Czarnoziem to dobra gleba, bo żyzna. Piaszczysta gleba to jej odwrotność – z reguły zwana jest złą, nieurodzajną. Jest mało żyzna, niskiej jakości oraz uboga w składniki mineralne. – To często piasek lub żwir – mówi Jarosław Mikietyński, ogrodnik z Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. – Jej plus jest taki, że jest przepuszczalna. Dobrze rosną więc w niej rośliny, którym wystarczy wilgoć.
Radzimy: Jak poprawić glebę w ogrodzie
Jak rozpoznać piaszczystą glebę
Nie trzeba przeprowadzać badań laboratoryjnych w tym zakresie. – Wystarczy spojrzeć na ziemię i ją wziąć w rękę – dodaje Mikietyński. – Gdy złapiemy ją w garść, będzie nam przelatywała przez palce, jak piasek. Poza tym ta gleba jest jasna.
Sposoby na użyźnienie piaszczystej gleby
Fachowcy mówią o uzdatnianiu takiej ziemi. – Jesienią warto potraktować ją obornikiem, a przez cały rok można ją wzbogacać torfem albo kompostem – tłumaczy ogrodnik. – Takie zabiegi spowodują, że piaszczysta gleba będzie lepsza. Tym samym rośliny będą lepiej na niej rosły.
Są też rośliny, którym nie przeszkadza piaszczysta ziemia.
Turzyca
To ozdobna trawa wieloletnia. – Jest podobna do zwykłej trawy, ale źdźbła turzycy są pozbawione tzw. międzywięzi, inaczej wygląda też jej kłos – zaznacza ekspert. Turzyce często rosną na dziko. Ich szablowate liście są przeważnie zimotrwałe. Mają kolor zielony lub zielony z białymi obwódkami, nawet zimą nie tracą barwy. Brak składników mineralnych w glebie nie przeszkadza rozwojowi turzycy.
Rojniki
Mowa o miniaturowych kaktusach. Zwykle kaktusy są ciepłolubne, ale rojniki są mrozoodporne. Kwitną na fioletowo, różowo, ich liście mogą układać się w kule, pierścienie. Stanowią ozdobę ogródków skalnych albo murków. Ten rodzaj potrzebuje dużo słońca, ale rośnie niemal na każdej glebie. Szybko się rozrasta. Pojawia się nawet w szczelinach w murze albo w przerwach między płytkami chodnikowymi. Susza rojnikom niestraszna. Niektórzy ogrodnicy twierdzą, że trzeba je podlać tylko kilka razy wiosną, a potem same się rozrosną w szybkim tempie.
Jej też nie przeszkadza piaszczysta gleba: Juka kalifornijska
Opuncja
Ona również pochodzi z rodziny kaktusowatych. Kwiaty opuncji rosną na brzegach albo wzdłuż pędów. Kwitną wielokolorowo – na żółto, biało, pomarańczowo, różowo – wiosną i latem. Gleba dla opuncji nie musi być wysoce żyzna, ale musi być przepuszczalna, a ziemia piaszczysta właśnie taką stanowi. Opuncji szkodzą jednak niskie temperatury. Jesienią warto przenieść ją do pomieszczenia i utrzymywać w nim temperaturę około plus 4 stopni Celsjusza.
Funkia
Wywodzi się z rodziny szparagowatych. To bylina, która ma ozdobne, dekoracyjne, dzwonkowate kwiaty, białe i fioletowe. Kwitną od lipca do października. Funkia osiąga nawet metr wysokości. Funkia najlepiej rośnie na brzegach wody, pod drzewami albo jako rabaty w grupie. To rośliny, które nawet przez kilka lat zapomniane przez człowieka, same o siebie zadbają.
Polecamy: Pożyteczne rośliny ogrodowe zwalczające szkodniki i użyźniające glebę
Rumianka
Nie mylić z rumiankiem! Rumianka jest krzewem liściastym, podobnym do bukszpanu. Przetrwa zimę. Jej białe kwiaty kwitną w maju. Gleba dla rumianki powinna być wilgotna, a piaszczysta łatwo wodę przepuszcza. Dzięki podziemnym rozłogom błyskawicznie się rozrasta, tworząc kobierzec, jak trawa. Nie szkodzą jej zanieczyszczenia, to dlatego bez problemu rośnie np. na skwerach w miastach czy nieużytkach, a nawet przy piaskownicach.
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?