Jak wybrać technologię budowy domu

Piotr Harassek, ekspert Stowarzyszenia Producentów Białych Materiałów Ściennych „Białe murowanie”
Budowa domu z silikatówBudowa domu to inwestycja na wiele lat. Wybierając materiały do budowy domu, należy kierować się własnymi możliwościami, pamiętając jednak o spełnieniu swoich potrzeb i oczekiwań.
Budowa domu z silikatówBudowa domu to inwestycja na wiele lat. Wybierając materiały do budowy domu, należy kierować się własnymi możliwościami, pamiętając jednak o spełnieniu swoich potrzeb i oczekiwań. Stowarzyszenie „Białe murowanie”
Przed podjęciem decyzji, z czego wznieść ściany domu, warto uzbroić się w podstawową wiedzę na temat konstrukcyjnych materiałów budowlanych.

Na te rzeczy należy zwrócić uwagę wybierając technologię wykonania ścian domu.

Planujesz budowę domu?:Pamiętaj o dzienniku budowy i tablicy  

Właściwe parametry materiałów, z których zbudujemy ściany

Myśląc o budowie domu, każdy inwestor ma swoje oczekiwania. W zależności od tego, czy zależy nam na maksymalnej oszczędności energii, ochronie przed hałasem lub zabezpieczeniem przed przegrzewaniem w lecie, należy zwrócić uwagę na odpowiednie właściwości materiałów ściennych i przegród z nich wykonanych. Warto skupić się przede wszystkim na:

  • współczynniku przewodzenia ciepła λ materiałów izolacyjnych lub elementów murowych (jeśli ściana ma być bez ocieplenia). 

Im niższa wartość jest λ (lambda), tym materiał lepiej chroni przed stratami ciepła. Wartości współczynnika λ należy sprawdzać i porównywać w przypadku wyboru materiałów do wznoszenia ścian jednowarstwowych oraz w przypadku materiałów termoizolacyjnych, które będą zastosowane w ścianach wielowarstwowych. Wartości te mogą różnić się nawet w tej samej grupie produktów i w zależności od producenta. Wartość λ jest jednym z parametrów decydujących o współczynniku przenikania ciepła przegród budowlanych U. Obecnie wymagana wartość współczynnika U wobec ścian zewnętrznych wynosi maksymalnie 0,25 W/(m²K). Domy inwestorów, którzy planują budowę w przyszłym roku, powinny spełniać bardziej restrykcyjne warunki techniczne – dla nowopowstałych domów współczynnik U ma osiągać jeszcze niższą wartość 0,23 W/(m²K). Informację na temat współczynnika l można znaleźć na etykiecie i deklaracji właściwości użytkowych.

 Przeczytaj również: Zmiana wymagań dotyczących energooszczędności domu od stycznia 2017 

  • wskaźniku izolacyjności akustycznej R ścian z elementów murowych – wysoka wartość oznaczać będzie lepsze zabezpieczenie przed hałasem. 

Przykładowo, minimalna wymagana wartość wobec ściany bez drzwi oddzielającej pokój od pomieszczenia sanitarnego w domu jednorodzinnym wynosi RA1R ≥38dB, a dla ściany bez drzwi oddzielającej pozostałe pomieszczenia wynosi RA1R ≥35dB. Spełnienie tych wymagań możliwe jest przy zastosowaniu do budowy drążonych bloczków silikatowych o grubości 8 cm. O informację na temat właściwości akustycznych produktów należy pytać sprzedawców lub producentów.

  • gęstości wyrobów murowych – większa masa zapewni lepsze wychłodzenie pomieszczeń podczas upałów.

Informacje na temat gęstości danego wyrobu budowlanego znajdują się na deklaracji właściwości użytkowych, gdzie podawana jest klasa gęstości brutto w stanie suchym. Zatem, im wyższa wartość tego współczynnika, tym lepiej dla mikroklimatu naszego mieszkania. Najczęściej do budowy stosowane są materiały w klasie od 1,2 do 1,7. Ale występują również materiały w niższych klasach, dlatego należy sprawdzać tę wartość przed zakupem.

Zobacz wideo:Polska innowacyjna technologia budowy domów pasywnych

Koszt zastosowania materiału budowkanych

Cena jest oczywistym kryterium podczas wyboru materiałów budowlanych. Należy jednak w równym stopniu zwrócić uwagę na cenę samego materiału, jak i koszt jego użycia, a w efekcie całkowity koszt wykonania ściany. Wyboru zawsze powinniśmy przy tym dokonywać spośród tych rozwiązań, które pozwolą na spełnienie naszych oczekiwań co do komfortu użytkowania budynku. Średnio koszt budowy ścian spełniających warunek U ≤ 0,25 W/(m2K) wynosi ok. 220–250 zł/mkw. netto zależnie od stosowanych materiałów i lokalizacji, która często determinuje wysokość wynagrodzenia dla ekip budowlanych. Im bardziej wykwalifikowani są murarze i mają większe doświadczenie w budowaniu z różnych materiałów, tym lepiej, ponieważ pozwoli to uniknąć ewentualnych poprawek, a więc dodatkowych kosztów, a także przyspieszy prace na budowie.

Czas budowy domu

Wybierając materiały do budowy domu, warto zwrócić uwagę na czas wymagany do realizacji inwestycji. Przeciągająca się budowa z powodu skomplikowanej technologii lub braku systemowych rozwiązań może generować dodatkowe koszty związane z samym faktem prowadzenia prac budowlanych, a także niepotrzebny stres. Murowanie z bardzo małych elementów na tradycyjnej zaprawie z pewnością zajmie więcej czasu, niż wykonanie ściany z bloków o dużej dokładności wymiarowej na zaprawie do cienkich spoin. Większa dokładność wymiarowa skróci też czas tynkowania ze względu na brak konieczności wyrównywania odchyłek.

Przeczytaj również: Jaka jest trwałość i cena prefabrykowanych domów drewnianych 

Wsparcie producenta

Rozwój materiałów budowlanych i technologii ich stosowania sprawia, że coraz częściej posiadanie jedynie podstawowej wiedzy o budownictwie może okazać się niewystarczające. Z tego powodu niezwykle istotne jest to, czy producent materiałów oferuje wsparcie dla inwestora i wykonawcy. Może mieć ono formę doradztwa technicznego, udostępniania instrukcji stosowania materiałów, a także postępowanie w razie reklamacji. Producenci coraz częściej wskazują polecanych, certyfikowanych wykonawców oraz wprowadzają innowacyjne rozwiązania obserwując potrzeby obecnych i przyszłych klientów.

Jakość materiałów budowlanych

Przekonanie o wysokiej jakości wybranych materiałów to jeden z subiektywnych czynników, który jest jednak niezwykle istotny podczas budowy. Wszyscy chcemy mieć poczucie, że zamieszkany przez nas dom będzie stanowił bezpieczną konstrukcję. W tym kontekście istotny jest nie tylko wygląd zewnętrzny materiałów, ale i zaufanie do producenta wyrobów budowlanych oraz deklarowanych przez niego parametrów materiałów. Stosowany materiał powinien oczywiście spełniać podstawowe kryteria estetyczne, przy czym należy pamiętać, że pewien zakres drobnych uszkodzeń jest dopuszczalny i nie wpłynie na jakość całej konstrukcji. Warto również zapytać o dokumentację produktu – szczególnie deklarację właściwości użytkowych.

Warto zobaczyćWybudowali dom w cenie mieszkania 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom