Jak ułożyć podłogę z paneli korkowych. Poradnik

redakcja.regiodom, Wicanders
Montaż paneli korkowychPosadzki korkowe zachwycają wyglądem. Wykonana z nich posadzka ma również wyjątkowe właściwości z zakresu izolacji termicznej oraz akustyczne.
Montaż paneli korkowychPosadzki korkowe zachwycają wyglądem. Wykonana z nich posadzka ma również wyjątkowe właściwości z zakresu izolacji termicznej oraz akustyczne. www.wicanders.pl
Zobacz, jak szybko i łatwo można wykonać podłogę korkową. Panele korkowe pozwalają stworzyć stylową oraz praktyczną i ciepłą posadzkę.

Zanim rozpoczniemy montaż paneli podłogowych, musimy zadbać o właściwe przygotowanie zarówno podłoża, jak i samych paneli.

– Panele należy aklimatyzować w pomieszczeniu, w którym mają być ułożone, przez co najmniej 48 godzin. Wyciągamy je z opakowania dopiero wtedy, gdy jesteśmy gotowi do instalacji paneli. Montaż powinien być robiony w temperaturze nie mniejszej niż 18 stopni Celsjusza, a każdy panel należy skontrolować pod względem jakości powierzchni – mówi Grzegorz Kolarski z firmy Wicanders. Panele podłogowe mogą być układane na twardych, stabilnych i płaskich podłożach. – Wszelkie nierówności należy usunąć mechanicznie lub za pomocą dostępnych mas samopoziomujących. Pamiętajmy, że maksymalne odchylenia od płaszczyzny nie mogą przekraczać 3 milimetrów na 2 metrach długości. Bardzo ważne jest również odpowiednie zabezpieczenie podłogi przed wilgocią. Warstwę izolacyjną najlepiej wykonać wykorzystując jedną lub dwie ułożone na krzyż warstwy folii polietylenowej o grubości przynajmniej 0,2 milimetra. Poszczególne pasy folii należy układać na około 20-centymetrową zakładkę i sklejać je taśmą PVC, a wzdłuż ścian założyć folię do góry na wysokość około 5 centymetrów – instruuje ekspert.

Przeczytaj również: Korkowe podłogi są miękkie, ciepłe i ciche

Przed przystąpieniem do montażu paneli konieczne jest również precyzyjne rozplanowanie układu podłogi. Należy więc dokładnie zmierzyć pomieszczenie, pamiętając o kilku ważnych zaleceniach.

– Panele w ostatnim rzędzie nie powinny być węższe niż 5 centymetrów, niezbędne może być więc odpowiednie przycięcie deski w pierwszym rzędzie. Aby umożliwić swobodną pracę podłogi, nie można mocować jej na stałe do podłoża przy użyciu gwoździ lub kleju. Należy też zachować 10-milimetrowy odstęp dylatacyjny od ścian i każdego zamontowanego na stałe elementu pomieszczenia, na przykład od pieca. Przemieszczając deski między sobą i układając je metodą mijankową uzyskamy atrakcyjną kompozycję odcieni i lepszą stabilność konstrukcji podłogi z paneli – wylicza Grzegorz Kolarski.

Szybki montaż podłogi z paneli korkowych

Podłogę zaczynamy układać od rogu pomieszczenia. Pierwszą deskę ustawiamy tak, aby pióro było skierowane w stronę ściany. Pióro czoła, czyli krótszego boku kolejnej deski, ustawiamy pod kątem dokładnie naprzeciw wpustu czoła pierwszej deski. Następnie panel dociskamy i opuszczamy na podłoże.

Polecamy: Korkowa okładzina ścienna zamiast tapety

– Kolejny rząd paneli można rozpocząć od kawałka, który został nam z rzędu poprzedniego. „Długość takiego elementu nie powinna być jednak mniejsza niż 300 milimetrów – jest to minimalne zalecane przesunięcie desek względem siebie w kolejnych rzędach – podpowiada ekspert i dodaje: – Po zamocowaniu każdej kolejnej deski poprzez przyłączenie jej czoła, należy unieść ją delikatnie razem z wcześniejszymi elementami tego samego rzędu, docisnąć i opuścić, tak, aby również dłuższa krawędź precyzyjnie połączyła się z resztą podłogi.

Panele korkowe najwygodniej przycina się elektryczną piłą lub wyrzynarką. – Do wykonania okrągłych otworów pod rury w okolicach grzejników można też dodatkowo użyć wiertarki ze specjalną nakładką. Pamiętajmy, że część wyciętej deski za rurami można po zakończeniu montażu z powrotem wkleić, a rozetki pomogą zamaskować wymagane 20-milimetrowe szczeliny wokół rur. Z kolei, aby dopasować do odpowiedniej wysokości podstawę futryny, przyłóżmy do niej kawałek panelu i przytnijmy za pomocą piły ręcznej – mówi Grzegorz Kolarski.

Jak dbać o korkową podłogę

Gotową podłogę korkową czyścimy za pomocą odkurzacza lub wilgotnej ściereczki. Okresowo do konserwacji można używać także specjalnych preparatów, a w przypadku prowadzenia prac remontowych – dokładnie zabezpieczać powierzchnię przed uszkodzeniem. Zadbana posadzka, dzięki niezwykłym właściwościom korka, będzie atrakcyjnym i wygodnym wykończeniem pomieszczeń, zapewniającym wyjątkową izolację termiczną oraz akustyczną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom