Rośliny w ogrodzie zimowym. Jakie najlepiej dobrać.

Agata Kaźmierczak
Rośliny w oranżeriiPrzed posadzeniem roślin trzeba się zastanowić, ile czasu możemy poświęcić na ich pielęgnację. Początkujący ogrodnicy powinni wybierać gatunki, które mają małe wymagania – mogą to być nawet „zwykłe” rośliny doniczkowe.
Rośliny w oranżeriiPrzed posadzeniem roślin trzeba się zastanowić, ile czasu możemy poświęcić na ich pielęgnację. Początkujący ogrodnicy powinni wybierać gatunki, które mają małe wymagania – mogą to być nawet „zwykłe” rośliny doniczkowe. anta.pl
Dzięki odpowiednio dobranym roślinom „szklane werandy” mogą przenosić nas do świata tropików lub Dalekiego Wschodu, czy innego wymarzonego miejsca na ziemi. By rośliny rosnąć w specyficznym mikroklimacie ogrodu zimowego, powinny być odpowiednio dobrane.

Ogród zimowy to bardzo dobra inwestycja dla osób, które uwielbiają spędzać czas wśród ciekawych i pięknych roślin nie tylko latem, ale przez cały rok. W „szklanych salonach" nawet zimą możemy podziwiać różnego rodzaju tropikalne pnącza oraz rośliny ciepło- i zimnolubne. Dzięki nim w swoim domu możemy stworzyć niepowtarzalny nawet orientalny klimat.

Zanim zdecydujemy się na zapełnienie florą zimowego ogrodu, powinniśmy poznać czynniki, które znacząco będą wpływały na wzrost i uprawę roślin:

  • położenie ogrodu względem stron świata, które to decyduje w znacznej mierze o nasłonecznieniu pomieszczenia a w konsekwencji o wyborze roślin,
  • wentylacja ogrodu zimowego, która staje się często przyczyną dobrego bądź słabego wzrostu wielu odmian roślin. Wentylacja jest także konieczna do usuwania pary wodnej z ogrodu zimowego. Jej nadmiar powoduje, że latem w oranżerii jest bardzo parno, zimą zaś woda skrapla się na zimnych szybach i spływa na podłogę,
  • ogrzewanie, dzięki któremu roślinom możemy zapewnić odpowiednie warunki do szybkiego rozrostu,
  • kompozycja i przeznaczenie ogrodu zimowego. Warto zatem wybrać rośliny nie tylko pasujące do siebie wymaganiami środowiskowymi, ale także swoim charakterem. Jeżeli nie masz doświadczenia w dobieraniu roślin, postaraj się, aby były to rośliny pochodzące z tej samej strefy klimatycznej.

Warto przeczytać: Budowa ogrodu zimowego - rozwiązania i przepisy prawa. Poradnik 

Flora śródziemnomorska w „szklanym domu"

W ogrodach zimowych położonych od strony południowej, szczególnie latem temperatura będzie osiągała powyżej 20 stopni Celsjusza. W zimie temperaturę sami możemy regulować, wykorzystując ogrzewanie. Jeżeli będziemy mogli utrzymać w nim temperaturę około 10 do maksymalnie 15 stopni Celsjusza, to warto pomyśleć o ogrodzie śródziemnomorskim. Ogród taki będzie łatwy w uprawie i tani w utrzymaniu.

Wśród popularnych roślin uprawianych w ogrodzie w takim stylu są:

  • drzewka cytrusowe - potrzebują dużej ilości światła dziennego, dlatego szklana konstrukcja zimowego ogrodu to dla nich prawdziwy raj.
  • palmy - zależnie od gatunku i pochodzenia, mają dość zróżnicowane wymagania. Łączy je to, że nie wolno ich przycinać. Zapamiętaj! Każdy pęd ma jeden wierzchołek wzrostu; gdy go utniemy, przestaje rosnąć.
  • oleandry - potrzebują również dużo światła (w ciemnym pomieszczeniu nie kwitną). W klimacie umiarkowanym nadają się wyłącznie do uprawy doniczkowej, dlatego spokojnie mogą zdobić nasz ogród zimowy. Zapamiętaj! Potrzebują obfitego podlewania.
  • storczyki – to kwiaty o zróżnicowanych zapotrzebowaniach co do wilgotności i nasłonecznienia, wszystko zależy od tego, jaki rodzaj wybierzemy. Dlatego ich gatunek powinniśmy dostosować do właściwości ogrodu zimowego.
  • gardenie – należą do roślin trudnych w uprawie domowej. Aby zakwitały należy zapewnić im stosunkowo wysoką temperaturę oraz znaczną wilgotność powietrza. Mikroklimat ogrodu zimowego to dla nich najlepsze miejsce.
  • bluszcze – nie lubią słońca ani wiatru. Preferują miejsca zaciszne, w cieniu. W całkiem zacienionych zakątkach dobrze będą się czuły odmiany o zielonych liściach.
  • męczennice – rośliny te dobrze się rozwijają i kwitną tylko w jasnych miejscach. Zapamiętaj! Ostre promienie przechodzące przez szybę powodują żółknięcie liści.
  • pelargonie – mają niewielkie wymagania uprawowe, długi okres kwitnienia, a także różnorodność odmian i barw.

Czytaj również: Drzewka cytrusowe w domu. Uprawa cytryny w doniczce 

Ogród zimowy w stylu Dalekiego Wschodu: bambusy i figowce

Kiedy w ogrodzie zimowym będzie ciepło, a temperatura będzie przekraczała 20°C, warto zastanowić się nad roślinami tropikalnymi. W ogrodzie zimowym w stylu azjatyckim można cieszyć się widokiem:

  • bambusów,
  • figowców z małymi liśćmi, np. figowiec benjamina, figowiec pnący,
  • fatsji japońskiej,
  • herbaty chińskiej.

Gdy ogród jest zacieniony, posadź aglaonemy

Ogród zimowy od strony północnej jest mało korzystny do uprawy jakichkolwiek roślin, gdyż brak w nim światła. A wszystkie rośliny nadające się do uprawy potrzebują promieni słonecznych, by żyć. Brak światła powoduje, że stają się one cienkie i wiotkie, często gubią liście i są osłabione, co sprawia, że częściej chorują. Konieczne będzie intensywniejsze dogrzewanie i doświetlanie roślin. Ale uwaga! W miejscach cienistych dobrze sobie radzą aglaonemy, rośliny pochodzące z Azji i nadające się do uprawy doniczkowej. Ale nie tylko, bo w takich miejscach warto posadzić begonię królewską, filodendrona, orliczkę.

Rośliny ciepło- i zimnolubne

Kamelie i azalie lubią chłód, podobnie jak lawenda francuska i aukuba. Dla nich najlepsza temperatura w ogrodzie zimowym to ok. 10 stopni Celsjusza. Za to ciepła oranżeria jest świetna dla roślin pochodzących z podzwrotnikowych lasów deszczowych np. dla wmarantów, kalatee, kaladia, adiantum i innych delikatnych paproci. Urodę swoich liści w pełni zaprezentują tu wrażliwe begonie królewskie czy Masona. W ciepłym ogrodzie zimowym sprawdzą się także wszystkie liany, czyli pnącza - epipremnum, scindapsus, cissusy, filodendrony i monstery.

Rozmieszczając rośliny w oranżerii, musimy wziąć pod uwagę tempo ich wzrostu. Te, które w przyszłości będą najwyższe, umieśćmy najbliżej ścian, niższe gatunki zaś na brzegu grupy. Stworzymy w ten sposób piętra roślinne podobne do warunków naturalnych. Starajmy się też, by rośliny cieniolubne znalazły się pod koronami wyższych okazów.

Latem rośliny powinny być codziennie podlewane, szczególnie w ogrodach przy południowych ścianach domów. Koniecznie też należałoby zadbać o cieniowanie i wietrzenie pomieszczenia, bo wysoka temperatura i nadmiar słońca mogą być przyczyną poparzenia i opadania liści 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomorskie Targi Mieszkaniowe "Dom Mieszkanie Wnętrze" w Gdyni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom