Jakie ręczniki łazienkowe wybrać, by dobrze wycierały i szybko schły

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Wybieramy ręcznik łazienkowyWłaściwości użytkowe ręcznika są tak samo ważne, jak jego wygląd. W przypadku ręczników łazienkowych powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich chłonność, żeby po kąpieli, dobrze się wytrzeć.
Wybieramy ręcznik łazienkowyWłaściwości użytkowe ręcznika są tak samo ważne, jak jego wygląd. W przypadku ręczników łazienkowych powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich chłonność, żeby po kąpieli, dobrze się wytrzeć. Alexas_Fotos (Pixabay.com)
Miękkie w dotyku, chłonne dla wody i przyjazne dla oka. Takie powinny być ręczniki łazienkowe. Ręcznik jednak ręcznikowi nierówny. Piszemy, na co zwrócić uwagę przy wyborze tych kąpielowych.

Ręcznik z marketu, kosztujący 7 złotych, na pierwszy rzut oka może i wygląda dobrze. W domu, po wieczornej kąpieli, może okazać się jednak, że wcale nie wyciera, tylko ślizga się po skórze. Może też zdarzyć się, że skrawki jego materiału zostają na naszej skórze, a podczas wycierania tworzą pył. Wybór odpowiedniego ręcznika to wcale nie taka prosta sprawa. Radzimy, jakie parametry trzeba wziąć pod uwagę.

Ręcznik z bawełny klasycznej

O właściwościach użytkowych ręczników w dużej mierze decyduje materiał, z którego są wykonane. – Przy wybieraniu ręcznika bawełnianego sugerowałbym sprawdzić skład surowcowy ręcznika. Najlepsze tego typu ręczniki wykonane są w 100 procentach z bawełny klasycznej – radzi ekspert w Fabryce Wyrobów Frotowych i Kocowych Zwoltex.

Przeczytaj również: Sprytne i sprawdzone sposoby na świeże i ładnie pachnące pranie 

Trochę bambusa w ręczniku

Dobrą alternatywą, która stała się modna w ostatnim czasie, są ręczniki z udziałem włókna bambusowego. – W nich 50 procent stanowi bawełna, a kolejne 50 procent to włókno bambusowe – wyjaśnia ekspert. – Ręczniki z domieszką włókna bambusowego mają właściwości bakteriobójcze. Są bardzo chłonne, a przy tym szybko schną.

Ręcznik łazinkowy rodem z Egiptu

Kolejny rodzaj to ręczniki z bawełny egipskiej. Miękkość, wytrzymałość i sprężystość (włókna materiału same unoszą się po wyschnięciu) to ich główne zalety. Dobrze zbierają też wodę. To dzięki specjalnemu rodzajowi włókien. Te są dwa razy dłuższe niż w innych rodzajach bawełny. Użytkownicy chwalą ręczniki „egipskie" także za to, że te po każdym praniu stają się coraz bardziej miękkie i przyjemne w dotyku.

Ręczniki bez (s)kręcenia

Ręcznik typu zero twist (albo low twist) to kolejny typ. Podczas produkcji takich ręczników zachodzi proces odwrotny do tych, które są stosowane w tradycyjnej produkcji ręczników łazienkowych. W przypadku zero twist włókna w ogóle nie są skręcane. W wersji low twist skręt jest, ale bardzo delikatny. Pomiędzy włóknami pozostaje sporo przestrzeni, która wchłania wodę. Ręczniki te są sprężyste.

Warto też wiedzieć: Jaki materiał na pościel wybrać 

Ręcznik z certyfikatem

Ekspert kontynuuje: – Kolejną istotną kwestią są posiadane certyfikaty. Najbardziej prestiżowy i rozpoznawalny to znany na całym świecie certyfikat Oeko-Tex Standard 100 oraz certyfikat bezpieczny dla dzieci lub bezpieczny dla niemowląt. Ten ostatni przyznaje się produktom spełniającym najostrzejsze kryteria.

Ręcznik dobrze wykończony

Trzeba też sprawdzić wykończenie ręcznika. Tutaj możemy wyróżnić kilka elementów. – Przede wszystkim chwyt ręcznika oraz chłonność ręcznika – zaznacza Barański. – Chwyt ręcznika to inaczej odczucie materiału w dotyku. Aby sprawdzić natomiast chłonność ręcznika, można przeprowadzić prosty test. Polega on na wylaniu małej ilości wody na ręcznik. Jeśli woda szybko wchłonie się w strukturę materiału, to znaczy, że ręcznik posiada dobrą chłonność. Jeżeli jednak woda będzie „pływać" po ręczniku i nie wsiąknie, to lepiej sobie taki zakup odpuścić. Oznacza to bowiem, że do wykończenia ręcznika użyto procesów, rzekłbym, niekoniecznie będących uczciwymi w stosunku do klienta, czyli np. silikonowania.

Temperatura odpowiednia dla ręcznika

Istotny jest również przepis konserwacji, czyli przepis prania. Ręczniki bawełniane powinny być prane w temperaturze do 60 stopni Celsjusza. Włókno bambusowe jest delikatniejsze i sugeruje się pranie takich ręczników w temperaturze 40 stopni.

RadzimyCo mówią nam oznaczenia prania na metkach 

Ile waży dobry ręcznik

Gramatura, czyli ciężar materiału, też ma znaczenie. Ręczniki o gramaturze od 300 do 400 są cienkie, więc szybko schną. Minus jest jednak taki, że mogą słabo wchłaniać wodę. Te o gramaturze 450–500 najlepiej sprawdzają się w łazience. Są średnio grube, ale dobrze schną, a do tego bardzo dobrze wchłaniają wodę. Poza tym są miłe w dotyku. Ręczniki o gramaturze wynoszącej minimum 550 gramów też dobrze wycierają, ale są dosyć ciężkie i grube, przez co zajmują sporo miejsca na łazienkowej półce. Poza tym schną nawet ponad godzinę. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom