Ściany jednowarstwowe - czym się charakteryzują i kiedy warto je budować

redakcja.regiodom, Silka Ytong
Budowa domuŚciany jednowarstwowe - czym się charakteryzują i kiedy warto je budować
Budowa domuŚciany jednowarstwowe - czym się charakteryzują i kiedy warto je budować Silka Ytong
Wybór rodzaju ściany w domu jest bardzo ważny. Nadal pojawia się wiele pytań dotyczących ścian jednowarstwowych. Zobacz kompendium z przydatnymi informacjami na ten temat.

Przydatne informacje na temat ścian jednowarstwowych zostały opracowane w formie pytań i odpowiedzi. 

Dlaczego wybór rodzaju ściany jest istotny? Kiedy warto myśleć o ścianie jednowarstwowej?

Przystępując do budowy domu trzeba podjąć szereg decyzji. Jedną z ważniejszych jest rodzaj ściany – ten wybór wpływa na szybkość realizacji, koszty oraz parametry cieplne domu. Na rynku są materiały, które pozwalają osiągnąć bardzo dobre współczynniki przenikania ciepła również w przypadku ścian jednowarstwowych. Osoby planujące budowę nie muszą już wybierać między ciepłą ścianą a krótkim czasem budowy, ponieważ dostępne dziś technologie do wznoszenia ścian jednowarstwowych spełniają oba te kryteria.

– Warto, aby inwestorzy, którym zależy na jak najszybszym zamieszkaniu we własnym domu, rozważyli wybór ściany jednowarstwowej. Ściana jednowarstwowa tworzy trwałą elewację. Natomiast warstwa z izolacją jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Materiał izolacyjny jak np. styropian jest także mniej trwały – rozpuszcza się w rozpuszczalnikach organicznych („zanika"), pod wpływem promieniowania ultrafioletowego (czyli światła) może kruszeć. Skrócenie czasu budowy sprzyja osobom, które chcą oszczędzić koszty np. wynajmu mieszkania, czy bieżące wydatki na budowie (np. prąd, robocizna) – twierdzi Małgorzata Smogór z warszawskiej firmy AKaMi, Ekspertka Budowy Silka Ytong.

– Inwestor może zastanowić się nad wyborem ściany jednowarstwowej ze względu na oszczędność czasu i kosztów podczas prac wykończeniowych na ścianie. Przy budowie domu średniej wielkości o powierzchni ok. 130 mkw. oszczędności na pracach wykończeniowych ścian zewnętrznych mogą sięgać nawet 15 tys. zł – odpada bowiem koszt ocieplenia (zakup np. wełny mineralnej i koszt pracy związanej z jej ułożeniem). Ze względu na równą powierzchnię ścian nie trzeba tynkować od wewnątrz (wystarczy siatka elewacyjna grubości 0,4 mm zatopiona w kleju, co dodatkowo wzmacnia powierzchnię ścian, i gładź gipsowa nakładana w trzech warstwach) – mówi Grzegorz Pilarz z Firmy Usługowo-Remontowej z Bielska-Białej, certyfikowany wykonawca Silka Ytong.

– Ściana jednowarstwowa tworzy trwałą elewację. Natomiast warstwa z izolacją jest bardziej podatna na uszkodzenia mechaniczne. Materiał izolacyjny jak np. styropian jest także mniej trwały – pod wpływem promieniowania ultrafioletowego (czyli światła) może kruszeć – mówi M. Smogór.

Warto także pamiętać, że ściana jednowarstwowa jest inwestycją przeprowadzaną w krótkim czasie, co może być preferencyjnym czynnikiem przy udzielaniu kredytu przez bank.

Ściana jednowarstwowa – jak liczyć koszty? Na co zwracać uwagę podczas oceny kosztów wznoszenia ścian?

Do oceny kosztów wznoszenia ścian warto podejść kompleksowo, przyglądając się wszystkim elementom. Przy ścianie jednowarstwowej pod uwagę należy wziąć następujące pozycje:

  • materiał konstrukcyjny (elementy murowe) + zaprawa murarska,
  • wykonawstwo związane z murowaniem ścian.

W przypadku ściany z ociepleniem do powyższych kosztów trzeba dodać:

  • materiał izolacyjny (ocieplenie) + zaprawę klejącą, zaprawę szpachlową (podkład), zaprawę tynkarską + siatkę zbrojącą, kołki mocujące,
  • robociznę, związaną z ociepleniem ścian.

W przypadku ścian szczelinowych dodatkowe koszty obejmą:

  • materiały elewacyjne,
  • robociznę, związaną z wykonaniem elewacji.

Przeczytaj poradnik: Materiały izolacyjne - czym najlepiej wykonać ocieplenie domu  

W przypadku ściany jednowarstwowej zazwyczaj nieco wyższy będzie koszt samego materiału (lepsze parametry cieplne, wyższa jakość), nie ponosimy natomiast kosztów związanych z ociepleniem i niższy jest koszt wykonawstwa – prace ograniczone są do murowania. 

Porównanie kosztów budowy ścian (ściana o pow. ok.157 mkw.)

Ściany jednowarstwowe - czym się charakteryzują i kiedy warto je budować

Ceny brutto, źródło: opracowanie własne Silka Ytong 

Znaczenie ma również transport poszczególnych materiałów budowlanych na budowę – przy ścianie jednowarstwowej na budowę przywożone są jedynie bloczki, czyli samochód wynajmowany jest raz. W przypadku ściany z ociepleniem transport materiałów na budowę odbywa się kilkakrotnie – należy bowiem przywieźć bloczki, ocieplenie i materiał na elewację.

– Wybór ściany jednowarstwowej pozwala ograniczyć wydatki na budowę o koszty robocizny związanej z ocieplaniem oraz koszty zakupu systemów ociepleń. Zastosowanie ścian jednowarstwowych skraca również czas budowy, co zmniejsza opłaty związanez jej prowadzeniem np. wynajem rusztowań – mówi Piotr Harassek, Junior Product Manager Silka Ytong.

Czym różnią się między sobą ściana jednowarstwowa, ściana z ociepleniem i szczelinowa?

Ściany jednowarstwowe (bez ocieplenia) stanowią optymalne rozwiązanie dla inwestorów ceniących szybkość prac budowlanych oraz dokładność wykonania. Brak dodatkowych warstw izolacji znacznie skraca czas trwania budowy oraz chroni inwestora przed powstaniem błędów wykonawczych, które bardzo często pojawiają się przy ocieplaniu ścian. Do wznoszenia ścian bez ocieplenia należy stosować materiały, które jednocześnie zapewnią odpowiednią nośność konstrukcji budynku, jak i wysoką izolacyjność termiczną. 

Ściana z ociepleniem składa się z warstw: konstrukcyjnej oraz izolacyjnej. Bardzo istotnym czynnikiem jest dobra jakość materiału izolacyjnego, który powinien charakteryzować się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła λ, jak styropian czy wełna mineralna. Wadą ścian z ociepleniem jest dłuższy czas wznoszenia oraz dwuetapowość prac budowlanych. 

Dowiedz się:  Kiedy i dlaczego warto ocieplić dom 

Ściany trójwarstwowe stanowią rozwiązanie, które umożliwia wykonanie efektownej elewacji przy użyciu wielu różnych materiałów. W skład ściany trójwarstwowej wchodzi wewnętrzna nośna ściana konstrukcyjna i odsunięta od niej zewnętrzna ściana osłonowa. Bardzo często wewnątrz szczeliny umieszcza się dodatkową warstwę izolacyjną z wełny mineralnej. Przegrody tego typu charakteryzują się bardzo wysoką trwałością oraz masywnością. Ich wykonanie wymaga jednak dużo większych nakładów pracy oraz większego zużycia materiałów. 

Czy ściana jednowarstwowa sprzyja energooszczędnej budowie? Czy jest energooszczędnym rozwiązaniem?

Obecnie na polskim rynku dostępne są technologie do wykonywania ścian jednowarstwowych, które nie tylko pozwalają na szybkie wznoszenie muru, ale przede wszystkim charakteryzują się wysoką izolacyjnością.

– Jeśli osoba budująca dom zadba o to, aby ściana miała bardzo dobre parametry cieplne, a dzisiejsze technologie pozwalają na to także w przypadku ścian jednowarstwowych, to jej dom będzie odznaczał się niższym zapotrzebowaniem na energię. Miarą tego, jak dobrze ściany chronią ciepło jest wartość współczynnika przenikania ciepła U. Obecnie ściany jednowarstwowe uzyskują bardzo dobre wartości tego współczynnika np. dla Ytong Energo 30 cm jest to U=0,30 W/(m2K), a dla Ytong Energo o grubości 48 cm nawet 0,19 W/(m2K) – mówi M. Smogór.

Ściana jednowarstwowa wymaga jednak precyzji wykonania, by ograniczyć wystąpienie mostków termicznych. Istotnym czynnikiem jest także technologia murowania – za pomocą zaprawy do cienkich spoin. 

Ilość zaprawy do cienkich spoin zużytej do wymurowania ścian może być nawet do 8 razy mniejsza niż zaprawy tradycyjnej.

– Zastosowanie zaprawy cienkowarstwowej sprawia, że w ścianie jest mniej wilgoci technologicznej do odparowania. Oznacza to, że w pierwszym roku grzewczym mniej energii spożytkowane jest na odparowywanie tej wilgoci ze ściany – mówi Małgorzata Smogór z warszawskiej firmy AKaMi, Ekspertka Budowy Silka Ytong.

W przypadku ścian jednowarstwowych zarówno technologia murowania, jak i krótszy czas trwania budowy sprzyjają oszczędności energii. Ponadto krótszy czas prac oznacza niższe zużycie prądu i wody na budowie. Ściana jednowarstwowa oznacza również mniej materiałów do przetransportowania, co jest dodatkowym czynnikiem proekologicznym.

Czy ściana jednowarstwowa jest odporna na działanie wilgoci?

Występowanie wilgoci w domu jest związane z procesem jego użytkowania, dotyczy samej obecności człowieka. Przy wyższej temperaturze mamy do czynienia z parą wodną, która powstaje np. przy oddychaniu, suszeniu prania czy gotowaniu. W niższej temperaturze (np. w zetknięciu z chłodniejszą ścianą) para wodna przechodzi w stan ciekły (przybiera postać kropel). Można wybrać rozwiania budowlane, które minimalizują to zjawisko.

Choć do wykroplenia pary wodnej może dojść w każdej konstrukcji, najbardziej narażone na to zjawisko są przegrody złożone z materiałów o znacznym oporze dyfuzyjnym, jak np. styropian czy folia.

– W ścianach o wysokiej paroprzepuszczalności i izolacyjności termicznej, jaką jest np. ściana jednowarstwowa Ytong Energo, trudno w normalnych warunkach użytkowania o wystąpienie zjawiska gromadzenia się skroplonej pary wodnej, gdyż w okresie letnim ewentualny nadmiar wilgoci natychmiast wysycha – twierdzi Ryszard Babik z Pracowni Projektowej Arco, Ekspert Budowy Silka Ytong.

– Przy zastosowaniu ocieplenia ze styropianu, opór dyfuzyjny znacząco wzrasta, więc odprowadzenie pary wodnej przez przegrodę jest prawie niemożliwe. Przy słabej izolacyjności termicznej przegrody i dużej wilgotności względnej wewnątrz pomieszczeń może następować gromadzenie wilgoci, również po stronie wewnętrznej ściany. To może prowadzić do obniżenia komfortu użytkowania budynku, a nawet do rozwoju pleśni – dodaje R. Babik.

Gdzie szukać informacji o ścianach jednowarstwowych – materiałach, ekipach etc.

– Wykaz materiałów budowlanych przeznaczonych do wznoszenia ścian jednowarstwowych oraz listę certyfikowanych wykonawców inwestor może znaleźć w broszurach informacyjnych lub na stronach internetowych producentów – radzi ekspertka.

Czy ścianę jednowarstwową można ocieplić?

Ścianę jednowarstwową można ocieplić w późniejszym czasie – jest to łatwiejsze niż dodatkowe ocieplenie ściany już kiedyś ocieplonej. Ta technologia pozwala inwestorom mieszkać komfortowo nawet w budynku w stanie surowym. Warunkiem jest zastosowanie dobrej jakości materiałów ściennych.
Dom można wykończyć lub ocieplić w późniejszym etapie, co pozwoli na optymalne dla inwestora rozłożenie kosztów w czasie.

– Jeśli ściana jest wykonana zgodnie z zaleceniami technologicznymi producenta, to nie trzeba jej ocieplać, ponieważ z założenia będzie miała dobre parametry cieplne – przekonuje Małgorzata Smogór.

Czy szybkość budowy jest rzeczywiście argumentem za wyborem ściany jednowarstwowej?

Przy jednej warstwie etap wznoszenia ścian jest krótszy, inwestor może szybciej wprowadzić się do swojego domu, ograniczyć bezpośrednie koszty robocizny oraz stałe koszty prowadzenia budowy.

– Ściana jednowarstwowa jest dobrym rozwiązaniem dla inwestorów, którzy z różnych względów muszą szybko wprowadzić się do własnego domu, np. nie mają własnego lokum lub muszą je szybko zmienić czy też chcą po prostu zaoszczędzić na wynajmie mieszkania. Zdarzają się różne nieprzewidziane sytuacje, które sprawiają, że inwestorzy chcą szybko wybudować dom i wtedy poleciłabym wybór ściany jednowarstwowej – mówi Małgorzata Smogór.

Czynniki, które przyspieszają prace budowlane związane są nie tylko z prostą konstrukcją, ale także z cechami materiału budowlanego, z którego wznoszony jest mur.

– Prace postępują szybciej, jeśli materiał stosowany do budowy ścian jest równy i lekki. Wykonawca nie musi wtedy zastanawiać się nad linią, i po odpowiednim ułożeniu pierwszej warstwy pozostałe układa się bardzo prosto – mówi Grzegorz Pilarz z Firmy Usługowo-Remontowej z Bielska-Białej, certyfikowany wykonawca Silka Ytong.

Czy ścianę jednowarstwową jest łatwiej zbudować niż ścianę z ociepleniem?

W murowaniu ściany jednowarstwowej kluczowe jest dokładne wykonawstwo i wybór materiału budowlanego. W przypadku murowania ściany jednowarstwowej szczególnie warto wybrać profesjonalną i przeszkoloną ekipę budowlaną.

– Wznoszenie ściany jednowarstwowej wymaga od wykonawców bardzo dużej dokładności i wiedzy budowlanej. Ściana jednowarstwowa powinna być wykonana w sposób idealny, z zastosowaniem systemowych rozwiązań. Z tego powodu część wykonawców może podchodzić z rezerwą do tego tematu – ocenia G. Pilarz. – Warto jednak pamiętać, że poprawne wykonanie warstwy ocieplenia jest równie trudne i także wymaga ogromnej uwagi. Murowanie ścian jednowarstwowych z bloczków Ytong Energo, które charakteryzują się dokładnością wymiarową i prostotą montażu, jest dużym ułatwieniem dla wykonawców. Okazuje się, że ścianę jednowarstwową można wznosić nie tylko szybko i łatwo, ale przede wszystkim bezbłędnie – dodaje ekspert.

Jakie elementy systemowe warto zastosować przy budowaniu ściany jednowarstwowej?

Budowanie w kompletnym systemie, oferowanym przez jednego producenta, pozwala wznieść budynek o niskim zapotrzebowaniu na energię.

Precyzyjnie wykonana ściana jednowarstwowa ogranicza występowanie mostków termicznych. Ponadto, dzięki zastosowaniu materiałów budowlanych i elementów uzupełniających w jednym systemie, inwestor zyskuje jednorodną pod względem materiałowym przegrodę, co zapewnia lepsze parametry cieplne budynku oraz lepszą współpracę poszczególnych elementów, co z kolei pozwala np. na uniknięcie mikropęknięć na styku materiałów.

– Systemowe rozwiązania budowlane to opcja dla tych, którzy budując dom myślą także o jego późniejszym użytkowaniu. Poprzez zapobieganie stratom ciepła minimalizujemy koszty eksploatacji domu – mówi Małgorzata Smogór. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom
Dodaj ogłoszenie