Ręcznik, który wyschnie w kilka chwil? To możliwe! Wybieramy ręcznik szybkoschnący

Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Małgorzata Czuba-Skarzyńska
Ręczniki szybkoschnące to odpowiedniki klasycznych ręczników łazienkowych, ale uszyte z tkanin, które dużo szybciej stają się suche. Są też zdecydowanie cieńsze i lżejsze od tradycyjnych ręczników.
Ręczniki szybkoschnące to odpowiedniki klasycznych ręczników łazienkowych, ale uszyte z tkanin, które dużo szybciej stają się suche. Są też zdecydowanie cieńsze i lżejsze od tradycyjnych ręczników. Ihor Martsenyuk/GettyImages
Ręczniki szybkoschnące to praktyczne rozwiązanie, które z roku na rok zyskuje coraz większą rzeszę zwolenników. Tego typu tekstylia nie tylko błyskawicznie wysychają, ale są też niezwykle chłonne i po złożeniu zajmują bardzo mało miejsca. Niektórzy twierdzą, że nie są wystarczająco komfortowe dla skóry, ale nie jest to prawda. Wystarczy zdecydować się na odpowiedni materiał, a ręcznik będzie miły w dotyku. Podpowiadamy, jak wybrać najlepszy ręcznik na podróż, fitness i wakacje.

Ręcznik szybkoschnący: co to za wynalazek?

Nowoczesne ręczniki szybkoschnące to odpowiedniki klasycznych ręczników łazienkowych, ale uszyte z tkanin, które dużo szybciej stają się suche. Są też zdecydowanie cieńsze i lżejsze od tradycyjnych ręczników.

W sklepach z akcesoriami sportowymi i turystycznymi znajdziemy ręczniki szybkoschnące uszyte z kilku rodzajów tkanin.

Najpopularniejsze są m.in.:

  • ręczniki z mikrofibry – najcieńsze i najlżejsze z ręczników outdoorowych, dlatego zmieszczą się nawet w niewielkim plecaku. Tempo wysychania takiego ręcznika jest ok. 5-6 razy szybsze od zwykłych ręczników łazienkowych;
  • ręczniki z tkaniny frotté – miękkie i delikatne w dotyku, ale dosyć grube, więc nie sprawdzą się w niewielkim bagażu. Wyglądem przypominają klasyczne ręczniki łazienkowe, ale schną zdecydowanie szybciej;
  • ręczniki welurowe – dużo bardziej kompaktowe od ręczników frotté. Po kąpieli wysychają kilka razy szybciej od swoich klasycznych odpowiedników.

Zanim zdecydujmy się na zakup konkretnego rodzaju ręcznika szybkoschnącego, powinniśmy sprawdzić w sklepie stacjonarnym, jaka tkanina najbardziej odpowiada naszym preferencjom. Ręcznik z mikrofibry jest najlżejszy, ale bardziej przypomina prześcieradło niż przytulną tkaninę, którą chcemy otulić ciało po kąpieli. Ręcznik welurowy jest bardzo specyficzny w dotyku, ale wiele osób właśnie ten rodzaj preferuje. Ręcznik z tkaniny frotté najbardziej polubią tradycjonaliści.

Kluczowe cechy ręczników szybkoschnących. O tym warto pamiętać!

W sklepach znajdziemy ręczniki szybkoschnące w wielu wzorach i modnych kolorach. Wybierając konkretny produkt, zastanówmy się, w jakich sytuacjach chcemy z niego korzystać. Jeśli ręcznikiem będziemy wycierali się w domu, możemy wybrać model z tkaniny frotté. Jeśli zależy nam, żeby ręcznik zajął niewiele miejsca w bagażu i był bardzo lekki, warto kupić model z mikrofibry lub weluru.

Kluczowe parametry ręczników szybkoschnących:

  • czas schnięcia – z reguły zestawiany z wysychaniem klasycznego ręcznika bawełnianego;
  • chłonność – zdolność tkaniny do wchłania wody. Producenci porównują wagę suchego oraz nasiąkniętego wodą produktu i informują, ile razy cięższy jest mokry ręcznik;
  • waga – cecha kluczowa dla osób uprawiających turystykę wysokogórską.

Niektóre rodzaje ręczników szybkoschnących są uszyte z tkanin z domieszką m.in. jonów srebra, które mają właściwości antybakteryjne. Dostępne są też modele z trwałą powłokę antybakteryjną, dzięki czemu ręcznik dłużej pozostaje świeży. Jeśli z ręcznika będziemy korzystali podczas podróży czy wycieczki z plecakiem, warto wybrać produkt z załączonym pokrowcem np. mocowanym za pomocą szekli do torby.

Jaki rozmiar ręcznika szybkoschnącego wybrać?

Kluczowym parametrem przy wyborze ręcznika jest niewątpliwie jego rozmiar. Wygodny ręcznik nie może być zbyt mały, chyba, że ma nam posłużyć jedynie do wycierania twarzy i rąk.

Najlepiej się sprawdzi w podróży ręcznik średniej wielkości o wymiarach ok. 50 cm x 90 cm. Duże ręczniki kąpielowe o wym.: 70 cm x 140 cm oraz 100 cm x 150 cm, stanowią najlepszy wybór na wakacyjny wyjazd i do domowego użytku.

Dodaj firmę
Logo firmy Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Warszawa, pl. Powstańców Warszawy 1
Autopromocja

Miej zawsze przy sobie butelkę wody

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na regiodom.pl RegioDom