Rośliny do oczka wodnego – które wybrać, na co zwrócić uwagę

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Oczko wodneLilia stanowi niekwestionowaną królową oczka wodnego.
Oczko wodneLilia stanowi niekwestionowaną królową oczka wodnego. Pompi (Pixabay.com)
Rośliny do oczka wodnego mogą być wolnopływające, natleniające, podwodne, przybrzeżne i bagienne. Radzimy, jakie rośliny do oczka wodnego sprawdzą się najlepiej.

W oczku wodnym możesz zafundować sobie prawdziwy ogród wodny. Musisz jednak wiedzieć, jakie rośliny do niego pasują. Przykładowo: prawie wszystkie rośliny wolnopływające są jednoroczne, natomiast te zapewniające dostawę tlenu do wody – wieloletnie. Zdarza się, że rośliny, które jedni ogrodnicy sadzą jako np. rośliny bagienne, inni traktują jako byliny przybrzeżne, wszystko zależy od specyfiki oczka wodnego i jego podłoża.

Warto wiedzieć: Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci w ogrodzie z woda

Wolnopływające rośliny do oczka wodnego

Hiacynt wodny to jeden z najpopularniejszych kwiatów do oczka wodnego czy przydomowego stawu. Sam w sobie stanowi ozdobę ze względu na duże, fioletowe lub niebieskie kwiaty. Bardziej rozbudowany kwiatostan ma nawet kilkanaście kwiatów. Aby zakwitł, woda musi mieć temperaturę przynajmniej 24 stopni Celsjusza.

Pistia zwana sałatą wodną to roślina o zamszowych, szaro-zielonych lub zielonych liściach. Delikatne kwiaty są ukryte pomiędzy liśćmi. Pistia nadaje się i do oczka wodnego, i do akwarium. Wymogiem jest temperatura – w przypadku pistii rosnącej w oczku wodnym powinna wynosić minimum 22 stopni Celsjusza. Oświetlenie też jest ważne, najlepiej, aby było to naturalne światło słoneczne.

Paproć wodna wygląda, jak tradycyjna pokojowa paprotka, ale ma inne właściwości. Salwinia pływająca należy do najpopularniejszych paproci. Dosyć szybko się rozrasta. Efekt bywa taki, że z daleka widać, jakby oczko wodne było pokryte rzęsą. Paproci wodnej sprzyja temperatura powyżej 23 stopni Celsjusza.

Rośliny natleniające

Przęstka wodna ma podwodne pędy, które wyprodukowany przez roślinę tlen kierują bezpośrednio do wody. Najlepiej ją sadzić do głębokości 1 metra. Wówczas zielone pędy wynurzają się z wody i wyglądem przypominają las złożony z niewielkich choinek. Lepiej i silniej rośnie, gdy ma dostęp do światła. Mróz jej nie zaszkodzi.

Mięta nadwodna zapachem przypomina cytrusy, choćby pomarańczę lub cytrynę. Tym zapachem odstrasza komary. Jej kwiaty są różowe, liliowe albo fioletowe. Jest mrozoodporna. Najlepiej rośnie, gdy jest zanurzona na nie więcej niż 15 centymetrów.

Wywłócznik podwodna łąka powoduje, że tafla wody mieni się kolorami. Roślina wyglądem przypomina małe drzewka iglaste. Rosnąc, tworzą wysepkę. Zapewniają cień oczku wodnemu oraz je filtrują. Tym samym ograniczają nadmiar glonów w wodzie.

Przeczytaj też: Oczko wodne, czyli jak je zbudować i pielęgnować 

Rośliny podwodne

Lilia wodna, inaczej grzybień biały, to jedna z najbardziej dekoracyjnych roślin oczka wodnego. Ma kwiaty w kolorze białym, kremowym, żółtym, różowym albo czerwonym, które subtelnie pachną. Aby zakwitły, temperatura musi być utrzymana na poziomie minimalnym 18 stopni powyżej zera. Liście lilii wodnych także spełniają funkcję ozdoby – są pokryte świecącym woskiem.

Moczarka kanadyjska ma długie rozgałęzione pędy dochodzące do 3 metrów oraz krótkie liście. Może rosnąć przy dnie zbiornika lub tuż przy powierzchni wody. Gęsto się rozrasta, tworząc w wodzie swoisty dywanik. Jednocześnie eliminuje nadmiar glonów w oczku wodnym czy stawie.

Oczeret ma szaro-zielone pędy. Czasem ma kremowe albo zielone poprzeczne paski. Osiąga nawet 3 metry wysokości. Najbardziej sprzyjają mu wody stojące, a więc choćby oczko wodne. Rozkłada się pod wodą niczym dywan.

Rośliny przybrzeżne

Tatarak zwykle spotykany jest na brzegach stawów czy jezior. Do oczka wodnego tę wielką trawę też można zasadzić. Pachnie podobnie do cynamonu. Ma liście całkowicie zielone lub zielone z białymi obwódkami. Specyficzne kolby to jego kwiaty.

Kosaciec żółty kwitnie jak irysy, na żółto. Kwiaty rosną jednak dopiero po 2–3 latach od zasadzenia. Jego liście są zielone albo w złoto-żółte pasy. Im bliżej brzegu i więcej słońca, tym lepiej roślina będzie rosła. Trzeba jednak zachować ostrożność: kosaciec jest trujący.

Rośliny bagienne

Żabieniec babka wodna kwitnie na biało lub różowo, a sam kwiatostan miewa ponad 1,5 metra wysokości. Roślina ma intensywnie zielone, błyszczące liście. Preferuje słońce, ewentualnie półcień. Jej liście pod wodą rozrastają się nawet na 1 metr długości.

Kaczeniec błotny z daleka przypomina wspominanego wyżej kosaćca żółtego, ponieważ też kwitnie na żółto, ewentualnie na biało. Lubi słońce, nie szkodzi mu również półcień. Odmiana olbrzymia dorasta nawet do metra.

Przeczytaj poradnik: Wybieramy ryby do oczka wodnego 

Ponikło błotne ma jasnoróżowe lub fioletowe, rzadziej białe kwiaty, które kwitną na szczytach długich, sztywnych pędów i mieniąc się, wyglądają, jak płonące płomyki. Najlepiej rośnie w słońcu lub półcieniu.

Jeśli zależy nam na ściągnięciu do oczka wodnego różnych gatunków zwierząt, powinniśmy zadbać o jego odpowiedni kształt, budowę oraz właściwą roślinność.
Jeśli zależy nam na ściągnięciu do oczka wodnego różnych gatunków zwierząt, powinniśmy zadbać o jego odpowiedni kształt, budowę oraz właściwą roślinność. Rośliny wodne są źródłem pożywienia oraz stanowią schronienie dla zwierząt. Fot. mk 
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na regiodom.pl RegioDom