Skutki braku ochrony antykorozyjnej rur stalowych. Jak im zapobiegać

ewk
Rury stalowe pokryte ogniskami korozjiPrzykład rur stalowych pokrytych licznymi ogniskami korozji
Rury stalowe pokryte ogniskami korozjiPrzykład rur stalowych pokrytych licznymi ogniskami korozji
Poprawne zabezpieczenie przeciw korozji jest jednym z podstawowych warunków zapewniającym wytrzymałość naszych domowych instalacji wykonanych z rur stalowych.

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jakie skutki, czasami wyjątkowo kosztowne, może spowodować brak ochrony antykorozyjnej, jej nieprawidłowe położenie lub zlekceważenie uszkodzenia powłoki.

Warto przeczytać: Wewnętrzne instalacje kanalizacyjne: warunki poprawnego wykonania 

Ochrona antykorozyjna powinna być stosowana dla wszystkich rur wykonanych ze stali niestopowej (tzw. rury czarne) lub średniostopowej, ponieważ ich niechronione powierzchnie reagują z tlenem i pokrywają się warstwą utlenioną.
Ze względu na trwałość ochronę antykorozyjną dzielimy na:

  • długotrwałą lub obejmującą czas użytkowania,
  • czasową.

Ochrona antykorozyjna długotrwała

Do tego typu zabezpieczeń zaliczamy powłoki metaliczne w postaci galwanicznych osadów na powierzchni rury w procesie np. cynkowania ogniowego (żarowego).
Podczas kontaktu z powietrzem i wodą warstwa cynku tworzy bardzo odporną i trudno rozpuszczalną powłokę kryjącą, chroniącą rury (i kształtki) przez wiele lat i niewymagającą konserwacji. Dla potrzeb instalacji domowych (ciepłej i zimnej wody) stosuje się przede wszystkim rury jednokrotnie cynkowane.
W przypadku większej korozyjności wód stosowane są rury podwójnie cynkowane.

Jednak najczęściej, z powodu znacznie wyższej ceny wyrobów ocynkowanych, w budownictwie mieszkaniowym najczęściej stosuje się rury czarne. Aby takim rurom zapewnić odpowiednią ochronę przed korozją (przede wszystkim elektrochemiczną), stosujemy malarskie powłoki organiczne. Są to mieszaniny nierozpuszczalnych cząstek pigmentów w nośniku organicznym lub wodzie (emalie, żywice syntetyczne, lakiery, wyroby ftalowe, poliwinylowe, chlorokauczukowe, silikonowe).

Po naniesiemu warstwy malarskiej, nośniki polimeryzują (oleje, żywice) lub wysychają przez odparowanie (żywice, woda). Wówczas na powierzchni rury tworzy się cienka błona zapobiegająca przed korozją.
Warunkiem uzyskania wymaganej odporności na korozję jest szczególnie staranne
nałożenie powłok malarskich oraz unikanie uszkodzeń ich podczas eksploatacji.

Ochrona antykorozyjna krótkotrwała

**Można ją zastosować w sytuacjach wyjątkowych, w przypadku uszkodzenia trwałej ochrony antykorozyjnej. Zaletami tego typu ochrony są: prosta obróbka wstępna powierzchni, bezproblemowa aplikacja powłoki oraz łatwość jej usunięcia w momencie, gdy chcemy przystąpić do nałożenia trwałych powłok antykorozyjnych.
Do ochrony czasowej zaliczamy: środki chroniące przed korozją w aerozolu zawierające stal szlachetną
w postaci mikrocząsteczek, oleje i woski antykorozyjne, spraye i pasty cynkowe, lakiery zdzieralne.

Skutki braku ochrony antykorozyjnej

**Korozja zewnętrzna rur może być przyczyną pojawienia się na początku uciążliwych, trudnych do usunięcia „rdzawych" zacieków. Po dłuższym czasie może doprowadzić do powstania ognisk pleśni i grzybów. W skrajnych przypadkach może dojść nawet do perforacji lub pęknięcia rury. A to wiąże się już z zalaniem mieszkania, często z nieplanowanym remontem i dłuższym brakiem wody czy ogrzewania.

Nie bez znaczenia jest też to, że szkody mogą dotyczyć nie tylko naszego mieszkania ale i sąsiadów.
Dlatego warto podczas układania czy remontu instalacji z rur stalowych zadbać o jej prawidłową ochronę antykorozyjną. Na tym etapie jest to wydatek niewielki, a zabezpieczy nas przed dużo większymi wydatkami, które trzeba będzie ponieść na usunięcie skutków jej braku. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom