Schody kręcone i spiralne do małego wnętrza

redakcja.regiodom, Rintal Polska
Nowoczesne schody kręconeSchody kręcone montowane są na specjalnie przygotowanym słupie. Znajduje się on pośrodku otworu stropowego.
Nowoczesne schody kręconeSchody kręcone montowane są na specjalnie przygotowanym słupie. Znajduje się on pośrodku otworu stropowego. Rintal Polska
W bardzo małym domu lub mieszkaniu dwupoziomowym idealnie sprawdzą się schody kręcone. Zajmują one najmniej cennej przestrzeni. Gdy jednak potencjał wnętrza jest większy, rozważ schody spiralne. Są one bardziej funkcjonalne od kręconych.

Jeśli w domu jest zbyt mało miejsca, by postawić tradycyjne schody zabiegowe, warto rozważyć wybór schodów kręconych i spiralnych. Mimo że wyglądają na niewygodne, wcale nie są złym rozwiązaniem. Szerokie stopnie zapewniają komfort poruszania się, a dodatkowe oświetlenie ledowe schodów umieszczane w słupie centralnym zwiększa bezpieczeństwo domowników.

Dowiedz się: Jakie balustrady schodowe wybrać do domu

Ponadto schody kręcone i spiralne to również design i wrażenie lekkości. Można je zainstalować zarówno w holu czy rogu pomieszczenia, jak i jako centralny punkt w salonie. Świetnie będą komponować się również pomiędzy salonem a otwartą kuchnią, pełniąc rolę wizualnego separatora, która w oryginalny sposób oddzieli część jadalną od wypoczynkowej.

Schody kręcone jak w lofcie

Płynne, strzeliste linie schodów kręconych zabierają najmniej miejsca i pomieszczenie nie straci na przestrzeni. W małym domu warto postawić właśnie na taką konstrukcję schodów, która utrzymana jest w jasnych barwach. Świetnie sprawdzi się biel połączona z naturalnym kolorem drewna. Ponadto można wybrać interesujące dodatki, np. minimalistyczną balustradę ze stali czy dekoracyjny policzek w kształcie wstęgi otaczającej schody. 

Stopnie schodów kręconych mogą mieć różnorodne kształty. Najczęściej mają formę trapezu, trójkąta lub wycinka koła.
Stopnie schodów kręconych mogą mieć różnorodne kształty. Najczęściej mają formę trapezu, trójkąta lub wycinka koła. Fot. Rintal Polska

W większym domu sprawdzi się również eklektyczne połączenie ciemnego drewna w kolorze wenge z surową, zimną stalą (nierdzewną lub malowaną proszkowo). Ciekawie prezentuje się fantazyjna balustrada – o tralkach przypominających wysmukłe liście lub bardziej modernistycznych – o geometrycznej lub zaoblonej formie.

Radzimy: Jak urządzić loft, czyli mieszkanie w starym magazynie lub fabryce  

Futurystyczne schody spiralne

Gdy w domu jest więcej miejsca, można wkomponować w jego przestrzeń schody spiralne. Ich zaokrąglona, opływowa forma powoduje, że zajmują więcej przestrzeni niż schody kręcone, ale mniej niż klasyczne schody zabiegowe. Sama ażurowa konstrukcja stopni pięknie wygląda na tle ściany czy dużego okna.

Dobrze zaprojektowane schody spiralne 
Dobrze zaprojektowane schody spiralne  Fot. Rintal Polska

są wygodne.

Natomiast w dużym domu warto zainstalować klasyczne schody zabiegowe. Są one wygodniejsze w użytkowaniu, co jest szczególnie ważne dla najmłodszych domowników oraz osoby z ograniczoną sprawnością ruchową. Gdy jednak wnętrze jest niewielkie, a schody prowadzą na antresolę czy poddasze, lepiej wybrać schody kręcone lub spiralne. Zajmą mniej przestrzeni. 

Zobacz również: Co zastosować na stopniach schodów, żeby nie były śliskie 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Koniec hotelu Marriott w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom