Ogród zimowy to bardzo dobra inwestycja dla osób, które uwielbiają spędzać czas wśród ciekawych i pięknych roślin nie tylko latem, ale przez cały rok. W „szklanych salonach" nawet zimą możemy podziwiać różnego rodzaju tropikalne pnącza oraz rośliny ciepło- i zimnolubne. Dzięki nim w swoim domu możemy stworzyć niepowtarzalny nawet orientalny klimat.
Zanim zdecydujemy się na zapełnienie florą zimowego ogrodu, powinniśmy poznać czynniki, które znacząco będą wpływały na wzrost i uprawę roślin:
- położenie ogrodu względem stron świata, które to decyduje w znacznej mierze o nasłonecznieniu pomieszczenia a w konsekwencji o wyborze roślin,
- wentylacja ogrodu zimowego, która staje się często przyczyną dobrego bądź słabego wzrostu wielu odmian roślin. Wentylacja jest także konieczna do usuwania pary wodnej z ogrodu zimowego. Jej nadmiar powoduje, że latem w oranżerii jest bardzo parno, zimą zaś woda skrapla się na zimnych szybach i spływa na podłogę,
- ogrzewanie, dzięki któremu roślinom możemy zapewnić odpowiednie warunki do szybkiego rozrostu,
- kompozycja i przeznaczenie ogrodu zimowego. Warto zatem wybrać rośliny nie tylko pasujące do siebie wymaganiami środowiskowymi, ale także swoim charakterem. Jeżeli nie masz doświadczenia w dobieraniu roślin, postaraj się, aby były to rośliny pochodzące z tej samej strefy klimatycznej.
Warto przeczytać: Budowa ogrodu zimowego - rozwiązania i przepisy prawa. Poradnik
Flora śródziemnomorska w „szklanym domu"
W ogrodach zimowych położonych od strony południowej, szczególnie latem temperatura będzie osiągała powyżej 20 stopni Celsjusza. W zimie temperaturę sami możemy regulować, wykorzystując ogrzewanie. Jeżeli będziemy mogli utrzymać w nim temperaturę około 10 do maksymalnie 15 stopni Celsjusza, to warto pomyśleć o ogrodzie śródziemnomorskim. Ogród taki będzie łatwy w uprawie i tani w utrzymaniu.
Wśród popularnych roślin uprawianych w ogrodzie w takim stylu są:
- drzewka cytrusowe - potrzebują dużej ilości światła dziennego, dlatego szklana konstrukcja zimowego ogrodu to dla nich prawdziwy raj.
- palmy - zależnie od gatunku i pochodzenia, mają dość zróżnicowane wymagania. Łączy je to, że nie wolno ich przycinać. Zapamiętaj! Każdy pęd ma jeden wierzchołek wzrostu; gdy go utniemy, przestaje rosnąć.
- oleandry - potrzebują również dużo światła (w ciemnym pomieszczeniu nie kwitną). W klimacie umiarkowanym nadają się wyłącznie do uprawy doniczkowej, dlatego spokojnie mogą zdobić nasz ogród zimowy. Zapamiętaj! Potrzebują obfitego podlewania.
- storczyki – to kwiaty o zróżnicowanych zapotrzebowaniach co do wilgotności i nasłonecznienia, wszystko zależy od tego, jaki rodzaj wybierzemy. Dlatego ich gatunek powinniśmy dostosować do właściwości ogrodu zimowego.
- gardenie – należą do roślin trudnych w uprawie domowej. Aby zakwitały należy zapewnić im stosunkowo wysoką temperaturę oraz znaczną wilgotność powietrza. Mikroklimat ogrodu zimowego to dla nich najlepsze miejsce.
- bluszcze – nie lubią słońca ani wiatru. Preferują miejsca zaciszne, w cieniu. W całkiem zacienionych zakątkach dobrze będą się czuły odmiany o zielonych liściach.
- męczennice – rośliny te dobrze się rozwijają i kwitną tylko w jasnych miejscach. Zapamiętaj! Ostre promienie przechodzące przez szybę powodują żółknięcie liści.
- pelargonie – mają niewielkie wymagania uprawowe, długi okres kwitnienia, a także różnorodność odmian i barw.