Przed rozpoczęciem prac samemu należy przeprowadzić rzetelną ocenę możliwości i potrzeb. Pod uwagę weźmy: doświadczenie i zaplecze materiałowe. Jeśli nie dysponujemy wolnym czasem, remont może przeciągać się w nieskończoność. Impuls do rozważenia zatrudnienia fachowców może stanowić prosta refleksja, że natłok obowiązków przerasta nasze zdolności. Wskazane jest także zwrócenie uwagi na detale, wpływające na sprawny przebieg robót.
Zakres prac remontowych
Zgodnie z prawem czynności związane z instalacjami gazowymi, wodno-kanalizacyjnymi albo przynajmniej niektórymi elektrycznymi, powinny być wykonane przez lub w porozumieniu ze specjalistą. Chodzi o finalne osiągnięcie rozwiązania. Zdarza się jednak, że również „wykończeniówka" ścian i podłóg wymaga konkretnych kwalifikacji.
Dobrze wiedzieć: Gdzie szukać pieniędzy na remont
- Do prawidłowego nałożenia farby lub tynku wystarczą na ogół podstawowe zdolności manualne i zastosowanie się do ogólnie przyjętych zaleceń wykonawczych – mówi Marek Zając z firmy Bolix, producenta chemii budowlanej. – Większe doświadczenie przyda się przy wieloetapowych realizacjach związanych np. z renowacją i zabezpieczeniem konstrukcji balkonu, ociepleniem elewacji, a niekiedy nawet z kładzeniem płytek czy parkietów. Doświadczenie może opłacić się już na etapie kompletowania materiałów.
Materiały do remontu
Fachowcy korzystają często ze zniżek w hurtowniach budowlanych. To może wpłynąć korzystnie na nasz budżet remontowy. Tyle, że wówczas faktura wystawiana jest zazwyczaj właśnie na nich. Trzeba z góry ustalić szczegóły rozliczeń za zakup towaru – zwrot za benzynę lub np. poświęcony czas.
W każdym przypadku zaletą korzystania ze wsparcia zawodowców jest ich znajomość trendów i technologii, a przede wszystkim produktów. Nie zaszkodzi więc choćby ograniczenie się do prośby zaprzyjaźnionych wykonawców o poradę. Nawet, gdy wielu z nich preferuje tylko określone marki. Argumenty poparte wiedzą są ważniejsze niż przyzwyczajenia.
Narzędzia do prac remontowych
Ważny jest sprzęt. Niektóre narzędzia są w większości domów. Innych można poszukać u znajomych lub w specjalnych wypożyczalniach. Usługa z zewnątrz też powinna gwarantować zaplecze. Przykładowo cyklinowanie podłóg rozpisane jest już często z uwzględnieniem maszyn, lakierów, akcesoriów malarskich i samej pracy. Tym samym łatwo porównać ceny oferowane przez fachowców z wydatkami, jakie sami byśmy ponieśli na remont. Więcej trudności może przynieść dodanie do tego zestawienia naszych umiejętności i czasu.
Harmonogram prac
Musimy mieć pewność, że ekipa faktycznie zna się na rzeczy. To dlatego popularna jest praktyka poleceń przy wybieraniu ekipy. Niektóre zadania można podzielić między osoby, zwłaszcza, gdy remont przebiega planowo.
Poczytaj też: Dobrze przemyślany remont mieszkania i domu
Należy uważać, aby każdy punkt harmonogramu robót był kompletnym, zamkniętym etapem i nie kolidował z innymi. – Prace powinny być realizowane w jednym, konsekwentnym ciągu wykonawczym, zapewniającym optymalne wykorzystanie materiałów i uzyskanie jednolitego efektu – dodaje Marek Zając.
Katarzyna Piojda
Koniec hotelu Marriott w Warszawie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?