Rzodkiewka cię rozczarowała? Sprawdź, dlaczego rzodkiewka nie robi korzeni, tylko liście albo kwiaty

Katarzyna Laszczak
Katarzyna Laszczak
Niestety rzodkiewka nie zawsze tworzy ładne korzenie. Wynika to z kilku przyczyn.
Niestety rzodkiewka nie zawsze tworzy ładne korzenie. Wynika to z kilku przyczyn.
Rzodkiewka wydaje się łatwa w uprawie, ale dość często zdarza się, że zamiast dorodnych korzeni, które są podstawową jadalną częścią, mamy piękne liście albo kwiaty. Sprawdź, co zrobić, żeby rzodkiewka dobrze rosła w korzeń.

Spis treści

Co zrobić, żeby rzodkiewka miała ładne korzenie, a nie „szła w liście”

Rzodkiewka to smaczne i lubiane warzywo. Z powodzeniem można ją uprawiać w ogrodzie, a nawet na balkonie. Przynajmniej teoretycznie. Bo uprawiać można, ale nie zawsze z powodzeniem. Zdarza się, że rzodkiewka, zamiast tworzyć smakowite czerwone kule (choć może mieć też inne kształty i kolory), ma bujne liście, a nawet wypuszcza kwiaty, ale w ziemi tkwią jakieś smętne ogonki. Wynika to z kilku rzeczy – mogą one występować razem, pojedynczo lub w dowolnych połączeniach, dlatego musisz się zastanowić, co akurat u ciebie poszło nie tak, albo dlaczego właśnie w danym roku. Rzodkiewka nie ma bardzo dużych wymagań, ale dość specyficzne. Oto co robić, żeby rzodkiewka „poszła w korzeń”, a nie liście lub kwiaty.

Zwróć uwagę na termin siewu, żeby mieć ładne rzodkiewki

Rzodkiewkę sieje się wcześnie, nawet w marcu. Można to też robić w kwietniu, ale im później, tym gorzej, a maksymalny termin to początek maja. Warto przy tym zwracać uwagę na odmianę (wczesna/późna). Dlaczego to takie ważne? Przecież rzodkiewka szybko rośnie i nawet posiana później powinna dać dobre plony? Problem jest jednak w dwóch rzeczach:

  • rzodkiewka woli chłód niż ciepło – i właśnie, kiedy jest chłodno, tworzy większe zgrubienia korzeni. W tym roku szybko zrobiło się ciepło i pomijając okres przymrozków pod koniec kwietnia – nadal jest stosunkowo ciepło, więc jeśli masz marną rzodkiewką, jedną z przyczyn może być temperatura;

  • rzodkiewka to tak zwana roślina długiego dnia – co to znaczy? Że kiedy dni stają się dłuższe – zakwita. Rzodkiewka posiana w maju czy czerwcu, nie będzie zajmowała się tworzeniem korzeni, tylko pędu kwiatowego.

Pamiętaj o podlewaniu rzodkiewki!

Rzodkiewka do wytworzenia ładnych korzeni potrzebuje wilgotnego podłoża. Źle znosi i przesuszenie, i zalanie. Na nadmiar deszczu nic nie poradzisz, ale warto zadbać o to, żeby ziemia była przepuszczalna. A kiedy nie pada, rzodkiewkę trzeba podlewać.

Posiej rzodkiewkę w jasnym miejscu

Rzodkiewka nie przepada za ciepłem, ale światło musi mieć. Dlatego trzeba ją siać w miejscach słonecznych albo tylko lekko ocienionych.

Nie siej rzodkiewki gęsto, bo będzie miała liście, a nie korzenie

Spodziewasz się dorodnych rzodkiewkowych kulek, ale posiałeś nasiona co parę milimetrów? To się nie uda. Korzenie rzodkiewki muszą mieć miejsce, żeby dobrze wyrosnąć. Dlatego rzodkiewkę sieje się rzadko, a często konieczna jest też przerywka. Choć to przykre, nadmiar roślin trzeba usunąć. Zostaw rzodkiewki co ok. 5 cm w rzędach co 15 cm. Na pocieszenie dodam, że takie siewki rzodkiewek są jadalne i bardzo smaczne. Ale jeśli chcesz uniknąć przerywki, kup nasiona na taśmie. Są one trochę droższe, ale nasiona są umieszczone w odpowiednich odległościach. Pamiętaj też, że rzodkiewkę się dość płytko, na głębokość ok. 1 cm.

Chcesz mieć dorodne rzodkiewki? Zadbaj o ziemię

Ziemia pod rzodkiewki powinna być przepuszczalna i próchnicza. Ani w bardzo piaszczystej, ani gliniastej i ciężkiej nie uda się. Idealnie sprawdzi się dodatek kompostu. Natomiast nie przesadzaj z nawozami mineralnymi, szczególnie azotowymi. Nie dość, że spowodują większy rozwój liści niż korzeni, to korzenie będą zdrewniałe i mogą gromadzić się w nich azotany.

Wiosenny siew rzodkiewki nie udał się i masz same liście? Nic straconego

Jeśli posiana wiosną lub wczesnym latem rzodkiewka nie udała się i zamiast korzeni ma liście, to nic straconego:

  • z liści rzodkiewki możesz zrobić pyszne pesto (tak, nie o tym myślałeś, siejąc ją). Zobacz przepis na pesto z rzodkiewki. W dodatku jadalne i smaczne są też młode strączki z nasionami rzodkiewki, więc jeśli ci zakwitła, możesz ją zostawić na owoce (jest też osobna odmiana rzodkiewki – właśnie strączkowa, ale i tę zwykłą można tak wykorzystać).  

  • rzodkiewkę możesz posiać w sierpniu i wrześniu – u mnie właśnie taka udaje się najlepiej.

Wybrane źródła

Kalemba-Drożdż, M., Owoce rzodkiewki, Trochę Inna Cukiernia

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom