Sezon grzewczy, czyli więcej za energię cieplną. Jak temu zaradzić

Katarzyna Piojda, Energooszczędność w moim domu
Ogrzewanie mieszkaniaPomieszczenia trzeba ogrzewać prawie przez pół roku. Tyle trwa okres grzewczy, co stanowi wysokie obciążenie dla budżetów domowych. Ponad połowa osób deklaruje zamiar wprowadzenia energooszczędnych rozwiązań w swoich domach. Powodami są rosnące ceny energii oraz zmiany klimatyczne i obecny stan środowiska.
Ogrzewanie mieszkaniaPomieszczenia trzeba ogrzewać prawie przez pół roku. Tyle trwa okres grzewczy, co stanowi wysokie obciążenie dla budżetów domowych. Ponad połowa osób deklaruje zamiar wprowadzenia energooszczędnych rozwiązań w swoich domach. Powodami są rosnące ceny energii oraz zmiany klimatyczne i obecny stan środowiska. Skanska
Jedynie co piąty Polak wie, jak duża część domowego budżetu co roku przeznaczana jest na opłaty za ogrzewanie mieszkania. Niewiele trzeba, aby na stałe zmniejszyć te koszty. Piszemy, jak to zrobić.

Pierwsze jesienne chłody to początek sezonu grzewczego. Ten natomiast oznacza zwiększone wydatki na energię cieplną. Nadszedł moment, aby pomyśleć o wprowadzeniu energooszczędnych rozwiązań. Te zmniejszą zużycie energii.

Z badania "Energooszczędność w moim domu" wynika, że tylko 19 procent Polaków wie, jak dużą część budżetu domowego każdego roku pochłania ogrzewanie pomieszczeń. Tymczasem niewiele trzeba, żeby zmniejszyć te koszty i to na stałe.

Trzy na cztery domy są niedogrzane

Pomieszczenia trzeba ogrzewać prawie przez pół roku. Tyle trwa okres grzewczy, co stanowi wysokie obciążenie dla budżetów domowych, zwłaszcza rodzin mieszkających w źle docieplonych budynkach. Takich domów i mieszkań jest w Polsce aż 75 procent.

Jak je podreperować: Stare okna w domu 

Eksperci budowlani podkreślają, że domy źle ocieplone tracą dużo energii. Mimo to większość Polaków uważa, że zużycie energii na ogrzanie ich domu czy mieszkania jest w normie. Tak twierdzi ponad połowa respondentów badania opinii społecznej "Energooszczędność w moim domu". Tylko co trzeci ankietowany sądzi, że zużycie energii cieplnej przez jego dom jest wysokie albo bardzo wysokie.

Urządzenia elektryczne zżerają prąd

W domu, zdaniem respondentów, najwięcej energii zużywają urządzenia elektryczne (tak odpowiedziało 51 procent osób). Na ogrzewanie pomieszczeń wskazało jedynie 19 procent  ankietowanych. Na przygotowanie ciepłej wody użytkowej i oświetlenie wskazało z kolei odpowiednio: 14 i 13 procent badanych.

Warto wiedzieć: Jak przygotować grzejniki i centralne ogrzewanie do sezonu 

Dane GUS pokazują jednak, że proporcje wyglądają inaczej. Ponad 70 procent energii zużywanej w polskich domach i mieszkaniach przypada na ogrzewanie, a wyposażenie elektryczne i oświetlenie pochłania odpowiednio 5,4 i 1,8 procent energii.

Zmiana podejścia do energooszczędności to podstawa

- Wobec takiego stanu ogólnej świadomości społeczeństwa nie oczekujmy, że Polacy będą masowo docieplać swoje domy i wymieniać okna, żeby zmniejszyć wydatki na energię – mówi Piotr Pawlak, kierownik Działu Doradztwa i Specyfikacji Rockwool Polska. - Najpierw musimy uświadomić sobie, że większość budynków, w których mieszkamy, jest wysokoenergochłonna i zużywa znacznie więcej energii, niż mogłaby. Kilka lat temu przeprowadziliśmy analizę energii zużywanej przez dom jednorodzinny poddany termomodernizacji. Porównaliśmy wyniki z dwóch sezonów grzewczych: przed i po modernizacji. Efekty inwestycji w dodatkową warstwę ocieplenia okazały się bardzo dobre, ponieważ zapotrzebowanie na energię obniżyło się o ponad 20 GJ.

Prawidłowa termomodernizacja pozwala obniżyć koszty ogrzewania budynków, także tych najbardziej energochłonnych, liczących przynajmniej po pół wieku. W badaniu "Energooszczędność w moim domu" 78 procent respondentów potwierdza, że wydatki na kompleksowe ocieplenie budynku zwracają się dzięki oszczędnościom na kosztach ogrzewania. - Ważne, aby docieplenie wykonane było prawidłowo. Przed rozpoczęciem prac modernizacyjnych warto przeprowadzić audyt energetyczny. Pozwoli ocenić, które części budynku odpowiadają za największe straty ciepła, a których dodatkowa izolacja będzie nieuzasadniona ekonomicznie – dodaje Pawlak.

Nie trać ciepła przez okna

Popularny sposób na obniżenie kosztów ogrzewania stanowi wymiana okien i drzwi. Większość osób postrzega okna jako główne źródło straty energii w mieszkaniu. Cztery osoby na pięć przyznają, że wymieniło drzwi i okna w domach i mieszkaniach na energooszczędne. Co trzecia osoba uważa, że przez okna można również pozyskać dodatkową energię ze słońca.

Poczytaj: Ocieplenie domu 

– Promienie słoneczne wpadające przez okna mogą ogrzewać pomieszczenie także zimą, kiedy na zewnątrz panuje mróz – mówi architekt Monika Kupska-Kupis z firmy Velux. – Dostępne na rynku nowoczesne okna mają zdolność pozyskiwania energii słonecznej i ograniczania strat ciepła.
Dzięki temu poprawia się bilans energetyczny budynku. Aby powiększyć zyski energii słonecznej w naszych oknach dachowych stosujemy zwiększoną powierzchnię szyby, nawet o 10 procent w stosunku do tradycyjnych modeli. Przez to do pomieszczeń dostaje się większa ilość promieni słonecznych ogrzewających powietrze i wpływających korzystnie na nasze samopoczucie oraz komfort pracy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom