Co zastosować na schody, żeby nie były śliskie

ewk
Taśma antypoślizgowa na schodachSchody zabezpieczone samoprzylepną taśmą antypoślizgową
Taśma antypoślizgowa na schodachSchody zabezpieczone samoprzylepną taśmą antypoślizgową ewk
Śliskie schody zewnętrzne to nie tylko utrapienie w czasie zimy. Niezabezpieczone schody równie niebezpieczne mogą być w pozostałych porach roku, na przykład w czasie opadów deszczu.

Odpowiednie wykończenie schodów pozwoli nam uniknąć kłopotów. Najczęściej materiałem wykończeniowym stopni są płytki ceramiczne lub kamienne, drewno lub wykładzina.
O ile drewno i wykładzinę stosujemy na schodach wewnętrznych, o tyle płytki są wykorzystywane równie często na zewnątrz, jak i wewnątrz domu.**

Schody wewnętrzne

Stopnie wykonane z naturalnego drewna z reguły nie są śliskie. Pod warunkiem, że go nie wywoskujemy lub nie wypolerujemy na wysoki połysk. Aby uniknąć ślizgania się na drewnianych schodach, można wykończyć je na dwa sposoby: zaimpregnować olejem lub pokryć lakierem o właściwościach antypoślizgowych. Drewno olejowane zachowuje naturalną strukturę i przyczepność. Z kolei wykorzystanie do wykończenia schodów drewnianych odpowiedniego lakieru gwarantuje nie tylko antypoślizgowość, ale też dużo większą odporność na ścieranie.

Przeczytaj również: Drewniane schody w domu: jak o nie dbać 

W przypadku zastosowania wykładziny dywanowej, praktycznie nie mamy powodu do obaw, że nasze schody będą śliskie. Tylko zastosowanie wykładzin z PVC (potocznie nazywanych PCW) może stworzyć sytuację, że będą potrzebne zabezpieczenia antypoślizgowe. W takim przypadku możemy zastosować taśmy, profile lub nakładki antypoślizgowe. Są to produkty, które można zastosować nie tylko na schody pokryte wykładziną z PVC. Nadają się one również do schodów wykonanych z drewna, szkła, kamienia i innych gładkich powierzchni. Do zastosowań domowych szczególnie praktyczne są transparentne nakładki samoprzylepne. Dzięki temu, że wykonane są z przezroczystego materiału, są właściwie niewidoczne i nie zasłaniają ładnych stopni.

Na schodach wykończonych gresem, terakotą lub kamieniem powinno stosować się specjalne stopnice – płytki z ryflami (rowkami), produkowane w ramach serii. Na schody i do pomieszczeń wilgotnych polecane są płytki oznaczone symbolami od R9 do R13. Płytki z oznaczeniem poniżej R9 nie mają właściwości antypoślizgowych. Wyjściem w takiej sytuacji jest pokrycie gładkich powierzchni (gres, terakota, kamień) środkiem o antypoślizgowym działaniu gwarantującym klasę bezpieczeństwa R9.

Schody zewnętrzne

Praktycznie każdy z wyżej wymienionych sposobów na bezpieczne (antypoślizgowe) wykończenie powierzchni, można zastosować do schodów zewnętrznych. Impregnaty, profile czy taśmy antypoślizgowe produkowane są też w wersjach odpornych na warunki atmosferyczne w tym na nasłonecznienie oraz inne szkodliwe czynniki. Elementy mocowane do schodów są przy tym łatwe i szybkie w montażu a zastosowane w nich kleju odporne na działanie mrozu i wilgoci.
Pamiętajmy, że na zewnątrz powinno się stosować płytki (stopnie) ryflowane lub z reliefami czyli wypukłymi wzorami na całej powierzchni.

Schody zimą

Osobnym zagadnieniem jest takie zabezpieczenie schodów, aby zmniejszyć ryzyko poślizgnięcia się zwłaszcza w okresie zimowym. Mamy do wyboru dwa podstawowe sposoby.

Możemy zamontować antypoślizgowe maty. Są one mocowane do podstopnic (na tzw. grzebień) dlatego łatwo jest, unosząc matę, oczyszczać schody z zalegającego śniegu i brudu. Dodatkowo mata schodowa pełni funkcję wycieraczki wejściowej również poza sezonem zimowym.

Drugim sposobem jest zastosowanie instalacji przeciwoblodzeniowej. W tym przypadku kable lub maty grzejne układamy przed ostatecznym pokryciem stopnic materiałem wykończeniowym. Musimy jednak pamiętać, że system przeciwoblodzeniowy pozwala tylko na szybkie i skuteczne usunięcie lodu i śniegu z powierzchni schodów. Aby schody nie były śliskie, należy wykończyć je materiałem o właściwościach antypoślizgowych.

Więcej na temat schodów wewnętrznych: Schody do domu i mieszkania dwupoziomowego 

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom