Przedsiębiorco, masz nieruchomość? Mogłeś płacić zbyt wysoki podatek. Ważne wyroki TK i NSA

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Traktowanie wszystkich nieruchomości przedsiębiorcy tak, jakby wiązały się z prowadzeniem działalności gospodarczej, spotkało się ze sprzeciwem TK.
Traktowanie wszystkich nieruchomości przedsiębiorcy tak, jakby wiązały się z prowadzeniem działalności gospodarczej, spotkało się ze sprzeciwem TK. 123RF.com
W lutym 2021 r. zapadł ważny dla przedsiębiorców wyrok Trybunału Konstytucyjnego. Chodziło o podatek od nieruchomości, który niesprawiedliwie naliczano nawet od działek czy mieszkań, w których nie prowadzono działalności gospodarczej. Kolejnej ważnej wykładni przepisów dokonał niedawno Naczelny Sąd Administracyjny.

Przedsiębiorcy kontra niesprawiedliwy podatek od nieruchomości

Wyrok TK, który zapadł w lutym 2021 r., dał przedsiębiorcom większe szanse w walce o swoje prawa. Chodziło o niesprawiedliwe zdaniem wielu przepisy ustawy o podatkach, które głosiły, że przedsiębiorca musi płacić wyższy podatek od każdej posiadanej nieruchomości, bo wszystkie są traktowane tak, jakby służyły do prowadzenia działalności gospodarczej. W rezultacie podatnik płaci więcej nawet za m.in. prywatny dom jednorodzinny czy działkę letniskową, które z prowadzoną działalnością nie mają nic wspólnego. Trybunał uznał te przepisy za niezgodne z konstytucją.

– Zastosowanie wyższej stawki podatkowej (...) wyłącznie na podstawie kryterium posiadania danej nieruchomości przez przedsiębiorcę (...) stanowi nieproporcjonalną ingerencję w prawo do własności tych podmiotów – czytamy w uzasadnieniu wyroku na stronie trybunal.gov.pl.

NSA: nie każdy przedsiębiorca zapłaci niższy podatek

Dalsze istotne szczegóły w sprawie problematycznych przepisów podał Naczelny Sąd Administracyjny. Jak opisuje „Rzeczpospolita”, wyroki TK i NSA dają przedsiębiorcom możliwość wniesienia skargi o wznowienia postępowania sądowoadministracyjnego, jeśli zdaniem płatnika zmuszono go do zapłaty zbyt wysokiego podatku. Nie każdy będzie miał jednak taką możliwość. Sytuacja w skrócie wygląda następująco:

  • jeśli jedyną formą aktywności podatnika jest prowadzona działalność gospodarcza, to nadal musi on płacić wyższy podatek od wszystkich posiadanych nieruchomości – nawet tych niezwiązanych z działalnością,
  • jeśli podatnik funkcjonuje dla urzędu podwójnie, czyli np. posiada część nieruchomości prywatnie (majątek osobisty), a część w ramach działalności gospodarczej, to wyrok TK ma zastosowanie i wyższy podatek powinien być naliczany tylko od niektórych nieruchomości.

NSA objaśnia pierwszy z tych przypadków, podając przykład przedsiębiorcy, który prywatną nieruchomość wpisał do ewidencji środków trwałych i korzystał z amortyzacji podatkowej. W ten sposób sam podatnik uczynił tę nieruchomość częścią przedsiębiorstwa, a więc powinien od niej zapłacić wyższy podatek.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czas na tańsze budowanie? W styczniu br. taniały materiały budowlane

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na regiodom.pl RegioDom