Spadł śnieg? Sprawdź, czy nie musisz odśnieżyć dachu

Joanna Turakiewicz
Zaśnieżony dachSpadł śnieg? Sprawdź, czy nie musisz odśnieżyć dachu
Zaśnieżony dachSpadł śnieg? Sprawdź, czy nie musisz odśnieżyć dachu EmmiP
Za odśnieżanie dachu odpowiedzialny jest właściciel domu albo jego zarządca. On też poniesie konsekwencje w razie niedopełnienia tego obowiązku. W najlepszym wypadku będzie to mandat.

Prawo budowlane, a dokładnie art. 61 ustawy, mówi wyraźnie, że na zarządcy lub właścicielu budynku spoczywa obowiązek zapewnienia bezpiecznego użytkowania obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: (...) silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Przepis odnosi się również do śniegu, którego zbyt duża ilość może spowodować uszkodzenie konstrukcji dachu. Metr sześcienny świeżego śniegu waży ok. 250 kg, ubitego zaś – nawet 700 kg. Najcięższy zaś jest śnieg topniejący, którego masa może sięgać 900 kg/m3. Dlatego jego ilość na dachu nie może przekroczyć dopuszczalnych norm.

Zobacz również: Instalacje przeciwoblodzeniowe dachowe i rynnowe

Ze względu na to, że poszczególne rejony kraju różnią się między sobą pod względem ilości opadów, Polska została podzielona na strefy klimatyczne. Dla każdej z nich ustalono normy uzależnione od średnich opadów śniegu. W zależności od strefy, dach musi wytrzymać obciążenie od 70 do 110 kg śniegu na metr kwadratowy dachu. Najwyższe normy obowiązują w regionach górskich.

Kiedy odśnieżać dach?

Artykuł 62 Prawa budowlanego nakłada na właściciela lub zarządcę obowiązek przeprowadzania kontroli w przypadku intensywnych opadów atmosferycznych. Do bieżącego sprawdzania bezpieczeństwa konstrukcji skłaniać nas powinny nie tylko przepisy, ale przede wszystkim troska o mieszkańców, często naszych najbliższych. Do podjęcia decyzji o odśnieżaniu, musimy wiedzieć, czy istnieje taka konieczność – czy grubość pokrywy śnieżnej przekracza możliwości konstrukcyjne dachu.

Żeby ocenić czy nadeszła pora odśnieżania nie trzeba biegać po dachu z linijką. Na rynku dostępne są specjalne urządzenia pomiarowe, którymi można zmierzyć grubość pokrywy i ciężar śniegu zalegającego na konstrukcji dachu. Są wśród nich m.in. śniegowskazy ultradźwiękowe i laserowe, badające jedynie grubość pokrywy śniegowej, śniegomierze objętościowe i wagowe, które zmierzą gęstość śniegu, oraz automatyczne wagi śniegowe montowane na dachu. Kupić też można urządzenie przenośne.
Odśnieżanie jest konieczne w przypadku, gdy pomiar wskaże, że ilość śniegu na dachu (jego waga wyliczona na podstawie grubości pokrywy i gęstości) zbliża się do norm wytrzymałości konstrukcji dachowej. Pomiary można zlecić również firmie, która dokona oceny i wystawi zaświadczenie.

Uwaga na spadający z dachu śnieg

Właściciel ponosi odpowiedzialność nie tylko za śnieg zalegający na dachu, ale też za ten, który z niego spada. Problemowi temu można zapobiec stosując specjalne płotki śnieżne, które utrzymają biały puch na dachu i zapobiegną osuwaniu się nadmiaru w dół, na głowy przechodniów.

Czym i jak odśnieżać dach?

Przy odśnieżaniu dachu należy zachować daleko idącą ostrożność, niezgrabny ruch może bowiem uszkodzić połać dachową, zerwać dachówki i dokonać innych szkód, których naprawienie będzie sporo kosztować. Dlatego tak ważny jest wybór odpowiedniego narzędzia. Dostępny na rynku jest specjalny drewniany przyrząd, którego konstrukcja pozwala na bezpieczne usunięcie śniegu z całego dachu, bez ryzyka uszkodzenia. W sprzedaży znajdują się też inne systemy do samodzielnego odśnieżania. Alternatywą jest plastikowa łopata do śniegu.

Pamiętaj, że wychodzenie na ośnieżony dach, szczególnie spadzisty jest bardzo niebezpieczne, wymaga specjalnych zabezpieczeń. Nie każdemu też pozwoli na to stan zdrowia. Dlatego jeśli zastanawiasz się nad samodzielnym odśnieżeniem bez wsparcia wykonawcy zewnętrznego, oceń, czy jest możliwe wykonanie tego zadania bez wchodzenia na dach. Jeśli nie – bezpieczniej będzie zatrudnić profesjonalistów.

Odśnieżanie zaczynamy od tego miejsca, gdzie pokrywa jest najgrubsza. Śnieg ściągamy w kierunku od środka do krawędzi dachu. Postaraj się zostawić na powierzchni dachu cienką warstwę lodu, która będzie go zabezpieczała przed osadzaniem się nowego śniegu.

Komu można zlecić odśnieżanie dachu

Szukając firmy do odśnieżenia dachu, nie kieruj się wyłącznie ceną. O wiele ważniejsze będzie doświadczenie, którego brak może cię bardzo dużo kosztować w przypadku uszkodzenia przez wykonawcę dachu. Taką działalnością zajmują się też firmy dekarskie.
Jeśli, chcąc zaoszczędzić, zdecydujesz się zatrudnić do tej pracy kogoś, kto nie prowadzi działalności gospodarczej, pamiętaj, że ponosisz odpowiedzialność za tę osobę: jej bezpieczeństwo, odpowiednie przygotowanie stanowiska pracy, przeszkolenie BHP.

Pamiętaj też, że zabronione jest dopuszczanie do prac odśnieżania pracowników, którzy nie posiadają aktualnego szkolenia w dziedzinie bhp, którego program obejmował zagadnienia dotyczące bhp przy odśnieżaniu obiektów, nie posiadają ważnego i aktualnego badania lekarskiego stwierdzającego zdolność do wykonywania pracy przy odśnieżaniu, w tym specjalistycznego badania lekarskiego do wykonywania prac na wysokości i nie zostali zapoznani z oceną ryzyka zawodowego związanego z wykonywaną pracą, a także kobiet w ciąży i młodocianych. W razie wypadku ty jako zatrudniający będziesz odpowiedzialnym za przestrzeganie przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Raport WEI: Samochód konkurencyjny względem zbiorkomu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom