Rośliny na cmentarz. Co posadzić na grobie? Polecamy rośliny na słońce i do cienia, które udekorują grób nie tylko na Wszystkich Świętych

Katarzyna Józefowicz
Na grobie warto posadzić rośliny, które mają niewielkie wymagania, ale wyglądają ładnie przez większość roku, a nawet również zimą.
Na grobie warto posadzić rośliny, które mają niewielkie wymagania, ale wyglądają ładnie przez większość roku, a nawet również zimą. emer1940/Getty Images
Warto zadbać o to, by groby bliskich wyglądały ładnie przez cały rok, a nie tylko przy okazji różnych świąt. Można to osiągnąć, sadząc odpowiednie rośliny. Podpowiadamy, jakie sprawdzą się w trudnych warunkach na cmentarzu, czyli takie, które są ładne, trwałe i wytrzymałe. Radzimy też, co posadzić na grobie w słonecznym oraz cienistym miejscu.

Spis treści

Wszystkich Świętych i Dzień Zaduszny to czas, gdy odwiedzamy groby naszych bliskich, dekorując je pięknymi kwiatami i zniczami. Groby wyglądają wtedy wyjątkowo pięknie i efektownie, ale gdy kwiaty więdną, a znicze się wypalają, na cmentarze powraca smutna, szara codzienność. Aby tego uniknąć, warto zadbać o grób w taki sposób, aby jak najdłużej prezentował się ładnie i estetycznie. Pomogą nam w tym odpowiednie rośliny, które posadzone na grobach lub w ich bezpośrednim sąsiedztwie pozostaną dekoracyjne przez cały rok. Wprawdzie zadanie może być utrudnione, gdy grób pokrywa kamienna płyta, ale jeśli przy jej zakładaniu pozostawiliśmy niewielki fragment odkrytej ziemi, znajdzie się tam miejsce dla roślin, których urok przełamie surowość nagrobka. Można też w ogóle zrezygnować z płyty nagrobnej, zastępując ją mało kłopotliwymi i trwałymi, a przy tym dekoracyjnymi roślinami.

O czym pamiętać, wybierając rośliny na cmentarz?

Wybierając rośliny na cmentarz, musimy jednak pamiętać o kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim powinniśmy szukać gatunków mało wymagających, niekłopotliwych i odpornych na niekorzystne warunki, gdyż posadzone na cmentarzu będą zdane wyłącznie same na siebie. Musimy też pamiętać, że niektórych drzew i krzewów nie możemy sadzić na cmentarzu bez zgody jego władz oraz osób opiekujących się sąsiednimi grobami, gdyż z czasem mogą zbyt mocno się rozrosnąć, uszkadzając pomniki lub będą jesienią gubić zbyt dużo liści, zaśmiecając otoczenie. Warto też pamiętać, że cmentarze dostępne są dla każdego, przez co wartościowe przedmioty lub cenne rośliny mogą z nich znikać, dlatego lepiej zdecydować się na gatunki pospolite, które nie będą atrakcyjne dla potencjalnego złodzieja niż sadzić rośliny rzadkie lub kosztowne.

Co posadzić na grobie w słonecznym miejscu

Przed wybraniem odpowiedniej rośliny musimy też wziąć pod uwagę warunki panujące w danym miejscu, gdyż inne gatunki poradzą sobie w słońcu, a inne w cieniu. Jeśli grób naszych bliskich przez większość dnia skąpany jest w słońcu, doskonale sprawdzą się na nim różne odmiany rojników. Są niewielkie, mało wymagające, całoroczne i wytrzymałe, a przy tym niezwykle dekoracyjne. Mogą też pokryć swoimi uroczymi rozetkami liściowymi dostępną przestrzeń w stosunkowo krótkim czasie. Stworzony przez nie gęsty dywan utrudni chwastom rozwój, więc nie trzeba będzie ich ciągle usuwać. Nie będzie też konieczności częstego nawadniania roślin, gdyż rojniki doskonale znoszą suszę.
Na podobnym stanowisku, co rojniki poradzą sobie także inne gatunki kochające słońce i nieoczekujące troskliwej opieki jak np. macierzanka piaskowa, rogownica kutnerowata czy czyściec wełnisty.

Rośliny na grób w cieniu

Jeśli grób naszych bliskich znajduje się w miejscu bardziej zacienionym, np. przy murze lub pod koronami drzew, do jego udekorowania powinniśmy wybrać rośliny preferujące cień lub półcień, takie jak np. dąbrówka rozłogowa, runianka japońska, barwinek pospolity, bluszcz pospolity czy bergenia sercolistna. Wszystkie mają niewielkie rozmiary, więc będą odpowiednie na małe przestrzenie.

Jakie roślin posadzić na grobie gruntowym?

Jeśli jednak grób jest gruntowy, możemy zdecydować się na gatunki nieco większe i bardziej rozłożyste lub okrywowe. W miejscu słonecznym doskonale sprawdzą się karłowe odmiany jałowców płożących, które pięknie się rozrastają, dobrze znoszą suszę i niskie temperatury, a przy tym są niemal bezobsługowe (np. jałowiec płożący „Andorra Variegata”, „Grey Pearl”, „Plumosa”, „Icee blue”).
Na słonecznych stanowiskach poradzą sobie też niewielkie, zimozielone odmiany irg (np. irga płożąca, irga Dammera), natomiast w półcieniu ładnie zaprezentuje się bukszpan wiecznie zielony (obecnie może jednak padać ofiarą ćmy bukszpanowej).
Do zagospodarowania przestrzeni tuż przy grobie, odpowiednie będą natomiast niewysokie, kolumnowe odmiany jałowców (w miejscach słonecznych, np. jałowiec pospolity „Arnold”, „Gold cone” czy jałowiec skalny np. „Moonglow”) lub cisów (w cieniu i półcieniu, np. „Fastigiata”).

Sezonowe kwiaty ozdobią grób

Jeśli w sezonie letnim dysponujemy większą ilością czasu i możemy częściej odwiedzać cmentarz, warto dodatkowo ozdobić grób naszych bliskich kwitnącymi i mało wymagającymi roślinami sezonowymi jak np. aksamitki, szałwie błyszczące i begonie stale kwitnące.

Wypoczywaj w ogrodzie

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom