Sposoby na mocowania w domu i ogrodzie

redakcja.regiodom
Osadzanie kołka rozporowego w ścianieDzięki nowoczesnym mocowaniom prace montażowe nie należą do trudnych. Większość niezbędnych rozwiązań kupić można w marketach budowlanych.
Osadzanie kołka rozporowego w ścianieDzięki nowoczesnym mocowaniom prace montażowe nie należą do trudnych. Większość niezbędnych rozwiązań kupić można w marketach budowlanych. fischer
Samodzielny montaż różnych przedmiotów to codzienność większości z nas. Radzimy, jak za pomocą nowoczesnych mocowań wykonać tę pracę szybko i bez błędów.

Do mocowania różnych przedmiotów w domu, garażu czy ogrodzie najczęściej korzystamy z kołków rozporowych i wkrętów, ponieważ mocowania te są łatwe w montażu.

Bezpieczny montaż z kołkami uniwersalnymi

Kołki uniwersalne są najbezpieczniejszym rozwiązaniem stosowanym do montażu listew podłogowych, szafek wiszących oraz karniszy.  Mocowania te są bardziej wytrzymałe niż tzw. kołki szybkiego montażu. Ponadto sprawdzają się w każdym rodzaju podłoża.

Warto wiedzieć: Rodzaje młotków do domowego warsztatu 

Plusem kołków uniwersalnych jest to, że we wszystkich materiałach budowlanych osiągają wystarczająco dobrą nośność. Kołki bez trudu przenoszą ciężar kilkunastu kilogramów, dlatego wykorzystuje się je do utrzymywania żyrandoli, półek z kilkukilogramowym obciążeniem i większych luster ściennych. Należy jednak pamiętać, by dobierać odpowiednią liczbę i rozmiar kołków oraz wkręty o odpowiedniej długości i średnicy. Parametry te zależą od masy mocowanego przedmiotu, a zapisane są na etykiecie lub opakowaniu z kołkami i wkrętami.

Kołki uniwersalne mają skrzydełka lub charakterystyczne nacięcia. Dzięki nim dopasowują się do otworu i są unieruchomione podczas wkręcania wkrętu. Nie ma też problemy z ich odpowiednim kotwieniem w płytach gipsowo-kartonowych czy pustakach ceramicznych.

Dzięki temu, że kołki uniwersalne mają tak wiele zastosowań, to można wybrać jeden rodzaj kołka do różnych rodzajów podłoży, które mamy w mieszkaniu. Oszczędzamy zarówno pieniądze oraz czas. Unikniemy też kłopotów z wyborem specjalistycznych kołków do podłoży pustych i pełnych.

Mocowanie elementów na elewacji domu

Często pojawia się również konieczność samodzielnego montażu dekoracji lub innych przedmiotów na fasadzie domu (np. tabliczki z numerem lub nazwą ulicy, uchwytu na flagę lub kinkietu). Do montowania na zewnątrz są dwa typy mocowań: na ocieplonej i nieocieplonej elewacji.

Jeśli elewacja jest ocieplona, to należy użyć odpowiednio długich kołków. Muszą one przebić się przez nawet kilkunastocentymetrową warstwę ocieplenia i pewnie zakotwić się w murze domu. Jeśli termoizolacja jest ze styropianu, najlepiej użyć „ślimaków" – spiralnych kołków dedykowanych takiemu podłożu. Kołki tego typu stabilnie kotwią się w płytach styropianowych, nie uszkadzają tynku i nie dopuszczają do powstania tzw. mostków cieplnych (nieciągłości izolacji termicznej, które mogą prowadzić do strać ciepła i przemarzania przegród zewnętrznych domu).

Przeczytaj również: Zestaw narzędzi ręcznych przydatnych w domu 

W elewacji nieocieplonej możemy zamocować lżejsze i cięższe przedmioty używając kołków ramowych. Mocowania te nadają się do murów z pustaków, jak i cegły pełnej. Kołki ramowe mają zintegrowany wkręt o dużym przekroju, co podnosi ich nośność. Ponadto ich konstrukcja pozwala na powstawanie w podłożu bardzo małych naprężeń, co ma znaczenie, gdy podłoże jest słabe (na przykład w pustakach ceramicznych lub betonie komórkowym). Nie ma ryzyka powstawania w nich pęknięć podczas rozpierania.

Problematyczne może być jednak wiercenie w kamieniu, ponieważ w szczególności miękkie surowce, jak np. marmur lub wapień, są podatne na łuszczenie i podczas próby wiercenia powstają odpryski lub pęknięcia. Dlatego w murze ozdobionym płytkami kamiennymi nie można wiercić z włączoną funkcją udaru.

Mocowania w ogrodzie i wokół domu

Mocowania to nieodłączny element prac związanych z urządzaniem i pielęgnacją ogrodu. Przy naprawach altanek czy montażu drewnianej pergoli możemy spokojnie wykorzystać wkręty typu DIY. Są one łatwe w montażu i przebijaniu się przez twarde i miękkie drewno.
Możemy wybierać spośród kilku kolorów wkręta i zakończenia łba. Dostępne są też mocowania w wersji nierdzewnej. Za ich pomocą w obejściu domu dokonamy prostych napraw, jak np. mocowanie obluzowanych desek w płocie czy na tarasie.

Wkręty mogą też być pomocne przy aranżacji kwietnika. Wersje z hakiem oczkowym pozwalają mocować dekoracyjne doniczki do sufitu na balkonie lub przed wejściem do domu.
Z kolei w pracach porządkowych w ogrodzie niezastąpione okażą się np. opaski mocujące. Zazwyczaj wykorzystuje się je do wiązania węży lub kabli oraz do podwiązywania roślin i krzewów. Elastyczne opaski pomogą nam zamocować młode drzewka lub inne rośliny do podpór, krat lub trejaży.

Opaski mocujące to estetyczny sposób na podwiązywanie roślin.
Opaski mocujące to estetyczny sposób na podwiązywanie roślin. Fot. fischer
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom