Sprzedaż "kopciuchów", czyli wysokoemisyjnych kotłów – czy tym razem uda się ją zablokować?

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Niska emisja to główna przyczyna powstawania smogu- Piece, które nie spełniają norm emisyjnych muszą być wyeliminowane ze sprzedaży - nie mają wątpliwości fachowcy.
Niska emisja to główna przyczyna powstawania smogu- Piece, które nie spełniają norm emisyjnych muszą być wyeliminowane ze sprzedaży - nie mają wątpliwości fachowcy. Joanna Urbaniec
Od 11 marca obowiązuje w Polsce całkowity zakaz sprzedaży tzw. „kopciuchów”, czyli kotłów, które nie spełniają już nowoczesnych norm. Czy tym razem naprawdę uda się zablokować sprzedaż tych zatruwających powietrze urządzeń?

Zakaz sprzedaży tzw. kopciuchów to wynik nowelizacji rozporządzenia z 2017 roku, które takie obostrzenia już przewidywało, ale jego przepisy były łatwe do ominięcia przez nieuczciwych sprzedawców i producentów. Część z nich zastosowała „patent" znany chociażby z rynku oświetleniowego – choć sprzedaż żarówek 100 W jest formalnie wykluczona, to wystarczy nazwać je urządzeniami grzewczymi (albo żarówkami wstrząsoodpornymi) by dalej wprowadzać je na rynek. W wypadku kotłów było podobnie, oto „kopciuchy" stały się „podgrzewaczami wody użytkowej" albo „urządzeniami na biomasę niedrzewną". Tak się bowiem składało, że w rozporządzeniu urządzenia te nie były wskazane jako takie, których nie będzie można wprowadzać na rynek.

Warto przeczytaćPiec rakietowy –  czym jest, jak działa i  ile kosztuje? 

Zakaz sprzedaży kotłów wysokoemisyjnych jako element walki ze smogiem

Tymczasem rozporządzenie, które właśnie „uszczelniono" nowymi zapisami, miało być ważnym elementem walki o czyste powietrze w naszym kraju. Dotyczyło kotłów do 500 kW, a więc praktycznie wszystkich, które mają zastosowanie w domach jednorodzinnych i małych firmach. A to właśnie kotły, które nie spełniają żadnych norm są w znacznej części odpowiedzialne za smog w miastach. O ile w dużych, stacjonarnych sieciach handlowych przepisy rozporządzenia szanowano, wycofując zakazane urządzenia z obrotu, to internet stał się miejscem, w którym bezklasowymi kotłami handlowano nadal.

Producenci odpowiadali w ten sposób na popyt ze strony klientów, którzy nie chcieli, a często po prostu nie mogli kupić kotłów spełniających najnowsze, rygorystyczne normy emisyjne. Różnica w cenie między piecami starego typu, a tymi nowoczesnymi sięgała bowiem 100 procent. Obecnie kotły spełniające normy kosztują od 10 tysięcy złotych wzwyż, „kopciuchy" o połowę mniej. Dla wielu osób była to bariera nie do pokonania, z czego zdawali sobie sprawę producenci. Tymczasem rozporządzenie wprowadzano po to, by chronić powietrze i mieszkańców, którzy dotknięci są problemem smogu. Przez takie podejście producentów i sprzedawców cele środowiskowe ciężko byłoby jednak spełnić.

Do antysmogowej koalicji dołączył największy polski serwis aukcyjny, który jest, a właściwie był, ważnym kanałem sprzedaży dla kotłów, które nie spełniały norm. Serwis zadeklarował, że we współpracy z organizacjami społecznymi (tu na pierwsze miejsce wysuwa się Polski Alarm Smogowy) będzie wyszukiwał i usuwał aukcje, na których próbuje się sprzedawać „kopciuchy".

Przeczyta również: 3 polskie miasta na liście najbardziej zanieczyszczonych miejsc w Europie 

Władze chcą jeszcze uszczelnić system obrotu piecami, gdyż jak się szacuje szara strefa w tej branży to około 20 procent całkowitej sprzedaży. Minister Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że przygotowywane są nowelizacje Prawa ochrony środowiska, a także ustawy o inspekcji handlowej. Wszystko po to, by zablokować import „kopciuchów" nie tylko z unijnych krajów, ale również z terenów Europejskiego Obszaru Gospodarczego (np. z Norwegii), a także z Turcji i Ukrainy.

Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii zaproponowało by oszustwa, polegające na wprowadzaniu do obrotu kotłów, które nie spełniają norm, zgłaszać na specjalny adres e-mailowy – [email protected]. Wszystkie sygnały od konsumentów i mieszkańców mają być przesyłane do Inspekcji Handlowej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które podejmą działania wobec takich sprzedawców. 

Dowiedz się: Jak ubiegać się o dofinansowanie do pomp ciepła w ramach programu "Czyste Powietrze

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom