała temperatura i wilgotność. Dzięki temu klej i tapeta wyschną równomiernie. Jeśli tapetowane pomieszczenie jest mocno nasłonecznione, to starajmy się zasłonić okna, żeby promienie słońca nie padały bezpośrednio na wysychającą tapetę. Najlepiej nie planować też montażu tapet w czasie sezonu grzewczego.
O czy warto pamiętać, zanim zabierzemy się za samodzielne przyklejanie tapet?
Żeby nie tracić nerwów podczas klejenia tapety i osiągnąć zamierzony efekt wizualny, warto zwrócić uwagę na kilka rzeczy.
O czym musimy pamiętać przy tapetowaniu:
- nie kupujmy najtańszych, niecertyfikowanych tapet i klejów niskiej jakości;
- nie rozpoczynajmy pracy, dopóki nie przeczytamy instrukcji dołączonej do tapety i kleju;
- nie naklejajmy tapety, zanim nie obejrzyjmy filmików instruktażowych na temat kładzenia tapet dostępnych w sieci;
- nie oszczędzajmy na narzędziach (m.in. nożyku, wałku do tapety, poziomicy, metrówce, ławkowcu do nakładania kleju, rolce dociskowej, szpachli do tapetowania);
- nie rezygnujmy z gruntowania ściany przed rozpoczęciem tapetowania – najlepiej zrobić to dzień wcześniej. Podkład gruntujący ogranicza nadmierne wchłanianie kleju, niweluje kurz oraz gwarantuje optymalne przyklejenie tapety.
Gotowi? Najwyższa pora, żeby zabrać się za tapetowanie.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?