Światło, które emituje oświetlenie LED-owe, generowane jest przez ruch elektronów w półprzewodniku. Jest to mechanizm różniący się od mechanizmu, który cechuje żarówki tradycyjne. LED-y świecą się na skutek przepływu prądu elektrycznego przez cienkie włókno, które wytwarza światło poprzez rozgrzewanie się do określonej temperatury.
Zobacz również: Oświetlenie w domu. Jakie lampy, w jakim pomieszczeniu
Już od lat 60. XX wieku, oświetlenie LED stosowano m.in. w drogowej sygnalizacji świetlnej, na tablicach informacyjnych lotnisk oraz w samochodach. Początkowo diody LED nie dawały dużo światła, jednak wraz z postępem technologicznym, ich forma rozwinęła się i zawitała również do naszych domów. Dzięki temu, pojawiło się wiele korzyści, które sprzyjają ludziom jak i środowisku naturalnemu.
Przyjaźń portfela ze środowiskiem
Diody LED zużywają aż o 85 proc. mniej energii w porównaniu do tradycyjnych żarówek. Mogą one świecić nawet do 25 tysięcy godzin, czyli około 25 lat. Mimo tego, że koszt żarówki jest wyższy, niż tej standardowej, jest to zakup godny uwagi. Dzięki LED-om można zaoszczędzić na prądzie, a przy okazji można przyczynić się do spadku emisji gazów cieplarnianych.
To też Cię zainteresuje: Dlaczego potrzebujemy światła? Jakie żarówki wybierać - żarowe czy energooszczędne?