Przełącz się na LED. Ciekawe energooszczędne żarówki z IKEI

Ewa Wieczorska, IKEA
Przełącz się na LED. Zobacz energooszczędne żarówki IKEAPrzełącz się na LED. Ciekawe energooszczędne żarówki z IKEI
Przełącz się na LED. Zobacz energooszczędne żarówki IKEAPrzełącz się na LED. Ciekawe energooszczędne żarówki z IKEI IKEA
Żarówki LED-owe będą służyć Ci przez wiele lat. Wystarczy być sprytnym, ale i cenić ekologię. Połącz przyjemne z bardzo pożytecznym.

Światło, które emituje oświetlenie LED-owe, generowane jest przez ruch elektronów w półprzewodniku. Jest to mechanizm różniący się od mechanizmu, który cechuje żarówki tradycyjne. LED-y świecą się na skutek przepływu prądu elektrycznego przez cienkie włókno, które wytwarza światło poprzez rozgrzewanie się do określonej temperatury.

Zobacz również: Oświetlenie w domu. Jakie lampy, w jakim pomieszczeniu 

Już od lat 60. XX wieku, oświetlenie LED stosowano m.in. w drogowej sygnalizacji świetlnej, na tablicach informacyjnych lotnisk oraz w samochodach. Początkowo diody LED nie dawały dużo światła, jednak wraz z postępem technologicznym, ich forma rozwinęła się i zawitała również do naszych domów. Dzięki temu, pojawiło się wiele korzyści, które sprzyjają ludziom jak i środowisku naturalnemu.

Przyjaźń portfela ze środowiskiem

Diody LED zużywają aż o 85 proc. mniej energii w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Mogą one świecić nawet do 25 tysięcy godzin, czyli około 25 lat. Mimo tego, że koszt żarówki jest wyższy, niż tej standardowej, jest to zakup godny uwagi. Dzięki LED-om można zaoszczędzić na prądzie, a przy okazji można przyczynić się do spadku emisji gazów cieplarnianych.

To też Cię zainteresuje: Dlaczego potrzebujemy światła? Jakie żarówki wybierać - żarowe czy energooszczędne? 

Żarówki LED-owe nie zawierają również rtęci ani innych szkodliwych substancji. Dzięki temu bardzo łatwo jest poddać je recyklingowi. Zużyte świetlówki można zostawić w najbliższym sklepie IKEA.

Żarówki jaki wyjątkowy dodatek we wnętrzach

Diody LED stwarzają nowe możliwości w projektowaniu i aranżacji wnętrz. Mogą zostać wbudowane w lampy, dzięki czemu możliwe jest tworzenie unikalnych kształtów, których nie udałoby się uzyskać, przy wykorzystaniu tradycyjnych żarówek. LED-y dają ciepłe, jasne i równomierne światło, które jest bardzo przyjemne dla oczu. Dodatkową zaletą tych świetlówek jest to, że od razu się włączają, a co ważne, nie grozi nam z ich strony oparzenie, gdyż "ledówki" nie nagrzewają się.

Czytaj też: Żarówki tradycyjne, energooszczędne i LED. Które lepsze? 

Odpowiedni wybór to podstawa

By odnaleźć żarówkę LED o podobnej mocy do tradycyjnej żarówki, najpierw trzeba przeliczyć wartość lumenów na waty. Można to zrobić orientacyjnie. Dioda LED emituje 600 lumenów, co daje światło zbliżone do tradycyjnej żarówki o mocy około 60 watów. Taki przelicznik można również przyjąć dla LED-ów o innej mocy.

Przyjemność dla ducha, ciała i natury

Diody LED są dostępne w różnych kolorach - zarówno ciepłych i zimnych odcieniach światła. Dzięki szerokiemu wyborowi, wnętrze swojego mieszkania można zagospodarować naprawdę ciekawie i oryginalnie. Takie żarówki oferuje m.in firma IKEA.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy warto kupować dzisiaj mieszkanie?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom