Rośliny chronione przez hydrożel - jak to działa

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
HydrożelHydrożel gwarantuje stałą wilgotność gleby. Dzięki temu rośliny lepiej rosną.
HydrożelHydrożel gwarantuje stałą wilgotność gleby. Dzięki temu rośliny lepiej rosną. Hydrogel Terra
Hydrożel to substancja, która gromadzi wewnątrz wodę. Chłonie nawet kilkadziesiąt razy więcej wody niż wynosi jego objętość. Polskim ogrodnikom to materiał jeszcze niezbyt znany. A niesłusznie. Czym jest i jak działa hydrożel?

Hydrożele znajdują zastosowanie w ogrodzie, uprawie roślin doniczkowych na balkonie, tarasie oraz na parapecie w domu. Najlepiej te środki sprawdzą się na suchej, lekkiej, a do tego przepuszczalnej glebie. Bywa, że niektóre kwiaty np. podczas upałów trzeba podlewać 2 razy dziennie. Dzięki hydrożelowi nie trzeba pamiętać o tym zabiegu codziennie. Niektórzy ogrodnicy twierdzą, że pierwsze skutki zastosowania hydrożelu widać już po 2–3 tygodniach stosowania. Mówią, że roślina jest m.in. bardziej zielona, jakby ożywiona.

Woda potrzebna do życia

Sadzenie drzew i krzewów to proces, którego skutki są długofalowe. Każda roślina, jak żywa istota, musi pić. Zdarza się, że korzenie młodego drzewka lekko wyschły podczas transportu albo nie zostały posadzone prosto. Choćby dlatego warto zadbać o kondycję drzew już w pierwszym roku ich wzrostu i rozwoju.

Grunt to optymalna ilość wody

– Hydrożel to preparat, który wspiera rozwój roślin, zapewniając im optymalną ilość wody i niezbędnych do życia składników odżywczych – tłumaczą eksperci z firmy Terra Group. – Zamoczenie młodego drzewka w roztworze hydrożelu wystarczy, aby ograniczyć wysychanie odkrytego systemu korzeniowego np. podczas transportu. Substancja pozwala też dostarczyć do rośliny wodę po umieszczeniu w podłożu. Efektem są zdrowe rośliny, które przetrwają dekady. Bo gdy dodatkowo korzenie zostaną posadzone prosto, drzewo uodparnia się na choroby i przewracanie choćby pod naporem wiatru.

Jeden hydrożel drugiemu nierówny

Od kilku lat rynek hydrożeli w Polsce się rozrasta. – Jak w każdej dziedzinie technologii bywa, że nie brakuje producentów, oferujących najniższą cenę kosztem jakości. Na rynku pojawiły się bowiem hydrożele, które owszem, wchłaniają wodę, ale nie oddają jej systemowi korzeniowemu roślin – dodają fachowcy. To z tego względu cena nie powinna być jedynym kryterium wyboru hydrożelu do zastosowania w ochronie odkrytego systemu korzeniowego sadzonek.

Przeczytaj: Zasady podlewania roślin w ogrodzie 

Warto wiedzieć, że tańsze hydrożele (a co za tym idzie zazwyczaj niższej jakości) nadają się w zastosowaniach przemysłowych, ale nie w leśnictwie. Wchłaniają zbyt dużo wody i nie oddają jej systemowi korzeniowemu roślin. W efekcie zanurzony wcześniej w hydrożelu korzeń uschnie, ponieważ nie będzie mógł pobierać wody. 

Jak stosować hydrożele

Zwykły żel się nakłada. W przypadku hydrożelu ta metoda się nie sprawdza. Wtedy na powierzchni gleby powstałaby nieestetyczna, galaretowata papka. Specyfik, wymieszany z ziemią, powinien wniknąć około 20 centymetrów wgłąb gleby. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom