Najnowszy raport „Polski Rynek Budowlany – 2011. Prognozy na lata 2011-2013" odnosi się do prognoz na najbliższe dwa lata dla całego rynku budowlanego z podziałem na poszczególne jego sektory.
Z publikacji wynika, że wartość polskiego rynku budowlanego w 2010 roku wyniosła 158,4 mld zł (niespełna 3% wzrost w porównaniu z 2009 r.). Okres wzrostów sektora budownictwa trwa w naszym kraju nieprzerwanie od 2003 r. W związku z tymi faktami autorzy raportu twierdzą, że branża budowlana łagodnie zniosła zawirowania i problemy w gospodarce światowej, które miały miejsce w związku z kryzysem z drugiej połowy 2008 r.
– Analiza polskiej gospodarki w skali makroekonomicznej oraz wyniki osiągane przez branżę budowlaną pokazują, że kondycja budownictwa na tle innych sektorów gospodarki przedstawia się korzystnie i relatywnie stabilnie. – uważa Szymon Jungiewicz, dyrektor Działu Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.
Rynek budowlany w najbliższym czasie
Czynnikami mającymi zasadniczy wpływ na rozwój sytuacji na polskim rynku budowlanym w najbliższym okresie są m.in.:
- wpływ kryzysu na światowych rynkach finansowych na polską gospodarkę,
- wysokie tempo wykorzystania funduszy unijnych na finansowanie budownictwa obiektów infrastrukturalnych,
- ostatnia faza ożywienia związanego z EURO 2012.
Faza realizacji kluczowych inwestycji i programów infrastrukturalnych w segmencie budownictwa inżynieryjnego powinna okazać się głównym motorem napędowym. W 2011 roku planowany jest 14% wzrost rynku budowlanego. Zdaniem autorów raportu tendencja wzrostowa ma zostać utrzymana także w 2012 r., choć sam przyrost nie będzie już tak imponujący.
Produkcja budowlano-montażowa ogółem w Polsce (% zmiany realne),
w latach 2004–2013 (prognoza)

Źródło: _Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A._
Przyszłość rynku budowlanego
Analityc Emmerson S.A. nie są jednak zbyt dużymi optymistami co do rozwoju sytuacji w dłuższym okresie czasu. Na taką ocenę ma wpły wzrastająca niepewność co do sytuacji gospodarczej na świecie. Sytuacja ta spowoduje z czasem także osłabienie koniunktury gospodarczej w Polsce.
W związku z tym, w 2013 r. spodziewana jest korekta ponad dziesięcioletnich wzrostów – wartość produkcji budowlano-montażowej zmniejszy się o około 4%. Będzie to reakcja na nieobecny już wówczas „impuls" EURO 2012 oraz na wyczerpanie środków z EU współfinansujących inwestycje infrastrukturalne.
Analitycy podkreślają jednak, że opisany scenariusz rozwoju wypadków na polskim rynku budowlanym może zostać zakłócony przez czynniki zewnętrzne związane z sytuacją międzynarodową oraz problemami finansowymi państw strefy Euro. Ponadto problemy gospodarcze Unii Europejskiej mogą wpłynąć na kształt przyszłego budżetu unijnego na lata 2014–2020. Konieczność oszczędności budżetowych może przełożyć się na zmniejszone względem oczekiwań środki finansowe przysługujące Polsce na realizację projektów infrastrukturalnych.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

NOWODVORSKI - LAMPA STOŁOWA MONO GU10 - CZARNY - 7706
Wymiary:Wysokość: 40cmSzerokość: 22cm x 14cmGwint/…
kup teraz

Zuma Line Lampa stołowa REA biało-złota RLT93163-1GW (RLT931631GW)
Źródło światła: 1 x 60W Rodzaj trzonka: E27 Wysoko…
kup teraz

Kaspa Coco 41092102
Nowoczesna lampa stołowa COCO 41092102 abażurowa d…
kup teraz

Elstead Lampa stołowa Holmes QZ-HOLMES-TL
Pojedyncza lampa stołowa Elstead Quoizel Holmes z …
Polska w czołówce Europy! Jest raport CBRE