Słubice: nie mają balkonów, a muszą płacić za ich remont

redakcja GL, autor: Bożena Bryl
Lokatorki walczą o sprawiedliwość– To oczywiste, że musimy uczestniczyć w kosztach remontu elewacji, ale za balkony powinni płacić ci, którzy je mają – uważają słubiczanki z osiedla Słowiańskiego Stefania Gwiżdż i Wiktoria Poźniak.
Lokatorki walczą o sprawiedliwość– To oczywiste, że musimy uczestniczyć w kosztach remontu elewacji, ale za balkony powinni płacić ci, którzy je mają – uważają słubiczanki z osiedla Słowiańskiego Stefania Gwiżdż i Wiktoria Poźniak. Ewelina Ryś
W naszym bloku trwa kosztowny remont balkonów. Musimy za to płacić, choć mieszkamy na parterze i balkonów nie mamy – poskarżyły się nam słubiczanki Wiktoria Poźniak i Stefania Gwiżdż.

Kobiety zapowiedziały, że będą szukać sprawiedliwości do skutku. – Dlaczego mamy płacić za coś, czego nie mamy i z czego nie korzystamy? – pytały Wiktoria Poźniak i Stefania Gwiżdż. – Wiemy, że funkcjonujemy we wspólnocie mieszkaniowej i z tego wynikają określone obowiązki, ale z tymi balkonami to przesada – podkreślały. – Przecież nikt mnie do siebie nie wpuści, żebym posiedziała na balkonie, a muszę płacić tak, jak mieszkańcy wyższych pięter – mówiła S. Gwiżdż. – Dla mnie 3 tys. zł to bardzo duża suma, żyję z emerytury – podkreślała.

Czwórka mieszkańców parterowych mieszkań z klatki 1a na osiedlu Słowiańskim napisała pismo do zarządzającego wspólnotą, którym jest Zakład Administracji Mieniem Komunalnym w Słubicach. Domagali się w nim zwolnienia ich z udziału w kosztach remontu balkonów. – Dostaliśmy odpowiedź, że musimy płacić, bo takie jest prawo. Przecież to absurd! – denerwowała się W. Poźniak.

W tej klatce trwa gruntowny remont elewacji połączony z termomodernizacją, w to wchodzi odnowa balkonów. – A balkony są integralną częścią elewacji i stanowią część wspólną budynku – powiedział nam zastępca dyrektora ZAMK-u Tomasz Stupienko. Dodał, że mieszkańcy otrzymali pismo dokładnie wyjaśniające wykładnię prawną w tej kwestii.

– Udział wszystkich członków wspólnoty w kosztach remontu balkonów wynika z ustawy o własności lokali, która nakłada na współwłaścicieli obowiązek utrzymywania części wspólnych nieruchomości i balkony do tej części należą – tłumaczył T. Stupienko. – Przesądził o tym Sąd Najwyższy w marcu 2008 r. Wyrok stwierdza, że wydatki na remonty i bieżącą konserwację części budynku, które są elementem konstrukcji balkonu trwale połączonym z budynkiem, obciążają wspólnotę mieszkaniową – informował zastępca dyrektora ZAMK -u.

Podobne stanowisko w tej sprawie zajął Naczelny Sąd Administracyjny pod koniec 2000 r. Uznał on, że balkony są częścią elewacji budynku i stanowią wspólną część, bez względu na to, kto ze współwłaścicieli z nich korzysta.

– Rozumiem, że przepisy i wyroki sądów w tej sprawie mogą budzić kontrowersje, ale musimy ich przestrzegać – podkreślał T. Stupienko.

– Jak można się z takim prawem pogodzić? – pytały W. Poźniak i S. Gwiżdż. Kobiety uważają, że jeśli paragrafy krzywdzą ludzi, to należy je zmienić. – Dlatego będziemy się domagać sprawiedliwości, gdzie tylko to możliwe. Już napisałyśmy do Rzecznika Praw Obywatelskich. Na pewno taki problem ma wielu właścicieli mieszkań w kraju – podkreślały.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom