Drabina do ogrodu - jaką najlepiej wybrać

redakcja.regiodom
Drabina ogrodowaDrabina przystawna jest mniej funkcjonalna od drabiny wolnostojącej.
Drabina ogrodowaDrabina przystawna jest mniej funkcjonalna od drabiny wolnostojącej. mensatic (morguefile.com)
Zdarza się, że bez drabiny ani rusz, np. przy pielęgnacji wysokich drzew, choć nie tylko. Przycinanie wysoko położonych gałęzi, pielęgnacja żywopłotów, opryskiwanie drzew, zabezpieczanie pni oraz zbiory owoców - czynności te wymagają wejścia na drabinę.

Drabina w ogrodzie przydaje się również do wieszania karmników dla ptaków czy ubierania przydomowej choinki w światka. Drabina może być też użyta do okresowego czyszczenia rynien lub malowania wysokiego płotu.

Użycie drabiny w ogrodzie może wiązać się z pewnymi problemami. Głównie dlatego, że w ogrodzie mamy często do czynienia z grząskim, nieutwardzonym i nierównym podłożem – najczęściej jest to ziemia bądź trawnik. Jeszcze gorzej, gdy jest mokro (ziemię czy błoto wnosimy zresztą nieuchronnie na naszych butach na szczeble drabiny).

Inną trudnością związaną z korzystaniem z drabiny na otwartej przestrzeni jest brak możliwości oparcia jej o ścianę czy mur. Z tego względu drabina przystawna nie jest dobrym rozwiązaniem. Jeżeli drabinę przystawną opieramy o drzewo, powinniśmy upewnić się, czy jest ono dość mocne oraz czy pień jest wystarczająco szeroki, aby stabilnie oprzeć drabinę. Minusem drabiny przystawnej jest również to, że opierając ją o drzewo nie dosięgniemy gałęzi i owoców, które są znacznie oddalone od pnia.

Czym się kierować przy zakupie drabiny do ogrodu

Do zastosowania w ogrodzie najlepsza jest drabina wolnostojąca – nie potrzebuje ona oparcia. Dostępne są modele z jednostronnym- i dwustronnym wejściem.
Drabina ogrodowa powinna stać stabilnie – nawet na nieutwardzonym terenie. Dobrym rozwiązaniem będzie więc drabina rozstawna na specjalnych stabilizatorach, które zwiększają powierzchnię podparcia drabiny i niwelują nierówności podłoża. Drabina ze stabilizatorami nie wbije się w ziemię, ani tak łatwo się nie przechyli.

 

Drabina ze stabilizatorami stoi pewnie nawet na grząskim i nierównym terenie.
Drabina ze stabilizatorami stoi pewnie nawet na grząskim i nierównym terenie. fot. Krause 

 

Jeśli pracujemy na bardzo miękkim terenie bez stabilizatorów, bardzo pomocne są specjalne szpice (do zakupienia jako akcesorium). Szpice zapobiegają wbiciu się nóżek drabiny zbyt głęboko w miękki teren oraz przesuwaniu się jej nóżek. Dzięki temu drabina jest maksymalnie stabilna.

Często prace w ogrodzie wiążą się z nieustannym a drobnym przemieszczaniem się wzdłuż żywopłotu, który przycinamy, albo wokół drzewa, gdy zbieramy owoce. Przy tego typu pracach sprawdzają się pomosty. Ich minusem jest to, że mają one zwykle małą wysokość roboczą, a więc nie sięgniemy z nich zbyt wysoko. Jeżeli musimy sięgać wyżej niż umożliwia nam to pomost, powinniśmy rozważyć zakup drabiny przegubowej. Może ona być zwykłą rozstawną drabiną z możliwością złożenia jej do postaci pomostu oraz rozłożenia, by wykonywać prace na dużej wysokości. 

Z jakiego materiału powinna być wykonana drabina ogrodowa? Zdecydowanie lepszą od drewnianej jest drabina aluminiowa. Taka drabina jest przede wszystkim lżejsza. Masa drabiny jest bardzo istotna. Praca w ogrodzie często wiąże się z częstym przenoszeniem drabiny, co w większym ogrodzie w przypadku ciężkiej drabiny możemy dotkliwie odczuć. Aluminium jest też odporne na działanie warunków atmosferycznych i nie wymaga zabezpieczenia.

Korzystając z drabiny pamiętajmy o bezpieczeństwie

Zanim ustawi się drabinę na trawie, warto ustawić ją kilkukrotnie, aby upewnić się, że stoi równo – często trafia się jakiś mały dołek pod jedną z "nóżek" i drabina się chwieje. Zawsze przed wejściem starajmy się rozkołysać drabinę – jeśli się kołysze, trzeba ją przestawić o kilka centymetrów, zbadać teren i po ustawieniu skontrolować jej pion, czy się nie odchyla. Mówiąc prościej: drabina musi stać w pionie i się nie kołysać – jest to do zrobienia, wymaga od nas skupienia i poświęcenia trochę więcej czasu, jednak dla własnego bezpieczeństwa warto.

Wybierając długość drabiny do naszego ogrodu zwróćmy uwagę, jak wysoko będziemy musieli wchodzić. Nie zapominajmy też o tym, że drzewa, krzewy i pnącza rosną.

Zobacz również: Drabina wolnostojąca do prac domowych

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom